Endometriozis ile Çikolata Kisti Farklı Mı?


Çikolata kisti denilen oluşum endometriozis hastalığının gelişmesiyle ortaya çıkan kist türüdür. Genel anlamda bu hastalığa sahip olan çoğu kadında çikolata kisti bulunmaktadır. Yumurtalıklar kadınlar açısından yumurta üretimiyle beraber birçok hormonun da salgılanmasını ve üretimini sağladığı için önemli bir rol edinmiştir. Endometriozisin yumurtalıkların içerisinde bulunması da tabii ki olumsuz şartlar doğurmaktadır. Rahim içerisindeki zarın yani bu tabakanın rahim dışında oluşumuna endometriozis deniyor. Normal olması gerekeni rahim içinde bulunmasıyken adet sonrasında kalınlaşıp bebeğin yerleşimini sağlayan bununla beraber her adet döneminde atılıp yenilenen bu dokunun yumurtalıklarda bulunmasıyla aynı adet kanaması gibi kanamaların gerçekleşmesine yol açabilir. Bu durum rahim içerisindeki koyu kahve kalıntının birikmesi ve atılmaması olarak da çikolata kisti tabir edilebilir. Bu kistlerin içinde birikmekte olan sıvının eski adetin kanı gibi koyu bir şekilde, rengi de çikolata gibi olması sebebiyle bu şekilde adlandırılmıştır. Normal adetin dönemlerinde gerçekleşen tüm fonksiyonel kistlere nazaran bu kistler azalıp kaybolmazlar, gittikçe büyürler.

Endometriozis belirtileri

Çikolata kistleri endometriozis hastalığı olan kişilerin neredeyse dörtte birinde her iki yumurtalıklarında bulunmaktadır. Genel olarak da gençlik ile orta yaşlılık dönemlerinde daha sık gerçekleşmektedir. Fakat oldukça da yaygın şekilde yaşanan bir sağlık sorunudur. Bu hastaların neredeyse tamamı bu hastalıktan dolayı ağrı yaşamaktadır. Bazı kadınlarda nadir de olsa hiç semptom ile karşılaşılmayabilir. Ultrason veya ameliyat esnasında fark edilebilir. Nedeni tam olarak bilinmemesine karşın yaşam kalitesini bozup pek çok rahatsızlığı da beraberinde getirebilmektedir. Çikolata kistine sahip olan kişilerde endometriozisin bütün belirtileri görülüyor olabilir. Bazen de hiçbir şikayetle karşılaşılmayabilir.  Bu da jinekolojik muayene ve ultrason sırasında saptanabilir. 

Endometriozis sonuçları ve tedavi

Kistlerin çok büyümesiyle ağrı, kist duvarlarında yırtılma gibi önemli problemlere sebep olup kistin çeperinde nadir görülse de kanser gelişimi olabilir. Endometriozisin kalıcı şekilde tedavisi bulunmamaktadır. Sebebi ise hangi tedavi uygulanırsa uygulansın her insanın farklı yapısı olduğundan sonuçlar değişkenlik göstermektedir. İlaç tedavileri ya da cerrahi yöntemler gibi girişimlerin amacı, yaşanılan şiddetli ağrıyı dindirmek bununla birlikte varsa kısırlığı ortadan kaldırarak kadının hamileliğini sağlamaktır. Tedaviye hastanın özelliklerine bakarak karar verilir.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Genital Estetik Ameliyatlar Öncesi ve Sonrası

Kadınlarda adet gecikmesi

Adet düzensizliği olan bayanlarda hamilelik belirtileri

Kızlık zarı anatomik yapısı

Vajinadan gaz çıkması ne anlama gelir ?

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatı Dr. Turgay Karakaya

Genital siğil HPV kondiloma tedavisi

Konular

Daha fazla göster

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Genital Estetik Ameliyatlar Öncesi ve Sonrası

Kadınlarda adet gecikmesi

Adet düzensizliği olan bayanlarda hamilelik belirtileri

Kızlık zarı anatomik yapısı

Vajinadan gaz çıkması ne anlama gelir ?

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatı Dr. Turgay Karakaya

Genital siğil HPV kondiloma tedavisi

Önemli Yasal Uyarı

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni

Kişisel Veri Sahibi Tarafından Veri Sorumlusuna Yapılacak Başvurular için jin.op.dr.turgay.karakaya@gmail.com a email atınız.

1- Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya özel hekimlik bilgilendirme web site adresi https://www.drturgaykarakaya.com 'dur. Bu adresin dışındaki farklı web adresleri hekimin bilgisi ve sorumluluğu dışındadır. Hizmet verdiği adres Zuhuratbaba mahallesi, İncirli Caddesi No 9 Kat 2 Bakırköy İstanbul'dur. Bu resmi web sitesi adresi veya başka fiziki adreslerde şube veya hizmet noktası bulunmamaktadır. Hekimlik tabela ad ve adresinin kullanıldığı farklı web sitelerindeki bilgilere itibar etmeyiniz. İnternetteki birçok bilginin kopyalanıp yeniden yayınlanması çok kolay olduğu için sadece resmi alan adındaki içerikleri dikkate almanız önemle rica olunur.

2- Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

3- Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

4- Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.