Kürtaj Fiyatları Jinekolog Dr. Turgay Karakaya

Kürtaj fiyatları dr turgay karakaya
2019 yılında İstanbul'da kürtaj fiyatları özellikle Avrupa yakasında kürtaj yapan yerlerde , gebelik haftasına göre hafifçe artar , mesela sık kullanılan bir fiyatlandırma sistemine göre geleneksel olarak 4 haftalık gebelik , 5 haftalık  , 6 haftalık   şeklinde bi çocuk aldırma ücreti telaffuz edilir. Kürtaj öncesi yapılan jinekolojik muayene ve ultrason gibi incelemeler için birçok yerde ek bir ücret istemezler ama siz yinede telefonla randevu alırken sorun.
Bu yazımızda istenmeyen gebelik başına gelmiş hastalarımıza yol gösteriyoruz ve nelere dikkat etmeleri gerektiğini ayrıntılı anlatıyoruz.

Kürtaj fiyatları 

İstanbul'da 2019 yılında birçok kürtaj yapılan yerde kürtaj fiyatları sıklıkla gebelik haftasına bakılarak ayarlanıyor ,Bu arada iyi haber genellikle kürtajdan önce yapılan jinekolojik muayene ve ultrason için ayrıca ücret istenmez, tabi bu bir kural değil ama İstanbul'da kürtaj yapan birçok yer bu şekilde davranıyor.

Kürtaj yasası 

2019 yılında güncellenen kürtaj yasasına göre isteğe bağlı çocuk aldırabilmek için bir üst sınır belirlenmiştir. Buna göre 10 haftadan daha büyük gebeliklerin kürtaj edilmesine yasak getirilmiştir. Yani 11 haftalık veya 12 haftalık gibi büyük gebelikleri kürtaj ettiremezsiniz. Yine 18 yaşından henüz gün almamış bayanlar henüz çocuk olarak görüldüğü için anne veya babadan izin gerekiyor .
Evli bayanlar içinde eş izni zorunlu tutuluyor.

Kürtaj nasıl yapılır ?

Eski zamanlarda kürtaj deyince insanların tüyleri diken diken olurdu , gerçektende küret adı verilen uzun saplı bir tıbbi alet ile rahim içi çepeçevre kazınırdı ve ancak o şekilde gebelik kesesinini alındığından emin olunurdu. Ama zamanla ultrason cihazlarının gelişmesi ile vakum kürtaj metodu ortaya çıktı , önce gebelik kesesi net olarak ultrasonda tespit ediliyor ve karmen kanülü denilen ince bir tüp vasıtası ile uygulanan negatif basınçla gebelik kesesi sıvı halde dışarı alınıyor. 10 dakika kadar kısa süren kürtaj müdahalesi artık nerdeyse sadece lokal anestezi ile yapılıyor , zira kazıma yapılmadığı için hasta acı hissetmiyor.

Kürtaj sonrası

Kürtajdan sonra yaklaşık 10 gün kadar hassas bir döneminiz olacak , bu dönemde yaşam konforunuz bozulmaz , hatta kürtaj olduğunuz gün bile işyerinizde çalışmaya devam edebilirsiniz , ama 10 gün süre ile denize veya havuza girmeniz sakıncalı olur, ayakta duş şeklinde yıkanabilirsiniz , cinsel ilişki içinde 10 gün kadar bekleyin.
Kürtajdan sonra yeniden adet görmeye yaklaşık 40 gün sonra başlayacaksınız endişe etmeyin.

Kürtaj sonrası hamilelik 

Kürtajdan sonra ne zaman isterseniz yeniden gebe kalabilirsiniz , bu sizin keyfiyetinize kalmış bir durumdur. Özellikle vakum küretaj rahim içi kazıma yapılmadığı için size bilindik bir zarar vermez , üreme fizyolojiniz genelde etkilenmez. Eski sistem kazıma kürtaj yöntemide rahim içi endometrium komple kazındığı için nadirde olsa rahim içi yapışıklık ve gebe kalma zorluğu olabiliyordu ama artık o sorunlar vakum kürtajla beraber tarih oldu.

Kürtaj videosu

İstenmeyen gebeliğe zamansız yakalanmış birçok bayan çocuk aldırmadan önce internette kürtaj nasıl yapılır diye youtube videoları araştırıp kürtajı önce videoda seyretmek isteyebilirler , ayrıca hiç alakası olmayan kullanıcılarda sırf meraklarını tatmin etmek için kürtaj videosu araştırabiliyorlar ama gerek tıbbi etik gerekse hasta hakları açısından kürtaj müdahalesini videoya almak mümkün değildir , internette bulacağınız videoların tamamı yasa dışı çekim mahsülleri olup genelde güney amerika orijinlidir.

Yasal uyarılar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır ?

Kızlık zarı bozulduktan sonra

Kızlık zarı dikimi fiyatı 2019

Soru Sor ( Gizli Kalır )

Ad

E-posta *

Mesaj *