Normal Doğumun Mümkun Olmadığı Durumlar

Sezaryen doğumun birinci şartı, normal doğumun mümkün olmamasıdır. Özellikle devlet hastanelerinde sezaryen yapılabilmesi için doktorların normal doğuma engel teşkil edecek durumları tespit etmeleri gerekmektedir. Normal doğumun büyük riskler barındırdığı durumlarda sezaryen ameliyatına başvurulmaktadır.

                Normal doğumun risk taşıdığı durumlar genellikle önceden tespit edilebilmektedir. Bu durumlardan bazıları şunlardır:
·         Bebeğin başı fazla büyükse ya da annenin doğum kanalı normalden daha dar ise oluşabilecek riskler göz önünde bulundurularak normal doğum yapılmaz.
·         İki veya üç bebek bekleniyorsa normal doğumun zorluğu nedeniyle sezaryan yapılabilir.
·         Annede HIV (aids), HSV, HPV gibi enfeksiyonlar var ise sezaryen tercih edilir.
·         Doğum ağrıları esnasında bebeğin kalp ritminde bozukluk meydana gelirse sezaryen doğum yapılabilir.
·         Eğer anne daha önceden sezeryan ameliyatı ya da uterus kesiği gerektirecek herhangi bir ameliyat olduysa normal doğum yapılmaz. Bunun sebebi normal doğum esnasında aşırı zorlama nedeniyle kesiğin yırtılma ihtimalidir.
·         Plasentanın doğum kanalını kapatması durumunda sezaryen yapılır. Doğumdan önce ultrason cihazı ile plasentanın yeri belirlenebilir.
·         Doğum esnasında bebeğin ilk olarak başı görünmezse acilen sezaryen ameliyatı yapılır.
·         Doğum esnasında göbek kordunu dışarıya sarkarsa bu durum bebeğin ölümüyle sonuçlanabilir doğal olarak anında sezaryen ameliyata geçilir.
·         Normal doğumun aşırı uzaması ve annenin yorulması durumunda sezaryen ameliyata geçilebilir.

·         Plasentanın doğumdan önce yerinden ayrılması durumunda, bebeğin kan kaybından ölmemesi için acilen sezaryen ameliyata geçilir ve bebeğin hayatı kurtarılmaya çalışılır.      

Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya
Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı

                              s


Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Genital Estetik Ameliyatlar Öncesi ve Sonrası

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Ortalama vajina derinliği kaç cm?

Kadınlarda adet gecikmesi

Adet düzensizliği olan bayanlarda hamilelik belirtileri

Kızlık zarı dikimi

Kızlık zarı kanaması

Kızlık zarı dikimi ücreti

Konular

Daha fazla göster

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Genital Estetik Ameliyatlar Öncesi ve Sonrası

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Ortalama vajina derinliği kaç cm?

Kadınlarda adet gecikmesi

Adet düzensizliği olan bayanlarda hamilelik belirtileri

Kızlık zarı dikimi

Kızlık zarı kanaması

Kızlık zarı dikimi ücreti

Önemli Yasal Uyarı

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni

Kişisel Veri Sahibi Tarafından Veri Sorumlusuna Yapılacak Başvurular için jin.op.dr.turgay.karakaya@gmail.com a email atınız.

1- Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya özel hekimlik bilgilendirme web site adresi https://www.drturgaykarakaya.com 'dur. Bu adresin dışındaki farklı web adresleri hekimin bilgisi ve sorumluluğu dışındadır. Hizmet verdiği adres Zuhuratbaba mahallesi, İncirli Caddesi No 9 Kat 2 Bakırköy İstanbul'dur. Bu resmi web sitesi adresi veya başka fiziki adreslerde şube veya hizmet noktası bulunmamaktadır. Hekimlik tabela ad ve adresinin kullanıldığı farklı web sitelerindeki bilgilere itibar etmeyiniz. İnternetteki birçok bilginin kopyalanıp yeniden yayınlanması çok kolay olduğu için sadece resmi alan adındaki içerikleri dikkate almanız önemle rica olunur.

2- Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

3- Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

4- Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.