Kürtaj

kürtaj
İstanbul'da 2020 yılı itibarı ile gebelik sonlandırma yani çocuk aldırma konusunda en sık sorulan soru kürtaj fiyatları ve kürtajın nasıl yapıldığıdır. Öncelikle belirteyim ki alakalı kanun ve tıbbi etik kurallar açısından kürtaj ücretlerini rakam olarak buraya yazamıyoruz, kürtajın sabit bir fiyatlandırması olmayıp genellik gebelik haftası arttıkça maliyette de bir miktar artış olabileceğini söyleyebilirim. Ücretler hakkında internet ortamında bilgi vermek yasalara aykırı bir durum olup bu bilgiye bizimle iletişim kurarak ulaşabilirsiniz. Telefonlarımız ve WhatsApp bu konuda çok kullanılır.

======
Op. Dr. Turgay Karakaya'ya soru sor veya cepten ara : WhatsApp 0532 221 3007 , Hakkında yazılan yorumları oku , forumlarda geçen yorumlar bak , adresini haritada gör , muayenehanesini ara : 0212 227 5519
======

Kürtaj nasıl yapılır ?

Kürtajın kelime anlamı kazımak demektir ve Latincedir. Günümüzde halk arasında istenmeyen gebeliğin sonlandırılması işleminin adı olarak kullanılır.
Eskiden küret yani kazıyıcı adı verilen kaşığa benzeyen bir aleti rahmin içine sokarak ve rahim duvarlarını kazıyarak yapılırdı. Adı da buradan gelmektedir. Fakat günümüzde bu yöntem ender haller dışında kullanılmamaktadır.
Şimdilerin yöntemi vakum küretaj yöntemidir. Eski yönteme göre çok daha kolay ve rahme zararı hemen hemen yok gibidir. Kanama ve parça kalması gibi sorunlara bu vakum yönteminde minimal derecede az rastlanır.
Plastik pipet benzeri bir kanül rahme uygulanarak negatif basınç yapılır ve rahim boşaltılır. Bu işlem esnasında steril olmaya ve hijyen kurallarına azami dikkat edilir.
İşlem öncesi tam bir bilgilendirme yapılarak onay alınır.
Jinekolojik ve ultrasonografik muayene yapılarak gebelik haftası tespit edilir.
Lokal anestezi uygulanır. Vakum küretaj sonrası tekrar ultrasonografik inceleme yapılarak herhangi bir sorun olup olmadığı anlaşılmaya çalışılır. İşlem ortalama 5-10 dakika arası sürer.
15-30 dakika kadar müşahade altında kalırsınız ve son kontrol sonrası evinize gidebilirsiniz.

Kürtaj sonrası


Kürtaj sonrası dönemde adet kanamasına benzer kanamalar birkaç gün sürebilir. 2 hafta kadar süreyle zaman zaman pıhtı gelmeleri ve sancılar olabilir. Gebelik testleri 3-4 hafta kadar pozitif değerlerini sürdürebilir. Bu nedenle test yaparsanız gebe olmadığınız halde gebeymişsiniz gibi bir sonuçla karşılaşırsınız ki endişe etmeyiniz.,
İlk adetinizi ortalama 40 gün civarında görürsünüz.
10 gün kadar ilişki yasağı enfeksiyonlardan kaçınma adına uygun olacaktır. Yeme içme gezme banyo gibi faaliyetlerde bir kısıtlama yoktur.
Korunmasız ilişki olursa kürtaj olmanız yeni bir gebeliği engellemez. Bu nedenle dikkatli olmanız gerekir.
Havuz deniz gibi faaliyetlerde 10 gün kadar kaçınmak uygun olur kanaatindeyim.
Vakum küretaj rahme hasar verme riski en az olan yöntemdir ve sonraki gebeliklerinizi etkilemesi beklenmez.

Kürtaj yasası


Ülkeden ülkeye farklı kurallar mevcut olmakla birlikte bizim ülkemizde yasal sınır 10 haftadır. Bunun üzerindeki gebelikler tıbbi zorunluluk olmadıkça alınamaz sonlandırılamaz.
Bu işlemi reşit olan kişiler yaptırabilir , evli olanlardan eş onayı istenir, reşit olmayan kişiler tek başına bu işlemi yaptıramazlar yanlarında mutlaka velilerinin olması ve yasal prosedürlerin yerine getirilmesi şarttır.

Gebelik testleri


Beklenen adet tarihi birkaç gün geçince idrarda yapılan testler pozitif çıkmaya başlar yani 2 çizgi görülür. Basit ucuz bir testtir. Hassasiyet oranı çok yüksektir. Kanda yapılan gebelik testleri daha da hassas olmasına rağmen maliyeti biraz daha fazladır.

