Kürtaj Fiyatları Jinekolog Dr. Turgay Karakaya

2019 yılında İstanbul'da kürtaj fiyatları özellikle Avrupa yakasında kürtaj yapan yerlerde , gebelik haftasına göre hafifçe artar , mesela sık kullanılan bir fiyatlandırma sistemine göre geleneksel olarak 4 haftalık gebelik , 5 haftalık  , 6 haftalık   şeklinde bi çocuk aldırma ücreti telaffuz edilir. Kürtaj öncesi yapılan jinekolojik muayene ve ultrason gibi incelemeler için birçok yerde ek bir ücret istemezler ama siz yinede telefonla randevu alırken sorun.
Bu yazımızda istenmeyen gebelik başına gelmiş hastalarımıza yol gösteriyoruz ve nelere dikkat etmeleri gerektiğini ayrıntılı anlatıyoruz.

Kürtaj fiyatları 

Yasalar gereği kürtaj fiyatları web sayfalarına direkt olarak yazılmaz. Telefonla veya whatsapp tan bilgi alınabilir. İstanbul'da 2019 yılında birçok kürtaj yapılan yerde kürtaj fiyatları sıklıkla gebelik haftasına bakılarak ayarlanıyor ,Bu arada iyi haber genellikle kürtajdan önce yapılan jinekolojik muayene ve ultrason için ayrıca ücret istenmez, tabi bu bir kural değil ama İstanbul'da kürtaj yapan birçok yer bu şekilde davranıyor.

Kürtaj yasası 

2019 yılında güncellenen kürtaj yasasına göre isteğe bağlı çocuk aldırabilmek için bir üst sınır belirlenmiştir. Buna göre 10 haftadan daha büyük gebeliklerin kürtaj edilmesine yasak getirilmiştir. Yani 11 haftalık veya 12 haftalık gibi büyük gebelikleri kürtaj ettiremezsiniz. Yine 18 yaşından henüz gün almamış bayanlar henüz çocuk olarak görüldüğü için anne veya babadan izin gerekiyor .
Evli bayanlar içinde eş izni zorunlu tutuluyor.

Kürtaj nasıl yapılır ?

Eski zamanlarda kürtaj deyince insanların tüyleri diken diken olurdu , gerçektende küret adı verilen uzun saplı bir tıbbi alet ile rahim içi çepeçevre kazınırdı ve ancak o şekilde gebelik kesesinini alındığından emin olunurdu. Ama zamanla ultrason cihazlarının gelişmesi ile vakum kürtaj metodu ortaya çıktı , önce gebelik kesesi net olarak ultrasonda tespit ediliyor ve karmen kanülü denilen ince bir tüp vasıtası ile uygulanan negatif basınçla gebelik kesesi sıvı halde dışarı alınıyor. 10 dakika kadar kısa süren kürtaj müdahalesi artık nerdeyse sadece lokal anestezi ile yapılıyor , zira kazıma yapılmadığı için hasta acı hissetmiyor.

Kürtaj sonrası

Kürtajdan sonra yaklaşık 10 gün kadar hassas bir döneminiz olacak , bu dönemde yaşam konforunuz bozulmaz , hatta kürtaj olduğunuz gün bile işyerinizde çalışmaya devam edebilirsiniz , ama 10 gün süre ile denize veya havuza girmeniz sakıncalı olur, ayakta duş şeklinde yıkanabilirsiniz , cinsel ilişki içinde 10 gün kadar bekleyin.
Kürtajdan sonra yeniden adet görmeye yaklaşık 40 gün sonra başlayacaksınız endişe etmeyin.

Kürtaj sonrası hamilelik 

Kürtajdan sonra ne zaman isterseniz yeniden gebe kalabilirsiniz , bu sizin keyfiyetinize kalmış bir durumdur. Özellikle vakum küretaj rahim içi kazıma yapılmadığı için size bilindik bir zarar vermez , üreme fizyolojiniz genelde etkilenmez. Eski sistem kazıma kürtaj yöntemide rahim içi endometrium komple kazındığı için nadirde olsa rahim içi yapışıklık ve gebe kalma zorluğu olabiliyordu ama artık o sorunlar vakum kürtajla beraber tarih oldu.

Kürtaj videosu

İstenmeyen gebeliğe zamansız yakalanmış birçok bayan çocuk aldırmadan önce internette kürtaj nasıl yapılır diye youtube videoları araştırıp kürtajı önce videoda seyretmek isteyebilirler , ayrıca hiç alakası olmayan kullanıcılarda sırf meraklarını tatmin etmek için kürtaj videosu araştırabiliyorlar ama gerek tıbbi etik gerekse hasta hakları açısından kürtaj müdahalesini videoya almak mümkün değildir , internette bulacağınız videoların tamamı yasa dışı çekim mahsülleri olup genelde güney amerika orijinlidir.

Yasal uyarılar

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Konular

Daha fazla göster

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Kızlık zarı bozulma belirtilerinden önemli olanlar

Kızlık zarı tamiri hakkında önemli bilgiler

Vajinadan gaz çıkması ne anlama gelir ?

Kızlık zarı muayenesi

Adet düzensizliği olan bayanlarda hamilelik belirtileri

Kızlık zarı bozulurken acır mı ?

Kızlık zarı bozulması kanama

Önemli Yasal Uyarı

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni

Kişisel Veri Sahibi Tarafından Veri Sorumlusuna Yapılacak Başvurular için jin.op.dr.turgay.karakaya@gmail.com a email atınız.

1- Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya özel hekimlik bilgilendirme web site adresi https://www.drturgaykarakaya.com 'dur. Bu adresin dışındaki farklı web adresleri hekimin bilgisi ve sorumluluğu dışındadır. Hizmet verdiği adres Zuhuratbaba mahallesi, İncirli Caddesi No 9 Kat 2 Bakırköy İstanbul'dur. Bu resmi web sitesi adresi veya başka fiziki adreslerde şube veya hizmet noktası bulunmamaktadır. Hekimlik tabela ad ve adresinin kullanıldığı farklı web sitelerindeki bilgilere itibar etmeyiniz. İnternetteki birçok bilginin kopyalanıp yeniden yayınlanması çok kolay olduğu için sadece resmi alan adındaki içerikleri dikkate almanız önemle rica olunur.

2- Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

3- Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

4- Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.