Labioplasti ameliyatlarında hassas noktalar

labioplasti ameliyatları
Labioplasti ameliyatları naturel bir mantıkla çok basit gibi gelebilir ama iyileşme döneminden sonra hastaya sunulacak yeni cinsel görünüm açısından dikkat edilmesi gereken birçok hassas nokta ihtiva eder. Labiumlar bacak arasında vajinayı kapatan ve en dıştaki yapılardır. Labia majora yani büyük dudaklar denilen kıllı ve cilt altı yağ tabakası içeren en dıştaki genital dudakların hemen altında kıl ve cilt altı yağ dokusu içermeyen nemli bir cilt ile kaplı kırmızı - pembe renkli ( bazı bayanlarda doğal olarak çok daha koyu renkler söz konusu olabilir ) labia minoralar yani küçük dudaklar bu makalenin konusudur. Bazı bayanlarda küçük dudaklar genital yarıktan dışarı düzensiz olarak sarkıyor olabilir, bazılarında ise düzenli simetrik minik yastıkçıklar gibi sağlı sollu yer alırlar. Adet görmeye başlayan genç kızlarda oldukça minik ve simetrik olmakla beraber bazı bayanlarda yaş ilerledikçe büyüme eğilimi gösterebilir, hatta sağ ve sol arasında boyut farkıda ortaya çıkabilir. Yoğun cinsel aktivite labiumların büyüme, gelişme ve sarkmalarına katkıda bulunabilir. Normal doğum esnasında epizyotomi denilen perine bölgesinin asimetrik kesilmesi ve bebeğin çıkışının kolaylaştırılması işlemleride küçük dudaklarda hasara yol açar. Epizyotominin dikilmesi esnasında kadının ileride yaşayacağı kozmetik sorunlar dikkate alınması ve mümkün olduğunca az iz bırakan dikişler tercih edilmelidir. Buraya kadar labioplasti ihtiyacını oluşturan unsurları konuştuk. Şimdide gelelim labioplasti ameliyatına.


======

Op. Dr. Turgay Karakaya'ya vajina daraltma hakkında soru sor veya cepten ara : WhatsApp 0532 221 3007 , Hakkında yazılan yorumları oku , forumlarda geçen yorumlar bak , adresini haritada gör , muayenehanesini ara : 0212 227 5519
======

Labioplasti ameliyatında nelere dikkat edilmesi gerekir ?

Sarkan kısımların kesilip uçlarının dikişlerle tutturulması gibi kolay bir anlatım genital dudak ameliyatı işini hafife almak olur. Cinsel kozmetik açısından ön planda ve ilk göze çarpan bölge olarak küçük dudaklarda milimetrik çizgisel farklar bile hastanın ameliyattan alacağı psikolojik sonucu olumsuz etkileyebilir. V şeklinde kesilip çıkartılan bölgeler birleştirilirken atılan dikişler çok ince ve dokuyu büzmeyecek şekilde atılması gerekir. Haddinden fazla sıkı dikişler alttaki dokuların kan dolaşımını olumsuz etkileyerek dikiş izi kalmasına ve tırtıklı görünmesine yol açabilir. Kesilen dokuların birleştirilmesinde üst üste bindirilmesinden kaşınarak uç - uca dikim yapılmalıdır.

Labioplasti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Gereğinden fazla sıkı atılan dikişler ameliyat bölgesinde beklenenin üzerinde bir ödem şişliğine yol açabilir, ama usulüne uygun yapılan dikimlerde makul seviyelerde bir ödem olması normaldir. Dikişlerin enfeksiyonlardan korunması için maksimum hassasiyet göstermek genital dudak ameliyat sonrası dönem için önemlidir. Ağızdan antibiotik ve lokal ansiseptik solüsyonlar günde birkaç kez ve özellikle büyük abdest sonrası uygulanmalıdır. Bazı dikişlerin erkenden açılması ve diğer dikişlerin iyileşmeye davam etmesi ameliyat sonrası görünüm bozukluğuna yol açabilir. Hasta bu konuda bilinçlendirilmelidir.

Labioplasti ameliyatında kesim hataları

Bazı hastalar genital dudakların büyüklüğünden ve sarkmasından o kadar şikayetçidir ki jinekoloğa baskı yaparak dibe yakın bölgeden kesim yapılmasına yol açabilirler. Doğal anatomik sınırların üzerinde yüksek kesim yapılan labioplastilerde ameliyat sonrası istenildiği gibi olmaz ise düzeltme ameliyatı için yeterli doku kalmayabilir. Bu durumda anatomik boyutlara sadık kalarak ameliyat yapmak bu riski azaltacaktır.

Labioplasti ameliyatlarında anestezi nasıl olmalıdır ?

