Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı
Doğumsal veya yoğun cinsel yaşam, normal doğum, kilo alıp vermek gibi öncül sebeplerle ortaya çıkan vajinal genişlemelerde yapılan cerrahi müdahaleye vajina daraltma ameliyatı veya vajinoplasti denir. Vajina genişlemesi bayanlarda sıklıkla ;

 1. Cinsel haz yetersizliği ( erkek cinsel organını yeterince hissedememe ) ve orgazm kaybı ,
 2. İlişki esnasında aşırı ıslaklık, kayganlık ve vajinaya hava girişi çıkışına bağlı adeta gaz çıkartmaya benzer rahatsız edici sesler,
 3. Sık tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar ve başa çıkılamayan kötü koku,
 4. Çare bulunamayan akıntılardan dolayı sürekli pet kullanma ihtiyacı ve sık sık çamaşır değiştirme zorunluluğu,
 5. Uzun süreden beri devam eden vajina genişleme durumlarında idrar torbasının ( mesane ) genişlemiş vajinal kanala sarkmasından dolayı gülme, öksürme gibi karın içi basıncı arttıran durumlarda idrar kaçırma sorunu
gibi sonuçlara yol açabilir.

Ayrıca erkekler içinde cinsel ilişki kalitesinde düşüklük yaşanmasına bağlı şikayetler ortaya çıkabilir. Vajina daraltma ameliyatı yaptıranlar veya yaptırmayı planlayanların yorumlarını okumak ve onlarla yazışmak işinize yarayabilir, bu konuda bağımsız anonim bloglardan vajina daraltma ameliyatı yorumları linkini tavsiye edebiliriz, yazının altında bulabilirsiniz. Tıkladığınızda bizimle alakası olmayan farklı bir site açılır.

Vajina daraltma ameliyatı kimlere yapılabilir ?

Vajinoplasti ameliyatlarının sadece doğurmuş kadınlara yapılabildiği , henüz doğum yapmamış bir kadına uygulandığında normal doğumda sorun yaşanacağı gibi söylentiler doğru değildir. Reşit (18+) olan her bayan evli veya bekar farketmez yukarıdaki şikayetleri yaşıyorsa vajina daraltma ameliyatı yaptırabilir. Vajinoplasti ameliyatından sonra normal doğum yapılabilir, engel teşkil etmez.

Cerrahi vajina daraltma ameliyatı özet bilgi

 1. Lokal anestezi ile yapılır ( sadece vajina uyuşturulur, ağrı veya acı hissedilmez, bilinç açık olur, ameliyattan sonra hasta yürüyerek normal hayatına aynı gün döner ).
 2. Vajinoplasti ameliyatı yaklaşık 30 - 40 dakika sürer.
 3. Çalışma hayatını kısıtlamaz, aynı gün bile iş başı yapılabilir.
 4. Toplam iyileşme 1 ay sürer. (İlişkiye girmek için 1 ay beklenmelidir )
 5. Yapılan ameliyatın etkisi yaşam boyu devam eder, belli bir süre sonra vajinada gevşeme olmaz.
 6. Ameliyatta vajinada boydan boya genişleyen kısımlar cerahi olarak alınarak kalıcı daraltma sağlanır.
 7. Vajina daraltma ameliyatı iyileştikten sonra dikiş izleri silinir ve iz kalmaz. Böyle bir ameliyat geçirdiğiniz ileri dönem muayenelerinizde genellikle anlaşılmaz.
 8. Cerrahi vajina daraltma ameliyatı vajina içinde his kaybına yol açmaz.

Vajina daraltma ameliyatının nasıl yapıldığı ve safhaları

 1. Hastanın jinekolojik muayenesi, vajina genişlemesinin tespiti, basınç ölçümleri ve genel değerlendirme. 
 2. Aynı seansta ameliyat kararı verilirse vajina mukozasında işlem yapılacak bölgelere lokal anestezik ilaç zerkedilmesi
 3. Birkaç dakika bekleyerek vajinanın uyuşmasından acısız ağrısız operasyon yapılacağından emin olunması
 4. Muayene esnasında tespit edilen vajinal dokunun alınması ve ameliyat kesilerinin ince ameliyat iplikleri ile iz bırakmayacak şekilde dikilmesi
 5. Yaklaşık 30 - 40 dakika süren ameliyattan sonra hastanın yürüyerek işine veya evine gitmesi.
Vajina daraltma ameliyatı sonrası aynı gün iş hayatına devam edebilirsiniz veya seyahat edebilirsiniz. Toplam iyileşme yaklaşık 30 gün sürer, sonrasında cinsel ilişkiye girilebilir. Genellikle hastalar ameliyattan 1 ay sonra kontrole çağırılır.

