Kızlık zarının bozulması

kızlık zarının bozulması
Bakire bayanlarda kızlık zarının bozulması bazı durumlarda mercek altına alınabilir. Rutin yaşamda evliliğin ilk gecesi cinsel ilişkide bekaret zarı yırtılmasını takiben kızlık zarı kanaması beklenen bir süreçtir ama bu olmazsa öncelikle kızlık zarının bozulup bozulmadığı, eğer tam birleşme gerçekleşmiş ve kanama hala yoksa bu seferde kızlık zarının önceden bozulmuş olma ihtimali kafalarda soru işaretlerine yol açabilir. Bunların dışında evlilik öncesi kıyafet üzerinden veya çıplak olarak yaşanan sürtünme şeklindeki birleşme içermeyen temaslardan sonrada kızlık zarının bozulup bozulmadığı sorgulanabilir, ayrıca bu seçenekte kızlık zarı kanamasıda geldi ise durum büsbütün kafa karışıklığına yol açar. Aslında kızlık zarı muayenelerine konu edilen en fazla öncül durum sürtünmelerdir.

Kızlık zarı çeşitleri ve kızlık zarı bozulması

Kızlık zarı çeşitlerinin bekaretin kolay veya zor bozulmasına etkisi öteden beri bilinir. Mesela septal veya köprüsel olarak bilinen kızlık zarı şeklinde bozulma çok kolay olur, yine ince yapıya sahip himenlerde mastürbasyon veya sürtünmelerde bekaret kaybı ihtimali yüksektir. Çok sık rastlanan tel delikli annüler kızlık zarında ise sürtünmelerde saat yönünde çentikler olrtaya çıkarak minik kanamalara yol açabilir ama ileride çentik ve adet deliği birleşerek esnek kızlık zarı çeşidinde olduğu gibi penis geçişine müsade edecek boyutta bir adet geçiş açıklığına sebebiyet verebilir. Elek çeklinde cribriform kızlık zarı çeşidi sürtünmelere daha dayanıklıdır.

Kızlık zarı bozulması ile zedelenmesi arasında ne fark vardır ?

Kızlık testi yada bekaret muayenesinde net olarak ayrımı tabiki yapılabilir ama daha jinekoloğa gitmeden bir fikriniz olması açısından semptomatik ön teşhis oluşturabilirsiniz : Sürtünme, vajimnaya parmak sokulması, vajina girişine denk gelen sert travmalar sonucu kızlık zarı kanaması geldi ise yaklaşık %70 ihitmalle kızlık zarının bozulması söz konusu olabilir, ama kanama olmadı ise sadece şişlik ( ödem ), yanma, kaşınma gibi sıradan şikayetler varsa bu durumda bekaret kaybı büyük ihtimalle yoktur ve kızlık zarı bozulmamıştır. Tabiki bunlar tamamen teorik bilgiler, gerçekteki durumu ancak kızlık zarı muayenesi ile ortaya çıkartabiliriz.

Kızlık zarı kanaması

Himen adı verilen vajina girişindeki kızlık zarının yırtılması sonucu açığa çıkan damar ağızlarından gelen kanamaya kızlık zarı kanaması adı verilir. Kızlık zarı kanının rengi, miktarı, akış süresi ve hangi aktiviteden sonra geldiği her zaman bahis konusu edilmiştir. Efsanelere göre pembe parlak renkte olarak tasvir edilir ama şart değildir. Vajina içindeki asidite sebebi ile daha koyu renklerde olabilir. Yada vajina salgısı sebebi ile sulu ve aşık renkte bir pembelik olarak kendini ortaya çıkartabilir.

Kızlık zarı dikimi

Sıklıkla tam birleşmeli, daha az olarakta sürtünme veya vajinaya parmak sokma gibi tamamlanmamış cinsel birlikteliklerden sonra çeşitli sosyal sebeplerle yeniden bakire olmak ve evlenince yaşanacak ilk gecede kızlık zarı kanaması yaşama isteklerinde kızlık zarı dikimi genel tabiri ile anılan himenoplasti ameliyatları geçici veya kalıcı olarak uygulanabilir. Geçici kızlık diktirmekten kasıt süre ile kısıtlanmış bir periyodda cinsel ilişkide büyük olasılıkla kanama temin eden ameliyat anlaşılırken, kalıcı kızlık zarı diktirmekten ise zaman sınırı olmadan belirsiz bir süre içinde cinsel ilişkiye girildiğinde kanama temin eden ameliyattır. Kızlık zarının nasıl onarıldığı veya nasıl yeni bir kızlık zarı oluşturulduğu hakkında detaylı bilgileri önceki yazılarımda verdim, mutlaka inceleyiniz.

Kızlık zarı dikimi fiyatı

Sağlık hizmetlerinde internet sitelerine fiyat yazmak kanunlar ve etik sebeplerle mümkün olmamaktadır. Ama telefonla veya WhatsApp üzerinden birebir görüşerek detaylı fiyat bilgisi edinebilirsiniz. Yinede kızlık zarı diktirme fiyatlarının ameliyat zorluk derecesine göre değiştiğini söyleyebiliriz. Çünkü bu grupta geçici kızlık zarı dikiminden başlamak üzere flep yöntemi kalıcı kızlık zarı dikimi ve vajina daraltmalı kızlık zarı dikimi gibi kombine ameliyatlara doğru zorluk derecesi yükselmektedir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorumlar

Konular

Daha fazla göster

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Genital siğil HPV kondiloma tedavisi

İstanbul'da kürtaj fiyatları neye göre belirleniyor ?

Kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi

Jinekolog Dr. Turgay Karakaya Özgeçmiş

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatı Dr. Turgay Karakaya

Kızlık zarı tamiri hakkında önemli bilgiler

Çift kat flep yöntemi ile tek kat flep arasında ne fark vardır ?

Önemli Yasal Uyarı

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni

Kişisel Veri Sahibi Tarafından Veri Sorumlusuna Yapılacak Başvurular için jin.op.dr.turgay.karakaya@gmail.com a email atınız.

1- Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya özel hekimlik bilgilendirme web site adresi https://www.drturgaykarakaya.com 'dur. Bu adresin dışındaki farklı web adresleri hekimin bilgisi ve sorumluluğu dışındadır. Hizmet verdiği adres Zuhuratbaba mahallesi, İncirli Caddesi No 9 Kat 2 Bakırköy İstanbul'dur. Bu resmi web sitesi adresi veya başka fiziki adreslerde şube veya hizmet noktası bulunmamaktadır. Hekimlik tabela ad ve adresinin kullanıldığı farklı web sitelerindeki bilgilere itibar etmeyiniz. İnternetteki birçok bilginin kopyalanıp yeniden yayınlanması çok kolay olduğu için sadece resmi alan adındaki içerikleri dikkate almanız önemle rica olunur.

2- Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

3- Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

4- Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.