Kızlık zarının muayenesi

kızlık zarının muayenesi
Kızlık zarının muayenesi diğer teşhis metodlarından biraz farklıdır. Özellikle toplumun ciddi seviyede hassas olduğu bir konuda muayene yapmak jinekoloğa ekstra sorumluluk yükler. İsterseniz kızlık testi deyin, isterseniz bekaret kontrolü, hepsinde sonuç olarak himenin gözle muayenesi söz konusu olacaktır. Kızlık zarı muayene yetkisi jinekolog hekimlere yani kadın hastalıkları uzmanlarına verilmiştir. Birçok genç bayanın kızlık zarını muayene ettirterek mevcut durumu kayıt altına alma isteği yani bekaret raporu gibi talepler bu işleme adı konulmamış bir kısıtlama getirmiştir. Bunun sebebi toplumda ahlaken çok önem verilen bekaret durumunun evrak üzerinden ispatının manuple edilebilme olasılığıdır. Kızlık zarı muayenesi yaptıranlar veya yaptırmayı düşünenlerin yorumlarını okumak, onlarla yazışmak size iyi gelebilir, bu konuda bağımsız bloglardan kızlık zarı muayenesi yorumları linkini tavsiye edebiliriz.

======
Op. Dr. Turgay Karakaya'ya soru sor veya cepten ara : WhatsApp 0532 221 3007 , Hakkında yazılan yorumları oku , forumlarda geçen yorumlar bak , adresini haritada gör , muayenehanesini ara : 0212 227 5519
======

Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır ?

Jinekolojideki diğer teşhis metodları ile kıyaslanırsa en düşük efor gerektireni kızlık zarı muayenesidir diyebiliriz. Jinekolojik muayene masası adı verilen bacak destekli yatağa hastanın yerleşmesi, bacakların destek aparatlarına konması ve genitalianın kuvvetli bir ışık kaynağı ile aydınlatılması hazırlıkları yeterlidir. Kızlık zarı genellikle küçük dudaklar tarafınca örtülmüş vaziyettedir, dolayısı ile labia minoraları hafif yanlara çektiğinizde kızlık zarı net olarak izlenebilir hale gelir. Kızlık zarı çeşidi, kondüsyonu yani durumu not edilir, kızlık zarı üzerinde doğal adet geçişine izin veren açıklıklar vardır, bunlar dikkatlice incelenir, zira ilk cinsel ilişkide veya tam birleşme ile sonuçlanmayan sürtünme gibi aktivitelerde kızlık zarı bozulması ilk olarak bu adet deliklerinden başlar. Adet geçişi tek bir veya birden fazla delik üzerinden olabilir. Bunların hepsi dikkatlice incelenir. Kızlık zarı üzerinde meydana gelmiş olan hasarlar net olarak gözlenlenebilir ve genellikle saat kadranı şeklinde tarif edilir. Mesela " kızlık zarı üzerinden saat 1 hizasından vajina duvarına kadar ulaşan eski yırtık tespit edildi " gibi. Kızlık zarı üzerinde rastlanan yırtıklar : eski yırtık, yeni yırtık, vajina duvarına ulaşanlar, ulaşmayanlar ve çentikler olarak tarif edilir.

Kızlık zarı muayenesi şartları

Tüm tıbbi muayenelerde kendi başınıza karar alıp işlemi yaptırabilmek için reşit olma zorunluluğu olduğunu tahmin edersiniz, kızlık zarı muayenesindede ilk şart reşit olmaktır, ama reşit değilseniz annenizle gelip muayene olabilirsiniz, yada babanızlar, ikisinden biri yeterlidir, yada kimlik fotokopilerine imzalı bir izin metni yazmaları gerekir. Bunun dışında devlet hastaneleri ve sgk anlaşmalı özel hastaneler, tıp merkezleri isteğe bağlı kızlık zarı muayenesi kabul etmeyebiliyor. Mahkeme emri ile gelenlere evet diyorlar. Özel jinekoloji muayenehanelerinde ise kızlık zarı muayenesi yaptırabilirsiniz ama bekaret raporu, durumu bidirir rapor veya bir kağıda not şeklinde imzalı belge alamazsınız.

======
Op. Dr. Turgay Karakaya'ya soru sor veya cepten ara : WhatsApp 0532 221 3007 , Hakkında yazılan yorumları oku , forumlarda geçen yorumlar bak , adresini haritada gör , muayenehanesini ara : 0212 227 5519
======

Kızlık zarı muayenesi kızlık zarına zarar verir mi ?

