Jinekolojide yaş sınırları ve yasal izinler

Ülkemizde hali hazırda yürür olan kanunlara göre sağlık hizmetlerinin vatandaşlara uygulanmasında öncelikle kişinin rızası gerekir. Akli dengesi yerinde olan 18 yaşı ay ve gün olarak doldurmuş bireyler muayene ve ameliyat gibi kararlarını bizzat kendileri verirler. Anne , baba, eş veya başka bir kişi ve kurumun zorlaması bile olsa bir vatandaşa isteği dışı tıbbi müdahale uygulanamaz. 18 yaşından küçük çocuklarda tıbbi müdahale için hayatı tehdit eden hastalıklarda yasal velilerinin onayı, isteğe bağlı müdahalelerde ise mahkeme kararının varlığı aranır. 

Gebelik sonlandırma yani kürtaj müdahaleleri ülkemizde ayrıca ele alınan ve kendine özel kanunlarla sınırlandırılan operasyonlardır. Yukarıdaki şartları sağlayan bayanlarda 10 haftayı geçmediği sürece isteğe bağlı kürtaj yapılabilir. 10 haftayı bir gün bile geçmiş olarak tespit edilen vakalarda gerekçe ne olursa olsun işlem yapılmaz. 

Resmi nikahla evli bayanlarda gebelik sonlandırmada eş onayı aranır. Bunun için ya eş birlikte gelerek yazılı onay verir yada kimlik fotokopisinin altına " eşim ...nın kürtajına izin veriyorum " şeklinde bir ibare yazarak tarih ve imza atar. 

İmam nikahı ile evli olup resmi nikahı olmayanlarda veya bekar bayanlarda gebeliğin ortaya çıkmasında rolü olan erkekten fikir sorulmaz. Yada ilgili erkek yapılan veya yapılacak olan işlemle ilgili müstakilen bilgi alamaz. Resmi evliliğin yokluğunda biyolojik baba olmak kürtaj konusunda kadın üzerinde bir yaptırıma haiz değildir.

Gizlilik

Yapılan tüm işlemler gizlidir. Anne , baba , eş veya farklı akrabalar dahil 3. şahısların hastaya yapılan işlemler hakkında bilgi alma, muayene sonuçlarını öğrenme durumları yoktur. Yapılan işlemler SGK kayıtlarına işlenmez. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Genital Estetik Ameliyatlar Öncesi ve Sonrası

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Ortalama vajina derinliği kaç cm?

Kadınlarda adet gecikmesi

Adet düzensizliği olan bayanlarda hamilelik belirtileri

Kızlık zarı dikimi

Kızlık zarı kanaması

Kızlık zarı dikimi ücreti

Konular

Daha fazla göster

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Genital Estetik Ameliyatlar Öncesi ve Sonrası

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Ortalama vajina derinliği kaç cm?

Kadınlarda adet gecikmesi

Adet düzensizliği olan bayanlarda hamilelik belirtileri

Kızlık zarı dikimi

Kızlık zarı kanaması

Kızlık zarı dikimi ücreti

Önemli Yasal Uyarı

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni

Kişisel Veri Sahibi Tarafından Veri Sorumlusuna Yapılacak Başvurular için jin.op.dr.turgay.karakaya@gmail.com a email atınız.

1- Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya özel hekimlik bilgilendirme web site adresi https://www.drturgaykarakaya.com 'dur. Bu adresin dışındaki farklı web adresleri hekimin bilgisi ve sorumluluğu dışındadır. Hizmet verdiği adres Zuhuratbaba mahallesi, İncirli Caddesi No 9 Kat 2 Bakırköy İstanbul'dur. Bu resmi web sitesi adresi veya başka fiziki adreslerde şube veya hizmet noktası bulunmamaktadır. Hekimlik tabela ad ve adresinin kullanıldığı farklı web sitelerindeki bilgilere itibar etmeyiniz. İnternetteki birçok bilginin kopyalanıp yeniden yayınlanması çok kolay olduğu için sadece resmi alan adındaki içerikleri dikkate almanız önemle rica olunur.

2- Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

3- Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

4- Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.