Vajinal Akıntılar Nedir ve Neden Olur?


Genel olarak bakılacak olursa vajinal akıntılar her kadında görülmekte olan düzenli olarak gerçekleşen normal bir durumdur. Bununla beraber, enfeksiyon nedeniyle görülebilen bazı akıntı tipleri de meydana gelebilir. Anormal olan akıntıların renkleri sarı ya da yeşil olabilir. Bazı enfeksiyonlarda kıvamı koyu veya kötü kokulu olabilmektedir. Mayadan ( mantar ) kaynaklı ya da bakteriden dolayı oluşan enfeksiyonlar genel olarak anormal akıntılara neden olmaktadır. Olağan dışı veya kötü kokuyor olan herhangi bir akıntının fark edilmesi durumda yapılması gereken en doğru şeyin bir hekime başvurup gerekli testleri yaptırmanız olduğu bilinmelidir. 

Vajinal akıntı sebepleri

Normal şeffaf vajinal akıntı sağlıklı durumdaki bir vücudun genel fonksiyonlarından biridir. Vücudun vajinayı temizlemesi ve koruma yöntemi olarak da salgılanmaktadır. Cinsel uyarılma ya da yumurtlama gibi durumlarda akıntıda artış olması normaldir. Egzersiz, doğum kontrolü için kullanılan ilaçlar ve duygusal anlamdaki stres de akıntıdaki artışlara sebep olabilmektedir. Vajinal akıntılar anormal olduğu durumlarda genellikle bir enfeksiyon olması şüphesi ortaya çıkar. Normal bakteri flora durumunda herhangi bir değişikliğin meydana gelmesi akıntının rengini ya da kokusunu etkileyebilir. Vajinal floradaki normal dengenin bozulmasını sağlayabilecek faktörlerden bahsedecek olursak; steroid ya da antibiyotik kullanılması, doğum kontrolü için haplar, gonore ya da klamidya, rahim ağzı kanseri, ameliyat sonrasında gerçekleşebilen pelvik enfeksiyonlar, vajinal atrofi, maya enfeksiyonu, vajinit, bakteriyel vajinozis gibi nedenler bakterilerin oluşumuna sebep olur ve vajinal akıntılar oluşumunu artırır ya da normal düzenini bozar. Bunlar da sağlığı olumsuz yönde etkiler.

Vajina akıntı çeşitleri

Vajinal akıntılar genel olarak akıntının rengi ve yoğunluk durumuna göre kategorize edilmektedir. Bazı akıntı türleri de normaldir. Diğerleri de tedavi gerektiren normal olmayan tedavi gerektiren akıntılardır. Beyaz renkteki akıntı, akışkan ve berrak olan akıntı, berrak ve mukusa benzeyen akıntı, kanlı veya kahverengi akıntı, yeşil ya da sarı renkteki akıntı olarak sayılabilir. Bunlardan ilk üçü genelde normal karşılanan akıntılardır. Diğerleri ilaç ya da tedavi gerektirebilmektedir. Anormal vajinal akıntılarda; karın ağrısı, ateş, sebepsiz kilo kaybı, idrara sık çıkma, yorgunluk ya da halsizlik gibi belirtiler görülebilmektedir.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Genital Estetik Ameliyatlar Öncesi ve Sonrası

Kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi

Kadınlarda adet gecikmesi

Adet düzensizliği olan bayanlarda hamilelik belirtileri

Genital siğil HPV kondiloma tedavisi

Kızlık zarı anatomik yapısı

Kızlık zarının muayenesi

Konular

Daha fazla göster

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Genital Estetik Ameliyatlar Öncesi ve Sonrası

Kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi

Kadınlarda adet gecikmesi

Adet düzensizliği olan bayanlarda hamilelik belirtileri

Genital siğil HPV kondiloma tedavisi

Kızlık zarı anatomik yapısı

Kızlık zarının muayenesi

Önemli Yasal Uyarı

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni

Kişisel Veri Sahibi Tarafından Veri Sorumlusuna Yapılacak Başvurular için jin.op.dr.turgay.karakaya@gmail.com a email atınız.

1- Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya özel hekimlik bilgilendirme web site adresi https://www.drturgaykarakaya.com 'dur. Bu adresin dışındaki farklı web adresleri hekimin bilgisi ve sorumluluğu dışındadır. Hizmet verdiği adres Zuhuratbaba mahallesi, İncirli Caddesi No 9 Kat 2 Bakırköy İstanbul'dur. Bu resmi web sitesi adresi veya başka fiziki adreslerde şube veya hizmet noktası bulunmamaktadır. Hekimlik tabela ad ve adresinin kullanıldığı farklı web sitelerindeki bilgilere itibar etmeyiniz. İnternetteki birçok bilginin kopyalanıp yeniden yayınlanması çok kolay olduğu için sadece resmi alan adındaki içerikleri dikkate almanız önemle rica olunur.

2- Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

3- Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

4- Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.