Sezaryen Doğumun Zararları

Sezaryen ile yapılan doğumlar her zaman ikinci tercih olmaktadır. Normal doğumun risk taşıdığı durumlarda sezaryen ile doğum gerçekleştirilir. Sezaryenin ilk tercih olmamasının sebebi normal doğumun avantajlarından anneyi ve bebeği mahrum bırakmasıdır.

                Sezaryen doğum, bir ameliyat olduğundan her şeyden önce normal bir ameliyatın barındırdığı riskleri bünyesinde barındırmaktadır. Ameliyat esnasında yaşanacak aksilikler, hatalar anneye zarar verebildiği gibi bebeğe de ciddi zararlar verebilir. Bunun yanı sıra anesteziden kaynaklanan sorunların da oluşma ihtimali söz konusudur. Ameliyat sonrasında kanama ve enfeksiyon riski de normal doğuma kıyasla çok daha fazladır. Ayrıca sezaryen ameliyatı olan bir kadın normal doğum yapan bir kadına göre çok daha geç iyileşerek günlük hayatına dönebilir. Sezaryen doğum sonrasında normal doğuma nazaran ağrı hissetme süresi daha uzundur. Sezaryen ameliyatı olan kadınların karınlarında ameliyat nedeniyle meydana gelebilecek yapışıklıklardan dolayı oluşacak kısırlık riski söz konusudur. Sezaryen ameliyatı olmuş bir kadının sonraki gebeliklerinde normal doğum yapması  risk teşkil eder.


                Sezaryen doğumun anneyi olduğu gibi bebeği de etkileyen zararları mevcuttur. Sezaryen doğum neticesinde dünyaya gelen bebekler, normal doğumla dünyaya gelen bebeklere kıyasla solunum problemi yaşamaktadır. Ayrıca sezaryen doğumlarda bebeğin astım hastası olma riski daha fazladır. Normal doğum esnasında salgılanan hormonlardan mahrum kalan bebeklerin yeni dünyaya uyum sağlamaları daha zor bir hal almaktadır. Yine aynı şekilde doğum esnasında salgılanan hormonların sezaryen doğumunda salgılanmaması nedeniyle bebeklerin anneleri ile etkileşime geçmeleri daha zor olmaktadır.

Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya
Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı


Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır ?

Kızlık zarı bozulduktan sonra

Kızlık zarı dikimi fiyatı 2019

Soru Sor ( Gizli Kalır )

Ad

E-posta *

Mesaj *