Kürtaj

Kürtaj
İstanbul'da 2019 yılı itibarı ile gebelik sonlandırma yani çocuk aldırma konusunda en sık sorulan soru kürtaj fiyatları ve kürtajın nasıl yapıldığıdır. Öncelikle belirteyim ki alakalı kanun ve tıbbi etik kurallar açısından kürtaj ücretlerini rakam olarak buraya yazamıyoruz, kürtajın sabit bir fiyatlandırması olmayıp genellik gebelik haftası arttıkça maliyette de bir miktar artış olabileceğini söyleyebilirim. Ücretler hakkında internet ortamında bilgi vermek yasalara aykırı bir durum olup bu bilgiye bizimle iletişim kurarak ulaşabilirsiniz. Telefonlarımız ve WhatsApp bu konuda çok kullanılır. 
Kürtajın kelime anlamı kazımak demektir ve Latincedir. Günümüzde halk arasında istenmeyen gebeliğin sonlandırılması işleminin adı olarak kullanılır.
Eskiden küret yani kazıyıcı adı verilen kaşığa benzeyen bir aleti rahmin içine sokarak ve rahim duvarlarını kazıyarak yapılırdı. Adı da buradan gelmektedir. Fakat günümüzde bu yöntem ender haller dışında kullanılmamaktadır.
Şimdilerin yöntemi vakum küretaj yöntemidir. Eski yönteme göre çok daha kolay ve rahme zararı hemen hemen yok gibidir. Kanama ve parça kalması gibi sorunlara bu vakum yönteminde minimal derecede az rastlanır.
Plastik pipet benzeri bir kanül rahme uygulanarak negatif basınç yapılır ve rahim boşaltılır. Bu işlem esnasında steril olmaya ve hijyen kurallarına azami dikkat edilir.
İşlem öncesi tam bir bilgilendirme yapılarak onay alınır.
Jinekolojik ve ultrasonografik muayene yapılarak gebelik haftası tespit edilir.
Lokal anestezi uygulanır. Vakum küretaj sonrası tekrar ultrasonografik inceleme yapılarak herhangi bir sorun olup olmadığı anlaşılmaya çalışılır. İşlem ortalama 5-10 dakika arası sürer.
15-30 dakika kadar müşahade altında kalırsınız ve son kontrol sonrası evinize gidebilirsiniz.
Sonraki dönemde adet kanamasına benzer kanamalar birkaç gün sürebilir. 2 hafta kadar süreyle zaman zaman pıhtı gelmeleri ve sancılar olabilir. Gebelik testleri 3-4 hafta kadar pozitif değerlerini sürdürebilir. Bu nedenle test yaparsanız gebe olmadığınız halde gebeymişsiniz gibi bir sonuçla karşılaşırsınız ki endişe etmeyiniz.,
İlk adetinizi ortalama 40 gün civarında görürsünüz.
10 gün kadar ilişki yasağı enfeksiyonlardan kaçınma adına uygun olacaktır. Yeme içme gezme banyo gibi faaliyetlerde bir kısıtlama yoktur.
Korunmasız ilişki olursa kürtaj olmanız yeni bir gebeliği engellemez. Bu nedenle dikkatli olmanız gerekir.
Havuz deniz gibi faaliyetlerde 10 gün kadar kaçınmak uygun olur kanaatindeyim.
Vakum küretaj rahme hasar verme riski en az olan yöntemdir ve sonraki gebeliklerinizi etkilemesi beklenmez.

Kürtaj yasası


Ülkeden ülkeye farklı kurallar mevcut olmakla birlikte bizim ülkemizde yasal sınır 10 haftadır. Bunun üzerindeki gebelikler tıbbi zorunluluk olmadıkça alınamaz sonlandırılamaz.
Bu işlemi reşit olan kişiler yaptırabilir , evli olanlardan eş onayı istenir, reşit olmayan kişiler tek başına bu işlemi yaptıramazlar yanlarında mutlaka velilerinin olması ve yasal prosedürlerin yerine getirilmesi şarttır.

Gebelik testleri


Beklenen adet tarihi birkaç gün geçince idrarda yapılan testler pozitif çıkmaya başlar yani 2 çizgi görülür. Basit ucuz bir testtir. Hassasiyet oranı çok yüksektir. Kanda yapılan gebelik testleri daha da hassas olmasına rağmen maliyeti biraz daha fazladır.

Kürtaj fiyatları


2015 yılı ilk çeyreğinde İstanbul'da kürtaj fiyatları birçok jinekolog ve kürtaj yapılan yerlerde gebelik haftasına bakılarak belirleniyor , ilk adet gecikmesi ile yapacağınız gebelik testinde çift çizgi tespit etmeniz hamile olduğunuzu gösterir ve bu gebelikte en erken dönem olan 4 haftalık hamileliği işaret eder , bu durumda 4 haftalık kürtaj fiyatı, 5 haftalık kürtaj fiyatı veya 6 haftalık kürtaj ücretleri aklınıza takılabilir. Rakamları bu sitede bulamazsınız ama telefon veya WhatsApp ile fiyat alabilirsiniz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır ?

Kızlık zarı bozulduktan sonra

Kızlık zarı dikimi fiyatı 2019

Soru Sor ( Gizli Kalır )

Ad

E-posta *

Mesaj *