Kızlık zarı anatomik yapısı

Kızlık zarı anatomik yapısı
Kadın bedeninde kızlık zarı anatomik yapısı tek bir cümle ile tarif edilse işimiz kolay olurdu. Cerrahpaşa'nın kadın hastalıkları kütüphanesinden en eski kitabıda alsanız, nerdeyse yarım asırdır tozlanmış raflarda bekleyen jinekolojik anatomi kaynaklarında bile şu anda size anlatacaklarımın eskidende bilindiği ortaya çıkacaktır. Ama bilinmeyen hala bir nokta var : kızlık zarının görevi nedir ? sorusuna kesin bir cevap hala veremiyoruz. Tabiki anüs gibi mükrobik florası kalabalık bir bölgeye yakın olması, araya bir bariyer koyması gibi tali vazifelerinden bahsedilebilir. Nitekimde bakire bayanlarda vajinal enfeksiyonların daha az rastlanması bununla açıklanabilir. Ama bu açıklama himenin görevini anlatma konusunda hala yetersizdir.


Kızlık zarı nerededir ?

Anatomide organların tarifini 4 yöne doğru yaparız, ayrıca diğer organ ve ortamlara uzaklıklarınıda tanımlarız. Himen yada kızlık zarı dış ortamdan yaklaşık 2-3 cm içeridedir. Kilolu bayanlarda bu mesafe daha uzun olabilir.Rahim girişinede yaklaşık 8 - 10 cm mesafededir, dıştadır. Anüse 2 cm kadar uzaklıktadır, öndedir. İdrar deliğinin 1-2 cm altındadır. Klitoristen 3 cm kadar aşağıdadır. Şu çok soruluyor : kızlık zarı vajinanın orta iç bölümünde olabilir mi ? hayır olmaz. Daima vajina girişindedir. Tabiki kalıcı kızlık zarı dikimi ameliyatında vajina duvarlarından flep kaldırılıp yeni bir kızlık zarı inşa edilirken vajinanın en dışından ortasına göre uygun bir yere yapılabilir, jinekolog hastanın durumuna göre yerini tespit edebilir. Ama genelde en dışa yapılır.


Kızlık zarı şekilleri

Hymenin anatomisini incelerken dıştan görünüşünü yani kızlık zarı şekilerinide unutmamak lazım. Sık rastlanma durumuna göre sıralanırsa en başa annüler kızlık zarı yada halka şeklinde zarı yazmak lazım. Ortasında konürleri düzgün bir adet deliği vardır. Aylık kanamalar buradan geçer. Cinsel ilişkide kızlık zarı bozulması ile birlikte diğer kızlık zarı çeşitlerine göre daha fazla kızlık zarı kanaması ortaya koyar. Kızlık zarı yırtılmalarında hasar tarif edilirken saat kadranı gibi düşünülen bölge ortadaki adet açıklığıdır. Mesela saat 6 yönünde, saat 9 gününde veya saat 3 hizasında yırtık var denir. Yine annüler himen kadar sık rastlanan cribriform himendir, yani elek şeklinde üzerinde birden fazla minik adet kanı geçiş açıklığı taşır.


Bölmeli kızlık zarı

Yukarıdakilerden sonra en sık rastlanan 3. kızlık zarı çeşididir. Genellikle vertikal bir köprü ile bütünlük sağlanmıştır. Sürtünme şeklinde cinsel temaslarda kolaylıkla bozulabilir. Diğer bir adıda septal kızlık zarıdır. Bu himen çeşidinin bir varyasyonuda yarı bölmeli ( hemi septal ) kızlık zarıdır. Zarın üzerindeki ana açıklığın üstünden sarkıt şeklinde bir et parçası tipiktir.


Esnek kızlık zarı

Genital dokuların doğal esneklik oranının dışında ekstra bir esneme şeklinde anlam yüklememek lazım esnek kızlık zarı tabirine. Aslında adet geçiş açıklığının normaldan daha büyük olması ile vajinal boşluğun duğuştan geniş olmasının biraraya gelmesi ile bu tablo ortaya çıkar. Cinsel ilişkide penisin vajinaya girişinde kızlık zarının üzerindeki adet geçiş bölümünü kullanması ve zarda mikro ayrışmalar olsa bile tam yırtılma olmaması durumudur. Esnek kızlık zarı cinsel ilişkide kızlık zarı kanaması üretmez.

