Rahim Ağzında Oluşan Yaralar


Halk arasındaki rahimdeki yara ya da rahmin ağzında oluşmuş yara şeklinde aksedilen “servisit” bu alandaki jinekoloji doktorlarının en fazla karşılaşmış oldukları jinekolojik sorunlardan biridir. Rahmin ağzındaki yaraların genel anlamıyla cervicit yani rahim ağzındaki dokunun iltihap olmasıdır. Bu durum sıklıkla iltihaba bağlı olup bazen de irritasyon veya travma sonrasında ortaya çıkabilmektedir. Kadınların çoğunluğu hayatındaki herhangi bir dönemde bu servisit problemiyle karşı karşıya kalır. Yaşı kaç olursa olsun cinsellik yönünden aktif durumdaki tüm kadınlar sersivit için makul aday konumundadır. Kasıkta başlayan ağrı ve vajinada akıntısı olan kadınların birçoğunda tek başına ya da başka bir hastalık beraberinde servisit bulunabilir. Genelde bu durum kendiliğinden fark edilecek fazla bir belirtisi bulunan bir durum değildir.

Rahim ağzı yarası belirtileri

Rahim ağzı yarası belirtilerinden bahsedecek olursak da bu konuda servisitin öncelikli belirtisi adet kanaması bitişinden sonra gerçekleşen vajinal akıntıdır. Başka bir yandan da anormal şekilde vajinal kanama, vajinada yanma, kaşınma, ilişkide oluşan ağrı, ilişkinin sonrasındaki kanama oluşumu, bel ağrısı ve idrar yapma esnasında yanma gibi belirtileri bulunmaktadır. Hafif derecedeki vakalarda bir bulgu ortaya çıkmayabilir fakat durum ilerledikçe iltihaplı ve kötü koku halindeki akıntı meydana gelmektedir. 

Rahim ağzı yarası sonuçları

Tedavi edilmemiş ve ilerlemiş haldeki servisit mukus yapısının kötüleşmesiyle spermlerin servikal kanaldaki ilerleyişini bozabilir bundan kaynaklı olarak da kısırlığa sebep olabilir. Kısırlığa sebep olma durumunda da öncelikle yapılması gereken işlem bu oluşan servikslerin giderilmesi işlemidir. Servisit, yani burada oluşan iltihap vücuttaki normal halde çalışmakta olan savunma mekanizmalarının sonucunda gelişmektedir. Bir dokudaki yaralanma, enfeksiyon veya irritasyon oluşumunda beyaz kan hücreleriyle beraber o bölgeye ilerlerler ve bu bölgede gerçekleşmekte olan kan akışının artmasına sebep olmaktadırlar. Bu durumda rahim ağzı yarası , kızarıp şişer ve açık pembe rengini alır. Bu durumda muayene yapılırsa yara şeklinde görünebilir. Servisitteki tanı genel olarak jinekolojik bir muayene ile konulsa da tanıdan emin olunmak için ve kesin sonuca ulaşabilmek amacıyla bazı ek tetkiklerin yapılması da gerekebilir. Bunun sonucunda kanser de ortaya çıkabilir.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Genital Estetik Ameliyatlar Öncesi ve Sonrası

Kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi

Kadınlarda adet gecikmesi

Adet düzensizliği olan bayanlarda hamilelik belirtileri

Genital siğil HPV kondiloma tedavisi

Kızlık zarı anatomik yapısı

Kızlık zarının muayenesi

Konular

Daha fazla göster

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Genital Estetik Ameliyatlar Öncesi ve Sonrası

Kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi

Kadınlarda adet gecikmesi

Adet düzensizliği olan bayanlarda hamilelik belirtileri

Genital siğil HPV kondiloma tedavisi

Kızlık zarı anatomik yapısı

Kızlık zarının muayenesi

Önemli Yasal Uyarı

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni

Kişisel Veri Sahibi Tarafından Veri Sorumlusuna Yapılacak Başvurular için jin.op.dr.turgay.karakaya@gmail.com a email atınız.

1- Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya özel hekimlik bilgilendirme web site adresi https://www.drturgaykarakaya.com 'dur. Bu adresin dışındaki farklı web adresleri hekimin bilgisi ve sorumluluğu dışındadır. Hizmet verdiği adres Zuhuratbaba mahallesi, İncirli Caddesi No 9 Kat 2 Bakırköy İstanbul'dur. Bu resmi web sitesi adresi veya başka fiziki adreslerde şube veya hizmet noktası bulunmamaktadır. Hekimlik tabela ad ve adresinin kullanıldığı farklı web sitelerindeki bilgilere itibar etmeyiniz. İnternetteki birçok bilginin kopyalanıp yeniden yayınlanması çok kolay olduğu için sadece resmi alan adındaki içerikleri dikkate almanız önemle rica olunur.

2- Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

3- Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

4- Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.