Kürtaj fiyatları


2020 yılı ilk çeyreğinde İstanbul'da kürtaj fiyatları birçok jinekolog ve kürtaj yapılan yerlerde gebelik haftasına bakılarak belirleniyor , ilk adet gecikmesi ile yapacağınız gebelik testinde çift çizgi tespit etmeniz hamile olduğunuzu gösterir ve bu gebelikte en erken dönem olan 4 haftalık hamileliği işaret eder , bu durumda 4 haftalık kürtaj fiyatı, 5 haftalık kürtaj fiyatı veya 6 haftalık kürtaj ücretleri aklınıza takılabilir. Rakamları bu sitede bulamazsınız ama telefon veya WhatsApp ile fiyat alabilirsiniz.


ANA SAYFAYA DÖN 

JİN. OP. DR. TURGAY KARAKAYA ÖZGEÇMİŞ

DİPLOMA VE UZMANLIK BELGESİ

ADRES VE HARİTADA KONUM

MUAYENEHANE FOTOĞRAFLARI 

DOKTORA CANLI SORU SOR MESAJLAŞ

TELEFONLA ARAYIN ( 24 saat )

WHATSAPP'TAN YAZIN ( 24 saat )

VAJİNA DARALTMA AMELİYATI - VAJİNOPLASTİ
GENİTAL DUDAK KÜÇÜLTME AMELİYATI - LABİOPLASTİ
KIZLIK ZARI MUAYENESİ
** KIZLIK ZARI DİKİMİ  **
KALICI KIZLIK ZARI DİKİMİ FLEP YÖNTEMİ
ÇİFT KAT FLEP YÖNTEMİ
GEÇİCİ KIZLIK ZARI DİKİMİ
GEBELİK SONLANDIRMA - KÜRTAJ
GENİTAL SİĞİL TEDAVİSİ - HPV KONDİLOMA
YASAL UYARILAR VE SİTE KURALLARI
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorumlar

 1. Adsız16:49

  Efendim lütfen iletiniz ben Turgay Hocanın hastasıyım 15 gün kadar önce 6 haftalık gebeyidm de kürtaj yaptı Her şey yolunda gidiyor ve kendisine çok teşekkür ediyorum Ayrıca emeği geçen arkadaşlara asistanlara

  YanıtlaSil
 2. 1 aylik bebegi kurtas yapilirmi

  YanıtlaSil
 3. Lütfen bni bilgilendirmisiniz bn tm olarak bilmiyorum ya 1 yada 2 falan aldirma imkanimiz varmi

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

merhaba, tıbbi etik kurallar gereği doktorunuz yorumlara cevap yazmıyor, fakat merak ettiklerinizi veya tecrübelerinizi bu sayfaya yorum olarak yazabilirsiniz, başka ziyaretçiler tecrübeleri çerçevesinde size cevap yazabilir, veya sizin bir başınızdan benzer bir olay geçti ise paylaşım yapabilirsiniz, lütfen paylaşımlarınızda anonim seçeneği işaretleyiniz. Doktorla direkt birebir iletişim için 0212 227 5519 veya 0532 221 3007 WhatsApp kullanabilirsiniz.

Konular

Daha fazla göster

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

İstanbul'da kürtaj fiyatları neye göre belirleniyor ?

Jinekolog Dr. Turgay Karakaya Özgeçmiş

Kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi

Çift kat flep yöntemi ile tek kat flep arasında ne fark vardır ?

Vajinadan gaz çıkması ne anlama gelir ?

Lazerle vajina daraltma yaptıranlar memnun mu ?

Kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır ?

Önemli Yasal Uyarı

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni

Kişisel Veri Sahibi Tarafından Veri Sorumlusuna Yapılacak Başvurular için jin.op.dr.turgay.karakaya@gmail.com a email atınız.

1- Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya özel hekimlik bilgilendirme web site adresi https://www.drturgaykarakaya.com 'dur. Bu adresin dışındaki farklı web adresleri hekimin bilgisi ve sorumluluğu dışındadır. Hizmet verdiği adres Zuhuratbaba mahallesi, İncirli Caddesi No 9 Kat 2 Bakırköy İstanbul'dur. Bu resmi web sitesi adresi veya başka fiziki adreslerde şube veya hizmet noktası bulunmamaktadır. Hekimlik tabela ad ve adresinin kullanıldığı farklı web sitelerindeki bilgilere itibar etmeyiniz. İnternetteki birçok bilginin kopyalanıp yeniden yayınlanması çok kolay olduğu için sadece resmi alan adındaki içerikleri dikkate almanız önemle rica olunur.

2- Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

3- Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

4- Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.