Bir çok hasta sadece dudak ameliyatı değil , kızlık zarı dikimi ve vajina daraltma ameliyatları, perinoplasti ameliyatı gibi hayatı tehdit etmeyen kozmetik problemlere yönelik operasyonlarda genel anestezi ile uyutularak, hiçbirşey görmeden, duymadan ameliyat olmayı tercih ediyor olabilir. Ama cerrahi etik ve ameliyat mantığı açısından hayati olmayan ameliyatların mümkün olduğunca lokal anestezi ile yapılması gerekir. Bunun sebebide genel anestezinin merkezi sinir sistemi ve solunum sistemi üzerine olumsuz etkileri ve hatta nadirde olsa ölüme yol açma potansiyelidir. Daha iyi bir görünüm için hastaya hayati risk yüklemek zaten genel tıp etiğinede aykırıdır. Bu durumda labioplastide en sık lokal anestezinin tercih edilmesi mantık gereği olacaktır.

Labioplasti ameliyat fiyatları 2020

Enflasyona paralel olarak genital dudak ameliyat fiyatlarınında artış göstermesi doğal karşılanmalıdır. Bu durumda 2019 ücretleri ile 2020 yılı maliyetleri arasında bir miktar fark olabilir. Sağlık hizmetlerinin fiyatlarını direkt olarak web sitelerine yazamıyoruz. Yürürlükteki kanunlar gereği fiyat almak için telefon, kısa mesaj veya WhatsApp gibi birebir iletişim kanallarımızı tercih ederek bize ulaşabilirsiniz. İlgili telefonlar sayfanın en üstünde mevcuttur.

ANA SAYFAYA DÖN 

JİN. OP. DR. TURGAY KARAKAYA ÖZGEÇMİŞ

DİPLOMA VE UZMANLIK BELGESİ

ADRES VE HARİTADA KONUM

MUAYENEHANE FOTOĞRAFLARI 

DOKTORA CANLI SORU SOR MESAJLAŞ

TELEFONLA ARAYIN ( 24 saat )

WHATSAPP'TAN YAZIN ( 24 saat )

VAJİNA DARALTMA AMELİYATI - VAJİNOPLASTİ
GENİTAL DUDAK KÜÇÜLTME AMELİYATI - LABİOPLASTİ
KIZLIK ZARI MUAYENESİ
** KIZLIK ZARI DİKİMİ  **
KALICI KIZLIK ZARI DİKİMİ FLEP YÖNTEMİ
ÇİFT KAT FLEP YÖNTEMİ
GEÇİCİ KIZLIK ZARI DİKİMİ
GEBELİK SONLANDIRMA - KÜRTAJ
GENİTAL SİĞİL TEDAVİSİ - HPV KONDİLOMA
YASAL UYARILAR VE SİTE KURALLARI
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorumlar

  1. Adsız10:56

    Hocam size teşekkür ediyorum . İyileşme dönemini tamamladım. Herşey anlattığınız gibi oldu. Özgüvenimi geri kazandım. Labioplasti ameliyatı yaptıracak bir arkadaşımı daha size yolladım. Allah razı olsun sizden

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

merhaba, tıbbi etik kurallar gereği doktorunuz yorumlara cevap yazmıyor, fakat merak ettiklerinizi veya tecrübelerinizi bu sayfaya yorum olarak yazabilirsiniz, başka ziyaretçiler tecrübeleri çerçevesinde size cevap yazabilir, veya sizin bir başınızdan benzer bir olay geçti ise paylaşım yapabilirsiniz, lütfen paylaşımlarınızda anonim seçeneği işaretleyiniz. Doktorla direkt birebir iletişim için 0212 227 5519 veya 0532 221 3007 WhatsApp kullanabilirsiniz.

Konular

Daha fazla göster

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

İstanbul'da kürtaj fiyatları neye göre belirleniyor ?

Jinekolog Dr. Turgay Karakaya Özgeçmiş

Kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi

Çift kat flep yöntemi ile tek kat flep arasında ne fark vardır ?

Vajinadan gaz çıkması ne anlama gelir ?

Lazerle vajina daraltma yaptıranlar memnun mu ?

Kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır ?

Önemli Yasal Uyarı

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni

Kişisel Veri Sahibi Tarafından Veri Sorumlusuna Yapılacak Başvurular için jin.op.dr.turgay.karakaya@gmail.com a email atınız.

1- Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya özel hekimlik bilgilendirme web site adresi https://www.drturgaykarakaya.com 'dur. Bu adresin dışındaki farklı web adresleri hekimin bilgisi ve sorumluluğu dışındadır. Hizmet verdiği adres Zuhuratbaba mahallesi, İncirli Caddesi No 9 Kat 2 Bakırköy İstanbul'dur. Bu resmi web sitesi adresi veya başka fiziki adreslerde şube veya hizmet noktası bulunmamaktadır. Hekimlik tabela ad ve adresinin kullanıldığı farklı web sitelerindeki bilgilere itibar etmeyiniz. İnternetteki birçok bilginin kopyalanıp yeniden yayınlanması çok kolay olduğu için sadece resmi alan adındaki içerikleri dikkate almanız önemle rica olunur.

2- Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

3- Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

4- Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.