Kızlık zarının zedelenmesi

Kızlık zarının zedelenmesi
Genç ve orta yaşlı bayanlarda kızlık zarının zedelenmesi durumları bazen soru işaretleri ile karşılanabiliyor. (** Kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi tüm detayları için tıklayın **)Bu durumda nasıl haraket edilmesi gerektiği ve bekaretin akıbeti ile ilgili olasılıkları hatırlatma amaçlı yazımızı okuyabilirsiniz. Bu noktada en fazla merak edilen ayrıntının yaşanılan cinsel aktivite veya kazai travma sonucu kızlık zarının bozulup - bozulmadığı, yoksa kendiliğinden iyileşebilecek durumda olan kızlık zarı zedelenemesi mi ikilemidir. 

Ayrım yapmak için klişeleşmiş bir yanıt vermek işin kolayına kaçmak olur : kızlık zarı muayenesi yaptırarak kesin sonucu alabilirsiniz. Ama acaba kızlık zarı dikimi gibi bir öncül durumda varsa olasılıklar ne durumda ? Yaşadığınız aktiviteden sonra kızlık zarı kanaması ortaya çıktı ise kızlık zarının bozulmuş olduğu yönündeki tezi destekler, ama sadece şişlik ( ödem ) kızarıklık, kaşıntı gibi müphem şikayetleriniz varsa iyimser ihtimaller güç kazanacaktır.Kızlık zarı zedelenmesi

Daha akılda kalıcı tarifler yazmak gerekirse kızlık zarı zedelenmesi tamamlanmamış cinsel temaslarda veya kızlık zarına temas eden başka fiziki travmalarda himenin bütünlüğü bozulmadan ortaya çıkan geçici doku hasarlarına verilen addır. Bekaret zarının zedelenmesinde kanama oraya çıkmaz, bu çok önemlidir. Bunun yanında zedelenmeş kızlık zarı ileride yaşanacak tam birleşmeli cinsel ilişkilerde kızlık zarı kanamasına büyük ihtimalle ( esnek kızlık zarı hariç ) engel olmayacaktır.


Kızlık zarı bozulması

Şanssızlık olarak telakki edilebilir ama tam anlamında cinsel ilişkiye girmedende kızlık zarı bozulabiliyor. Genellikle sürtünme eylemlerinde ortaya bekaret kaybı çıkabiliyor. Daha ileri düzeyde gerçek birleşmeli cinsel ilişkilerde kızlık zarı kanaması ortaya çıkmasa bile kızlık zarının bozulduğu farzedilmelidir. Bunları doğrulamak için kızlık zarı muayenesi gerekir. Henüz kızlık testi yaptırmadan tahminde bulunmak açısından kızlık zarı kanaması oraya çıktı ise bozulma lehine, kan gelmedi ise kızlık zarı zedelenemesi yönünde tavır almak tavsiye edilir.


Kızlık zarı zedelenmesi kanar mı ?

Teorik olarak kızlık zarı zedelenmesi kanar mı diye nötral bir soru gelse kanamaz deyip kestirip atmak soru sahibini tatmin etmeyebilir. Arkasından cinsel ilişkiye girdim ama kızlık zarı kanaması gelmedi, o zaman benim kızlık zarı bozulmadı mı gibi ardışık bir soru gelebilir. Bunun yanıtıda hayır olacaktır. Demek ki kızlık zarı zedelenmesi, bozulması, kızlık zarı kanaması arasındaki ilişki hiçbir zaman net çizgilerden oluşmamaktadır. Kızlık zarı zedelenmesi iyileşir mi ?

Kızlık zarı zedelenmesini bakireliğin bozulmasından ayıran en önemli özelliklerden biride iyileşme durumudur. Kızlık zarı zedelenmesi iyileşir mi gibi bir sual telaffuz edildiğinde kanama olmadı ise iyileşmemesi için hiçbir sebep yok denebilir. Ama jinekologların bu konuda yorum yapması ancak kızlık zarı muayenesi sonrası olacaktır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Yorumlar

Konular

Daha fazla göster

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Kızlık zarı bozulma belirtilerinden önemli olanlar

Kızlık zarı tamiri hakkında önemli bilgiler

Vajinadan gaz çıkması ne anlama gelir ?

Kızlık zarı muayenesi

Adet düzensizliği olan bayanlarda hamilelik belirtileri

Kızlık zarı bozulurken acır mı ?

Kızlık zarı bozulması kanama

Önemli Yasal Uyarı

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni

Kişisel Veri Sahibi Tarafından Veri Sorumlusuna Yapılacak Başvurular için jin.op.dr.turgay.karakaya@gmail.com a email atınız.

1- Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya özel hekimlik bilgilendirme web site adresi https://www.drturgaykarakaya.com 'dur. Bu adresin dışındaki farklı web adresleri hekimin bilgisi ve sorumluluğu dışındadır. Hizmet verdiği adres Zuhuratbaba mahallesi, İncirli Caddesi No 9 Kat 2 Bakırköy İstanbul'dur. Bu resmi web sitesi adresi veya başka fiziki adreslerde şube veya hizmet noktası bulunmamaktadır. Hekimlik tabela ad ve adresinin kullanıldığı farklı web sitelerindeki bilgilere itibar etmeyiniz. İnternetteki birçok bilginin kopyalanıp yeniden yayınlanması çok kolay olduğu için sadece resmi alan adındaki içerikleri dikkate almanız önemle rica olunur.

2- Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

3- Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

4- Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.