Bu konuda çok edişe eden oluyor, bunun sebebide kısmen yırtılmış veya zedelenmiş olduğuna inanılan himenlerde muayene esnasında mevcut yırtığın büyüyeceği ve hiç yırtık olmasa bile muayene eforunun yeni bir yırtığa sebebiyet verebileceği inancıdır. Aslına bakarsanız jinekologlar böyle bir şaibe altında kalmamak için kızlık zarı muayenelerini ya hiç kabul etmezler yada kabul etseler bile kızlık zarına kesinlikle temas etmeden gözle muayene etmeyi tercih ederler.Sonuç olarak kızlık zarı muayenesinde himen bekaret zarının hasar görmesi ihtmali yoktur diyebiliriz.


ANA SAYFAYA DÖN 

JİN. OP. DR. TURGAY KARAKAYA ÖZGEÇMİŞ

DİPLOMA VE UZMANLIK BELGESİ

ADRES VE HARİTADA KONUM

MUAYENEHANE FOTOĞRAFLARI 

DOKTORA CANLI SORU SOR MESAJLAŞ

TELEFONLA ARAYIN ( 24 saat )

WHATSAPP'TAN YAZIN ( 24 saat )

VAJİNA DARALTMA AMELİYATI - VAJİNOPLASTİ
GENİTAL DUDAK KÜÇÜLTME AMELİYATI - LABİOPLASTİ
KIZLIK ZARI MUAYENESİ
** KIZLIK ZARI DİKİMİ  **
KALICI KIZLIK ZARI DİKİMİ FLEP YÖNTEMİ
ÇİFT KAT FLEP YÖNTEMİ
GEÇİCİ KIZLIK ZARI DİKİMİ
GEBELİK SONLANDIRMA - KÜRTAJ
GENİTAL SİĞİL TEDAVİSİ - HPV KONDİLOMA
YASAL UYARILAR VE SİTE KURALLARI
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorumlar

  1. Adsız14:42

    Mrblar hocam yigenim var supleniyoruz da biz aile olarak kizmi degilmi muayene yapiyomusunuz 16 ya girecek cvp yazarmisiniz kızlık zarı muayeneye getirmek istiyoruz

    YanıtlaSil
  2. Adsız14:21

    Erkek arkadaşımla ilişkiye girmemize rağmen kanamam olmadı istanbulda kızlık zarı muayenesi oldum kızlık zarımda yırtılma var ama hiç kan görmedik normal bir durum mu nedeni ne olabilir ?

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

merhaba, tıbbi etik kurallar gereği doktorunuz yorumlara cevap yazmıyor, fakat merak ettiklerinizi veya tecrübelerinizi bu sayfaya yorum olarak yazabilirsiniz, başka ziyaretçiler tecrübeleri çerçevesinde size cevap yazabilir, veya sizin bir başınızdan benzer bir olay geçti ise paylaşım yapabilirsiniz, lütfen paylaşımlarınızda anonim seçeneği işaretleyiniz. Doktorla direkt birebir iletişim için 0212 227 5519 veya 0532 221 3007 WhatsApp kullanabilirsiniz.

Konular

Daha fazla göster

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

İstanbul'da kürtaj fiyatları neye göre belirleniyor ?

Jinekolog Dr. Turgay Karakaya Özgeçmiş

Kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi

Çift kat flep yöntemi ile tek kat flep arasında ne fark vardır ?

Vajinadan gaz çıkması ne anlama gelir ?

Lazerle vajina daraltma yaptıranlar memnun mu ?

Kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır ?

Önemli Yasal Uyarı

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni

Kişisel Veri Sahibi Tarafından Veri Sorumlusuna Yapılacak Başvurular için jin.op.dr.turgay.karakaya@gmail.com a email atınız.

1- Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya özel hekimlik bilgilendirme web site adresi https://www.drturgaykarakaya.com 'dur. Bu adresin dışındaki farklı web adresleri hekimin bilgisi ve sorumluluğu dışındadır. Hizmet verdiği adres Zuhuratbaba mahallesi, İncirli Caddesi No 9 Kat 2 Bakırköy İstanbul'dur. Bu resmi web sitesi adresi veya başka fiziki adreslerde şube veya hizmet noktası bulunmamaktadır. Hekimlik tabela ad ve adresinin kullanıldığı farklı web sitelerindeki bilgilere itibar etmeyiniz. İnternetteki birçok bilginin kopyalanıp yeniden yayınlanması çok kolay olduğu için sadece resmi alan adındaki içerikleri dikkate almanız önemle rica olunur.

2- Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

3- Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

4- Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.