Lazerle vajina daraltma işlemi ile Cerrahi vajina daraltma ameliyatının karşılaştırılması

Lazerle vajina daraltma ameliyatında vajina içine lazer probu yerleştirilir ve devre açıldığında vajina dokusunda hücre düzeyinde yanıklar oluşur, yanıklar vajinada büzüşmeye yani daraltmaya yol açar, cerrahi ameliyat metoduna göre daha kısa süren bir işlem olmakla birlikte yanıklara bağlı his kaybı, vajinada renk kararması gibi potansiyel yan etkiler söz konusu olabilir, ayrıca lazerle yapılan vajina daraltma 3 -6 ay gibi sürelerde genellikle etkisini kaybeder ve vajina tekrar genişleyebilir. Buna karşılık cerrahi ameliyatla yapılan vajina daraltma ameliyatı lazere göre 10 dakika kadar daha uzun süren bir ameliyattır, buna karşılık, his kaybı ve renk kararması gibi yan etkilere rastlanmaz, ayrıca ameliyatın etkisi kalıcıdır, belli bir zaman sonra geri gevşeme yaşanmaz.

Cerrahi vajina daraltma ameliyatı sonrası bakım

Vajina daraltma ameliyatından sonra jinekoloğunuz size ilk birkaç gün kullanmak üzere antibiotik hap ve ilk ay ameliyat bölgesine püskürtmek üzere anetiseptik solusyon verir. Bunların dışında iyileşme dönemi olan ilk 1 ay içinde dikkat edilmesi gerekenler :

 1. İlk 1 ay cinsel ilişkiye girilmez,
 2. iyileşme döneminde deniz veya havuz aktiviteleri tavsiye edilmez,
 3. İlk ay 15 kg ve üzeri ağırlıkları uzun süre kaldırmanız sakıncalı olabilir.

Vajina daraltma ameliyat fiyatları

Jinekologlar vajina daraltma ameliyatı fiyatları için belli bir rakamda anlaşmış değildir, her doktor kendi belirlediği bir fiyat politikasına göre haraket edebilir. Vajinadaki genişlemenin fazla olması gebellikle vajina daraltma fiyatını etkilemez. İlgili kanunlar sebebi ile vajinoplasti ameliyat ücretleri web sitelerine açık olarak yazılmaz. Ancak telefon, kısa mesaj veya whatsapp gibi kişisel iletişim araçları üzerinden birebir fiyat alabilirsiniz.

                                VAJİNA DARALTMA AMELİYATI YORUMLARI


ANA SAYFAYA DÖN 

JİN. OP. DR. TURGAY KARAKAYA ÖZGEÇMİŞ

DİPLOMA VE UZMANLIK BELGESİ

ADRES VE HARİTADA KONUM

MUAYENEHANE FOTOĞRAFLARI 

DOKTORA CANLI SORU SOR MESAJLAŞ

TELEFONLA ARAYIN ( 24 saat )

WHATSAPP'TAN YAZIN ( 24 saat )

VAJİNA DARALTMA AMELİYATI - VAJİNOPLASTİ
GENİTAL DUDAK KÜÇÜLTME AMELİYATI - LABİOPLASTİ
KIZLIK ZARI MUAYENESİ
** KIZLIK ZARI DİKİMİ  **
KALICI KIZLIK ZARI DİKİMİ FLEP YÖNTEMİ
ÇİFT KAT FLEP YÖNTEMİ
GEÇİCİ KIZLIK ZARI DİKİMİ
GEBELİK SONLANDIRMA - KÜRTAJ
GENİTAL SİĞİL TEDAVİSİ - HPV KONDİLOMA
YASAL UYARILAR VE SİTE KURALLARI
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık zarı tamiri hakkında önemli bilgiler

Kızlık zarı

Kalıcı kızlık zarı dikiminde güncel yaklaşımlar

Kürtaj fiyatları

Kızlık zarı dikimi

Flep yöntemi

Kızlık zarının muayenesi

Kızlık zarı dikimi ücreti

Kürtaj

Önemli Yasal Uyarı

1- Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya özel hekimlik bilgilendirme web site adresi https://www.drturgaykarakaya.com 'dur. Bu adresin dışındaki farklı web adresleri hekimin bilgisi ve sorumluluğu dışındadır. Hizmet verdiği adres Zuhuratbaba mahallesi, İncirli Caddesi No 9 Kat 2 Bakırköy İstanbul'dur. Bu resmi web sitesi adresi veya başka fiziki adreslerde şube veya hizmet noktası bulunmamaktadır. Hekimlik tabela ad ve adresinin kullanıldığı farklı web sitelerindeki bilgilere itibar etmeyiniz. İnternetteki birçok bilginin kopyalanıp yeniden yayınlanması çok kolay olduğu için sadece resmi alan adındaki içerikleri dikkate almanız önemle rica olunur.

2- Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

3- Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

4- Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.