  Kızlık zarı tam yuvarlak mıdır ? bu şart değildir, sekil olarak oval veya daha değişik görünebilir, soğukta ve sıcakta şekli farklılaşabilir. Ara bölmeli kızlık zarı tedavisi için tek yöntem flep yöntemi kalıcı kızlık zarı dikimidir. Kızlık zarı ayna ile görülebilir mi ? çömelme pozisyonunda ayna tutulursa ihtimale görüntülebilir. Bazı bayanlarda kızlık zarı neden yırtılmaz ? kalın kızlık zarının yırtılması çok zordur ama nadir rastlanır. Kızlık zarı bozulduktan sonra kanama ne kadar devam edebilir ? 1 dakikadan tutun günlerle ölçülebilecek kan sızıntıları olabilir.  Kızlık zarı bozulduktan sonra vücuttaki değişiklikler çok tartışılsada mantık çerçevesinde bekaret kaybı kilo almaya veya kalça genişlemesine yol açmaz.


Kızlık zarı dikimi yorumları

Kızlık zarı dikimi ameliyatlarına karar verirken daha önce bu ameliyatı yaptırmış başka hastaların görüşlerini almak önemli olabilir. Bu durumda yapılan ameliyatın sosyal hayattaki yeri mahrem olduğu için insanlar kendi çevrelerinden fikir almakta zorluk çekerler ve kızlık zarı dikimi yorumlarına başvururlar. Bu konuda doktorların hasta yorumlarını kendi sayfalarında yayınlaması etik dışı bulunmuştur. Ama anonim forum ve blog siteleri için bu linke tıklayarak kızlık zarı dikimi yorumlarını okumanızda veya kadınlar kulübü forumunu incelemenizde sakınca yoktur. ( Farklı bir site açılacak, site kuralları sayfasına göz atınız )


ANA SAYFAYA DÖN 

JİN. OP. DR. TURGAY KARAKAYA ÖZGEÇMİŞ

DİPLOMA VE UZMANLIK BELGESİ

ADRES VE HARİTADA KONUM

MUAYENEHANE FOTOĞRAFLARI  

DOKTORA CANLI SORU SOR MESAJLAŞ

TELEFONLA ARAYIN ( 24 saat )

WHATSAPP'TAN YAZIN ( 24 saat )
VAJİNA DARALTMA AMELİYATI - VAJİNOPLASTİ
GENİTAL DUDAK KÜÇÜLTME AMELİYATI - LABİOPLASTİ
KIZLIK ZARI MUAYENESİ
** KIZLIK ZARI DİKİMİ  **
KALICI KIZLIK ZARI DİKİMİ FLEP YÖNTEMİ
ÇİFT KAT FLEP YÖNTEMİ
GEÇİCİ KIZLIK ZARI DİKİMİ
GEBELİK SONLANDIRMA - KÜRTAJ
GENİTAL SİĞİL TEDAVİSİ - HPV KONDİLOMA
YASAL UYARILAR VE SİTE KURALLARI
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorumlar

 1. HocM ayni bnde sabhlri deligi sekilsiz aksamlari degisik goruyorumm bu normalmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adsız08:59

   Gün içinde ve adet durumuna göre kızlık zarı görünümü değişebilir.

   Sil

Yorum Gönder

merhaba, tıbbi etik kurallar gereği doktorunuz yorumlara cevap yazmıyor, fakat merak ettiklerinizi veya tecrübelerinizi bu sayfaya yorum olarak yazabilirsiniz, başka ziyaretçiler tecrübeleri çerçevesinde size cevap yazabilir, veya sizin bir başınızdan benzer bir olay geçti ise paylaşım yapabilirsiniz, lütfen paylaşımlarınızda anonim seçeneği işaretleyiniz. Doktorla direkt birebir iletişim için 0212 227 5519 veya 0532 221 3007 WhatsApp kullanabilirsiniz.

Konular

Daha fazla göster

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Kızlık zarı bozulma belirtilerinden önemli olanlar

Kızlık zarı tamiri hakkında önemli bilgiler

Vajinadan gaz çıkması ne anlama gelir ?

Adet düzensizliği olan bayanlarda hamilelik belirtileri

Kızlık zarı muayenesi

Kızlık zarı

Önemli Yasal Uyarı

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni

Kişisel Veri Sahibi Tarafından Veri Sorumlusuna Yapılacak Başvurular için jin.op.dr.turgay.karakaya@gmail.com a email atınız.

1- Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya özel hekimlik bilgilendirme web site adresi https://www.drturgaykarakaya.com 'dur. Bu adresin dışındaki farklı web adresleri hekimin bilgisi ve sorumluluğu dışındadır. Hizmet verdiği adres Zuhuratbaba mahallesi, İncirli Caddesi No 9 Kat 2 Bakırköy İstanbul'dur. Bu resmi web sitesi adresi veya başka fiziki adreslerde şube veya hizmet noktası bulunmamaktadır. Hekimlik tabela ad ve adresinin kullanıldığı farklı web sitelerindeki bilgilere itibar etmeyiniz. İnternetteki birçok bilginin kopyalanıp yeniden yayınlanması çok kolay olduğu için sadece resmi alan adındaki içerikleri dikkate almanız önemle rica olunur.

2- Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

3- Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

4- Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.