Lazerle vajina daraltma yaptıranlar memnun mu ?

Lazerle vajina daraltma yaptıranlar
Lazerle vajina daraltma yaptıranlar memnun mudur, yan etkileri var mıdır ? Cerrahi ameliyatla vajina daraltma mı daha iyidir yoksa lazerlemi iyidir ? Bunları masaya yatıracağız. Lazer ışınları yüksek ısıyı küçük bir noktada toplayarak belli seviyelerde mikro yanıklar oluşturan unsurlardır. Vajina daraltma amaçlı lazer probu vajinaya sokulduğunda akımla birlikte vajina mukozasında ve kaslarında minik yanıklar oluşturur. Bu yanıklar belli bir miktar büzüşmeye bağlı olarak daralma sağlar. 


*** Boydan Boya Cerrahi Vajina Daraltma Fiyat Listesini WhatsApp'tan isteyin ***  ( kişiler listesine kaydetmeniz gerekmez - gizli kalır )


Ama vajina boydan boya aynı genişlikte ve düzende olmadığı için yanıklar rastgeledir. Sonuç olarak mukoza ve kas dokusu ile birlikte cinsel ilişkide hissetme açısından çok önemli olan sinir uçlarıda büyük ölçüde zarar görmektedir. Lazerle uygulama sonrası cinsel ilişkilerde his kaybına yol açmaktadır. Lazerle vajina daraltma ameliyatlarının bir diğer yan olumsuz yanı ise işlemden birkaç ay sonra vajinada yeniden gevşeme, genişleme ve eski istenmeyen düzene geri dönme söz konusudur. Bu durumda bir seans daha yapılarak vajinal doku gittikçe daha kötü bir görünüm ve kıvama inmektedir.


Lazerle vajina daraltmanın yan etkileri

Hani derler ya hiç yaptırmasam daha iyiydi. Bu uygulamada da buna benzer bir sonuç çok sık karşımıza çıkıyor. Lazer cihazı kesmek ve yakmak, yok etmek için tıpta faydalı cihazlar listesinde yer alıyor ama teknolojinin dayanılmaz cazibesi bunu sihirli bir alet gibi lanse ederek halkın dikkatini cezbediyor. Özellikle daraltma ameliyatlarında bollaşan yerlerin kesilip atılması ve kalan sağlıklı dokuların dilerek birleştirilmesi yerine daha kısa sürede uygulanabilen alternatif bir tedavi gibi akla yatkınmış gibi gelen lazerle vajina daraltma müdahalelerinde dokunun kısmen yakılması hastaları aşağıdaki yan etkilerle sıklıkla yüz yüze gelmelerine yol açıyor :

  1. Vajina mukoza altını bir ağ gibi saran sinir uçlarının lazer yanıkları sonucu hasar görmesine bağlı cinsel ilişkide his kaybı.
  2. Lazer yanıkları sonucu vajina iç döşemesini oluşturan mukozada pigmentasyon artışına bağlı renk koyulaşması
  3. Lazerle vajina kaslarında oluşturulan yanıkların ilk etapta vajinal büzüşmeye bağlı daralmaya yol açmasına rağmen birkaç ay içinde yeniden gevşeyerek eski geniş haline geri dönmesi.
  4. Lazer yanıklarına bağlı mukoza altı bağ dokularında sertleşmeye bağlı olarak vajinadaki kadifemsi yumuşaklığın ortadan kalkması
  5. Lazere bağlı düzensiz yanık ve bu yanıkların birbirinden bağımsız iyileşme süreçlerine bağlı pütürlü ve nodüler vajina iç duvar yapısı.
  6. Uzun vadede vajina duvarlarındaki hücre düzeyindeki yanı ve iyonizasyona bağlı olarak kanser gelişme riskinde artış.Cerrahi ameliyat yöntemi ile vajina daraltma

Jinekolojik cerrahide en fazla uygulanmakta olan ameliyat çeşitlerinden biride cerrahi vajina daraltmadır. Vajinal kanalda boydan boya genişlemiş ve/veya iz bırakarak iyileşmiş doğum yırtık izleri tespit edilerek vajina trajesine paralel kesilerle çıkartılır ve geriye kalan sağlıklı vajina iç duvarları çok sayıda minik estetik dikişlerle birleştirilir. Dikişlerin küçük ve sık olması iyileşme döneminden sonra iz kalmasını engeller, ayrıca cinsel ilişkide konfor sağlar. Cerrahi metodla yapılan vajina daraltma ameliyatında ( vajinoplasti ) sinir uçları yakılmadığı için zarar görmez dolayısı ile cinsel ilişkide his kaybı ortaya çıkmaz. Bollaşan kısımlar kesilerek atıldığı için vajinanın yeniden genişlemesi beklenmez. Ayrıca bu ameliyat hastanın ileri tarihlerde normal doğum yapmasına engel değildir. Son olarakta renk kararması olmayacağını ekleyebiliriz.Bilgilendirme amaçlı bir yazıdır, doktor muayenesinin yerini tutmaz, her hastada farklı sonuçlar verebilir.

Yorumlar

Konular

Daha fazla göster

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Kızlık zarı bozulma belirtilerinden önemli olanlar

Kızlık zarı tamiri hakkında önemli bilgiler

Vajinadan gaz çıkması ne anlama gelir ?

Kızlık zarı muayenesi

Adet düzensizliği olan bayanlarda hamilelik belirtileri

Kızlık zarı bozulurken acır mı ?

Kızlık zarı bozulması kanama

Önemli Yasal Uyarı

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni

Kişisel Veri Sahibi Tarafından Veri Sorumlusuna Yapılacak Başvurular için jin.op.dr.turgay.karakaya@gmail.com a email atınız.

1- Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya özel hekimlik bilgilendirme web site adresi https://www.drturgaykarakaya.com 'dur. Bu adresin dışındaki farklı web adresleri hekimin bilgisi ve sorumluluğu dışındadır. Hizmet verdiği adres Zuhuratbaba mahallesi, İncirli Caddesi No 9 Kat 2 Bakırköy İstanbul'dur. Bu resmi web sitesi adresi veya başka fiziki adreslerde şube veya hizmet noktası bulunmamaktadır. Hekimlik tabela ad ve adresinin kullanıldığı farklı web sitelerindeki bilgilere itibar etmeyiniz. İnternetteki birçok bilginin kopyalanıp yeniden yayınlanması çok kolay olduğu için sadece resmi alan adındaki içerikleri dikkate almanız önemle rica olunur.

2- Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

3- Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

4- Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.