Adet düzensizliği


Bu zamana kadar başınıza gelmemiş olabilir ya da farkına varmayıp dikkat etmemiş olabilirsiniz. Fakat Türkiye’de ve dünyada birçok kadının başına gelebilen ve önemsiz sandığımız konulardan bir tanesi de adet düzensizliği. Çoğu insan bunun takibini yapmayıp çok dikkate almaz belki ama aslında en önemli konulardan biridir. Çünkü insan vücudu birbirine bağlıdır ve bunun beraberinde birçok sorun meydana gelebilir. 

Adet düzensizliği hangi durumlarda görülür ?

Üreme durumuna gelen sağlıklı kadın bireylerde gerçekleşen bu durum genel ortalamaya göre 28 günde gerçekleşmelidir. Tabi ki ilk kez görülmesinden sonra da ilk zamanlar yaklaşık 12 aylık bir süre normal karşılanmaktadır. Bunun yanında bir de menopoz dönemine girişte kadınların yaşayabileceği bir şeydir. Vücudun salgıladığı hormonların artması yani ergenlik ya da azalma zamanına girdiği menopoz dönemlerinde vücudun yeni sistemine adaptasyon süreci vardır. Ancak normal karşılanan dönemlerde yani üreme sıralarında sağlıklı durumdaki bir kadının 21-35 gün aralıklarda düzenli bir şekilde adet görme durumu normal karşılananıdır. Görülen bu kanama da 5-7 gün sürmektedir. Kişiler arasında farklılık gösteren bu döngünün 21 günden daha kısa olmasıyla karşılaşılırsa buna sık adet denilirken, 36 günden daha uzun sürede gelen kanamaların olması da seyrek adet oluşumuna sebep olmaktadır. 

Adet düzensizliği sebepleri

Vücuttaki genel olarak tüm döngünün bu hormon sistemine etki ettiği ve belli bir düzen yakalaması için vücuttaki tüm bölgelerin uyum içerisinde ilerlemesi gerekmektedir. Herhangi bir yerinizde oluşan bir problem bu düzensizliğe yol açabilir. Örneğin bademcik iltihabı yaşadınız ve antibiyotik kullanmanız gerekti. Vücuttaki bazı sistemler gereken onarımın sağlanması için oraya odaklanmakta ve aldığınız antibiyotikler bir nebze de olsa sizi olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden adet düzensizliği kaçınılmaz bir durum haline gelebilir. Bununla beraber ani yaşadığınız üzüntüler, stres, sıkıntı gibi olumsuzluklar da bu düzensizlik konusunda büyük rol oynar. Böyle durumlarda da kişinin normal düzendeki döngüsü geç veya erken olarak düzensizleşir ve bu sonucu doğurur. Bu düzensizliğin olup olmadığını tam anlamıyla anlamak için belli bir zaman diliminde gerçekleşme zamanını ve süresinin takibi sıkı olarak yapılmalıdır.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Genital Estetik Ameliyatlar Öncesi ve Sonrası

Kadınlarda adet gecikmesi

Genital siğil HPV kondiloma tedavisi

Adet düzensizliği olan bayanlarda hamilelik belirtileri

Kızlık zarı anatomik yapısı

Ortalama vajina derinliği kaç cm?

Konular

Daha fazla göster

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Genital Estetik Ameliyatlar Öncesi ve Sonrası

Kadınlarda adet gecikmesi

Genital siğil HPV kondiloma tedavisi

Adet düzensizliği olan bayanlarda hamilelik belirtileri

Kızlık zarı anatomik yapısı

Ortalama vajina derinliği kaç cm?

Önemli Yasal Uyarı

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni

Kişisel Veri Sahibi Tarafından Veri Sorumlusuna Yapılacak Başvurular için jin.op.dr.turgay.karakaya@gmail.com a email atınız.

1- Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya özel hekimlik bilgilendirme web site adresi https://www.drturgaykarakaya.com 'dur. Bu adresin dışındaki farklı web adresleri hekimin bilgisi ve sorumluluğu dışındadır. Hizmet verdiği adres Zuhuratbaba mahallesi, İncirli Caddesi No 9 Kat 2 Bakırköy İstanbul'dur. Bu resmi web sitesi adresi veya başka fiziki adreslerde şube veya hizmet noktası bulunmamaktadır. Hekimlik tabela ad ve adresinin kullanıldığı farklı web sitelerindeki bilgilere itibar etmeyiniz. İnternetteki birçok bilginin kopyalanıp yeniden yayınlanması çok kolay olduğu için sadece resmi alan adındaki içerikleri dikkate almanız önemle rica olunur.

2- Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

3- Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

4- Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.