Kızlık zarının bozulması

kızlık zarının bozulması
Bakire bayanlarda kızlık zarının bozulması bazı durumlarda mercek altına alınabilir. Rutin yaşamda evliliğin ilk gecesi cinsel ilişkide bekaret zarı yırtılmasını takiben kızlık zarı kanaması beklenen bir süreçtir ama bu olmazsa öncelikle kızlık zarının bozulup bozulmadığı, eğer tam birleşme gerçekleşmiş ve kanama hala yoksa bu seferde kızlık zarının önceden bozulmuş olma ihtimali kafalarda soru işaretlerine yol açabilir. Bunların dışında evlilik öncesi kıyafet üzerinden veya çıplak olarak yaşanan sürtünme şeklindeki birleşme içermeyen temaslardan sonrada kızlık zarının bozulup bozulmadığı sorgulanabilir, ayrıca bu seçenekte kızlık zarı kanamasıda geldi ise durum büsbütün kafa karışıklığına yol açar. Aslında kızlık zarı muayenelerine konu edilen en fazla öncül durum sürtünmelerdir.

Kızlık zarı çeşitleri ve kızlık zarı bozulması

Kızlık zarı çeşitlerinin bekaretin kolay veya zor bozulmasına etkisi öteden beri bilinir. Mesela septal veya köprüsel olarak bilinen kızlık zarı şeklinde bozulma çok kolay olur, yine ince yapıya sahip himenlerde mastürbasyon veya sürtünmelerde bekaret kaybı ihtimali yüksektir. Çok sık rastlanan tel delikli annüler kızlık zarında ise sürtünmelerde saat yönünde çentikler olrtaya çıkarak minik kanamalara yol açabilir ama ileride çentik ve adet deliği birleşerek esnek kızlık zarı çeşidinde olduğu gibi penis geçişine müsade edecek boyutta bir adet geçiş açıklığına sebebiyet verebilir. Elek çeklinde cribriform kızlık zarı çeşidi sürtünmelere daha dayanıklıdır.

Kızlık zarı bozulması ile zedelenmesi arasında ne fark vardır ?

Kızlık testi yada bekaret muayenesinde net olarak ayrımı tabiki yapılabilir ama daha jinekoloğa gitmeden bir fikriniz olması açısından semptomatik ön teşhis oluşturabilirsiniz : Sürtünme, vajimnaya parmak sokulması, vajina girişine denk gelen sert travmalar sonucu kızlık zarı kanaması geldi ise yaklaşık %70 ihitmalle kızlık zarının bozulması söz konusu olabilir, ama kanama olmadı ise sadece şişlik ( ödem ), yanma, kaşınma gibi sıradan şikayetler varsa bu durumda bekaret kaybı büyük ihtimalle yoktur ve kızlık zarı bozulmamıştır. Tabiki bunlar tamamen teorik bilgiler, gerçekteki durumu ancak kızlık zarı muayenesi ile ortaya çıkartabiliriz.

Kızlık zarı kanaması

Himen adı verilen vajina girişindeki kızlık zarının yırtılması sonucu açığa çıkan damar ağızlarından gelen kanamaya kızlık zarı kanaması adı verilir. Kızlık zarı kanının rengi, miktarı, akış süresi ve hangi aktiviteden sonra geldiği her zaman bahis konusu edilmiştir. Efsanelere göre pembe parlak renkte olarak tasvir edilir ama şart değildir. Vajina içindeki asidite sebebi ile daha koyu renklerde olabilir. Yada vajina salgısı sebebi ile sulu ve aşık renkte bir pembelik olarak kendini ortaya çıkartabilir.

Kızlık zarı dikimi

Sıklıkla tam birleşmeli, daha az olarakta sürtünme veya vajinaya parmak sokma gibi tamamlanmamış cinsel birlikteliklerden sonra çeşitli sosyal sebeplerle yeniden bakire olmak ve evlenince yaşanacak ilk gecede kızlık zarı kanaması yaşama isteklerinde kızlık zarı dikimi genel tabiri ile anılan himenoplasti ameliyatları geçici veya kalıcı olarak uygulanabilir. Geçici kızlık diktirmekten kasıt süre ile kısıtlanmış bir periyodda cinsel ilişkide büyük olasılıkla kanama temin eden ameliyat anlaşılırken, kalıcı kızlık zarı diktirmekten ise zaman sınırı olmadan belirsiz bir süre içinde cinsel ilişkiye girildiğinde kanama temin eden ameliyattır. Kızlık zarının nasıl onarıldığı veya nasıl yeni bir kızlık zarı oluşturulduğu hakkında detaylı bilgileri önceki yazılarımda verdim, mutlaka inceleyiniz.

Kızlık zarı dikimi fiyatı

Sağlık hizmetlerinde internet sitelerine fiyat yazmak kanunlar ve etik sebeplerle mümkün olmamaktadır. Ama telefonla veya WhatsApp üzerinden birebir görüşerek detaylı fiyat bilgisi edinebilirsiniz. Yinede kızlık zarı diktirme fiyatlarının ameliyat zorluk derecesine göre değiştiğini söyleyebiliriz. Çünkü bu grupta geçici kızlık zarı dikiminden başlamak üzere flep yöntemi kalıcı kızlık zarı dikimi ve vajina daraltmalı kızlık zarı dikimi gibi kombine ameliyatlara doğru zorluk derecesi yükselmektedir.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır ?

Kızlık zarı bozulduktan sonra

Kızlık zarı dikimi fiyatı 2019

Soru Sor ( Gizli Kalır )

Ad

E-posta *

Mesaj *