Kızlık zarı muayenesi


Kızlık zarı muayenesi deyin veya bekaret testi olarak isimlendirin, hatta bazıları size kızlık testi , bekaret kontrolü de diyecek, sonuçta hiç cinsel ilişkiye girmemiş bayanların vajina girişinde bulunan himen adlı oluşumun kondüsyonunu değerlendiren teşhis metoduna kızlık zarı muayenesi denir. Toplumda kalın duvarlarla örülü bir konuya giriş yapmış bulunuyoruz, maalesef asırlarda geçse bekaretle ilgili gelenekler hala değişmiş değil. Hatta iletişim çağında bence dahada önem verilmeye başlandı, zira eskiden erkekler evlenecekleri kızlar hakkında sadece dedikodu ağı üzerinden ve annelerinden bilgi alırlardı ama günümüzde sosyal medya profilleri herkese açık olduğu için daha bir şüpheci yaklaşım söz konusu olabilir. Konuyu çok dağıtmadan sadede geleyim :


Kızlık zarı muayenesi kimlere yapılabilir ?

18 yaşını doldurmuş tüm bayanlar isteğe bağlı olarak bekaret muayenesi taleb edebilirler, 16 - 18 yaş grubu ise anne veya babasının onayı ile muayene olabilirler, daha küçükler bizim branşın dışında olduğu için yorum yapamıyorum. Kızlık testi incelemesi için bayanın evli veya bekar olması farketmiyor, evli bayanlarında muayene için eşlerinden izin almaları gerekmez.

Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır ?

Muayene olduğunuz doktora hepsi bu muydu hocam diyen çok oluyordur, çünkü kızlık zarı muayenesi el değmeden gözle bakarak yapılır, kızlık zarına kesinlikle temas edilmez, hatta dokunulmaz bile. Ama bayanlar arasında " çatal " olarak isimlendirilen ve bacakları yukarıda ve yanlarda tutan muayene masasına çıkmanız şart, ayrıca projektörü andıran ışık kaynağıda kontrol ettiğimiz bölgeyi aydınlatacak. Bu durumda kızlık zarı muayenesi ortalama 5 dakika sürer diyebiliriz.


Bekaret raporu nasıl alınır ?

Kızlık zarı muayenesi çok sık yapılan bir işlemdir ama bulguları bir kağıda dökün altınada kaşenizi vurup imzanızı atın dendiğinde maalesef mahkeme emrine ihtiyaç duyulur. Yasal bir mevzuat olmasa bile isteğa bağlı bekaret raporu vermek fiilen sınırlandırılmıştır. Peki neden böyle ? şunu söyleyebilirim, diyelim bekaret raporu aldınız ve 1 saat sonra ilişkiye girdiniz ve artık bakire değilsiniz ama elinizde aynı gün alınmış bekaret raporu var, bu durumda rapor tamamen batıl hale gelmez mi ? ayrıca rapor alıp bunu dolandırıcılık amaçlı kullanmakta mümkün olabileceğinden yasaklanmıştır. Bir istisnası şudur : cinsel istismar ( tecavüz ) davalarında hakim uygun görüp resmi yazı ile bekaret raporu isterse doktorlar uymak zorunda kalır.Kızlık zarı muayenesi fiyatı


Yukarıda anlattığım gibi çok zor bir işlem değildir, dolayısı ile standart bir muayene ücreti söz konusu olacaktır. Rakamsal değerleri buraya yazmak yasalara ve tıbbi etiğe aykırıdır, telefonla veya WhatsApp üzerinden fiyat alabilirsiniz.Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Site kuralları ve yasal uyarılar


Yorumlar

Konular

Daha fazla göster

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Kızlık zarı bozulma belirtilerinden önemli olanlar

Kızlık zarı tamiri hakkında önemli bilgiler

Vajinadan gaz çıkması ne anlama gelir ?

Adet düzensizliği olan bayanlarda hamilelik belirtileri

Kızlık zarı anatomik yapısı

Kızlık zarı

Önemli Yasal Uyarı

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni

Kişisel Veri Sahibi Tarafından Veri Sorumlusuna Yapılacak Başvurular için jin.op.dr.turgay.karakaya@gmail.com a email atınız.

1- Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya özel hekimlik bilgilendirme web site adresi https://www.drturgaykarakaya.com 'dur. Bu adresin dışındaki farklı web adresleri hekimin bilgisi ve sorumluluğu dışındadır. Hizmet verdiği adres Zuhuratbaba mahallesi, İncirli Caddesi No 9 Kat 2 Bakırköy İstanbul'dur. Bu resmi web sitesi adresi veya başka fiziki adreslerde şube veya hizmet noktası bulunmamaktadır. Hekimlik tabela ad ve adresinin kullanıldığı farklı web sitelerindeki bilgilere itibar etmeyiniz. İnternetteki birçok bilginin kopyalanıp yeniden yayınlanması çok kolay olduğu için sadece resmi alan adındaki içerikleri dikkate almanız önemle rica olunur.

2- Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

3- Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

4- Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.