Doğum yırtıkları ameliyatı nasıl yapılır ? ( perinoplasti )

Doğum yırtıkları ameliyatı
Normal doğumlarda ortaya çıkan doğum yırtıkları nasıl tedavi edilir, bu konuda nasıl bir ameliyat planlanması doğru olur ? Normal doğum yapanların tama yakınında az veya çok vajina içi yırtık oluyor, ülkemizde kontrol dışı gebelerin acil doğum ile mesai dışı başvuruları ve zaten doğumun yolda başlaması, perineyi kurtaramadan anüse varan dış perinal yırtıklarıda beraberinde getiriyor. 


O yüzden normal doğum yapmış kadınların çoğunda vajina içi ve genital bölgenin görünür alanlarında gebelde anüse yakın kaba bir skar dokusu ile iyileşmiş yırtık veya dikiş izleri oluyor. Bunlar zamanla kabızlık, cinsel ilişkide penisin takılmasına bağlı konsantrasyon bozulması, vajina genişlemesine bağlı cinsel ilişki kalitesinde düşüşler olarak karşımıza çıkıyor.


Doğum yırtıkları olmaması için ne yapmak gerekir ?

Normal doğum kararı verdiğinizde jinekoloğunuza detaylı muayene olmanız ve pelvis kemiklerinizin ve doğum kanalınızın buna uygun olduğunu onaylatmanız gerekir. Pelvis darlığı olan bayanlara normal doğum önerilmez. Bundan sonraki adım aylık gebe takiplerine düzenli olarak devam etmek, bebeğin sağlık durumunun normal doğumu tolere edecek seviyede olduğuna emin olmaktır. 

Bebeğe ait problemlerle seyreden gebeliklerde normal doğum bebeğe ağır bir travma olacağı için sakıncalıdır. Herşey yolunda ise doğum yaklaştığında son kontrollerinizide jinekoloğunuza yaptırıp karar verilen hastaneye ulaşım açısından problemsiz mesefede bulunmak gerekir. Ayrıca doğumun bapladığını nasıl anlayacağınızıda jinekoloğunuzdan detaylı olarak öğrenmelisiniz. Mümkünse doğumuzunu sizi gebe iken takip eden jinekoloğa veya müsaitliği yoksa önereceği bir jinekoloğa yaptırmalısınız. 


Gece vakti acilen gittiğiniz en yakın hastanede siz kendinizi anlatana kadar doğum başlayacağı için özensiz epizyotomi dikiş izleri ile daha sık karşılaşabilirsiniz. Buna karşılık birçok jinekolog takipli hastalarını için doğumundan sonra vajinada ve epizyotomi kesiğinde ortaya çıkan izleri minimize edebilmek için daha özenli dikişler kullanır.


Doğum yırtıkları nerelerde görülür ?

Doğumun nasıl geçeceği kişiden kişiye çok değişir, bazı bayanlarda hem vajinada hem perinede kapsamlı yırtıklar ortaya çıkarken, bazılarında sadece perinede veya sadece vajinada olabilir. Artık az rastlansada perine yırtıklarının anüs sfinkterlerinide etkilemesi , hatta anüstede hasar meydana getirmesi olasılık dahilindedir. Bu durumda dışkılama ile ilgili problemlerde yaşanacaktır.


Doğum yırtıkları nasıl tedavi edilir ? 

Doğumdan hemen sonra tespit edilen yırtıklar estetik dikişlerle tamir edilirse neredeyse iz kalmaz diyebiliriz. Ama gözden kaçan ve tamir edilmeden doğal iyileşmeye terkedilmiş veya kabaca dikilmiş doğum yırtıkları lohusalık dönemi atlatıldıktan sonra cinsel hayatın yeniden başlaması ile problem yaratır hale gelir. Birçok doğum yırtığı vajina genişlemesi ile birlikte olduğu için genellikle cerrahi vajina daraltma ameliyatı dahilinde tedavi edilir. Bu ameliyatta kötü skar dokusu bırakarak iyileşmiş doğum yırtık izleri cerrahi olarak çıkartılarak hem vajina daraltma yapılır, hemde kötü görünümlü dolu yok edilir. Bu ameliyata sıklıkla perineoplasti müdahaleside ilave edilir, perinedeki yırtıklar yukarıdaki metodla yok edilmiş olur.

Yorumlar

Konular

Daha fazla göster

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Kızlık zarı bozulma belirtilerinden önemli olanlar

Kızlık zarı tamiri hakkında önemli bilgiler

Vajinadan gaz çıkması ne anlama gelir ?

Kızlık zarı muayenesi

Adet düzensizliği olan bayanlarda hamilelik belirtileri

Kızlık zarı bozulurken acır mı ?

Kızlık zarı bozulması kanama

Önemli Yasal Uyarı

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni

Kişisel Veri Sahibi Tarafından Veri Sorumlusuna Yapılacak Başvurular için jin.op.dr.turgay.karakaya@gmail.com a email atınız.

1- Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya özel hekimlik bilgilendirme web site adresi https://www.drturgaykarakaya.com 'dur. Bu adresin dışındaki farklı web adresleri hekimin bilgisi ve sorumluluğu dışındadır. Hizmet verdiği adres Zuhuratbaba mahallesi, İncirli Caddesi No 9 Kat 2 Bakırköy İstanbul'dur. Bu resmi web sitesi adresi veya başka fiziki adreslerde şube veya hizmet noktası bulunmamaktadır. Hekimlik tabela ad ve adresinin kullanıldığı farklı web sitelerindeki bilgilere itibar etmeyiniz. İnternetteki birçok bilginin kopyalanıp yeniden yayınlanması çok kolay olduğu için sadece resmi alan adındaki içerikleri dikkate almanız önemle rica olunur.

2- Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

3- Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

4- Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.