Kızlık zarı anatomik yapısı

Kızlık zarı anatomik yapısı
Kadın bedeninde kızlık zarı anatomik yapısı tek bir cümle ile tarif edilse işimiz kolay olurdu. Cerrahpaşa'nın kadın hastalıkları kütüphanesinden en eski kitabıda alsanız, nerdeyse yarım asırdır tozlanmış raflarda bekleyen jinekolojik anatomi kaynaklarında bile şu anda size anlatacaklarımın eskidende bilindiği ortaya çıkacaktır. Ama bilinmeyen hala bir nokta var : kızlık zarının görevi nedir ? sorusuna kesin bir cevap hala veremiyoruz. Tabiki anüs gibi mükrobik florası kalabalık bir bölgeye yakın olması, araya bir bariyer koyması gibi tali vazifelerinden bahsedilebilir. Nitekimde bakire bayanlarda vajinal enfeksiyonların daha az rastlanması bununla açıklanabilir. Ama bu açıklama himenin görevini anlatma konusunda hala yetersizdir.

JİN. OP. DR. TURGAY KARAKAYA ÖZGEÇMİŞ

DİPLOMA VE UZMANLIK BELGESİ

ADRES VE HARİTADA KONUM

MUAYENEHANE FOTOĞRAFLARI 

DOKTORA CANLI SORU SOR MESAJLAŞ

TELEFONLA ARAYIN ( 24 saat )

WHATSAPP'TAN YAZIN ( 24 saat )

Kızlık zarı nerededir ?

Anatomide organların tarifini 4 yöne doğru yaparız, ayrıca diğer organ ve ortamlara uzaklıklarınıda tanımlarız. Himen yada kızlık zarı dış ortamdan yaklaşık 2-3 cm içeridedir. Kilolu bayanlarda bu mesafe daha uzun olabilir.Rahim girişinede yaklaşık 8 - 10 cm mesafededir, dıştadır. Anüse 2 cm kadar uzaklıktadır, öndedir. İdrar deliğinin 1-2 cm altındadır. Klitoristen 3 cm kadar aşağıdadır. Şu çok soruluyor : kızlık zarı vajinanın orta iç bölümünde olabilir mi ? hayır olmaz. Daima vajina girişindedir. Tabiki kalıcı kızlık zarı dikimi ameliyatında vajina duvarlarından flep kaldırılıp yeni bir kızlık zarı inşa edilirken vajinanın en dışından ortasına göre uygun bir yere yapılabilir, jinekolog hastanın durumuna göre yerini tespit edebilir. Ama genelde en dışa yapılır.

Kızlık zarı şekilleri

Hymenin anatomisini incelerken dıştan görünüşünü yani kızlık zarı şekilerinide unutmamak lazım. Sık rastlanma durumuna göre sıralanırsa en başa annüler kızlık zarı yada halka şeklinde zarı yazmak lazım. Ortasında konürleri düzgün bir adet deliği vardır. Aylık kanamalar buradan geçer. Cinsel ilişkide kızlık zarı bozulması ile birlikte diğer kızlık zarı çeşitlerine göre daha fazla kızlık zarı kanaması ortaya koyar. Kızlık zarı yırtılmalarında hasar tarif edilirken saat kadranı gibi düşünülen bölge ortadaki adet açıklığıdır. Mesela saat 6 yönünde, saat 9 gününde veya saat 3 hizasında yırtık var denir. Yine annüler himen kadar sık rastlanan cribriform himendir, yani elek şeklinde üzerinde birden fazla minik adet kanı geçiş açıklığı taşır.

Bölmeli kızlık zarı

Yukarıdakilerden sonra en sık rastlanan 3. kızlık zarı çeşididir. Genellikle vertikal bir köprü ile bütünlük sağlanmıştır. Sürtünme şeklinde cinsel temaslarda kolaylıkla bozulabilir. Diğer bir adıda septal kızlık zarıdır. Bu himen çeşidinin bir varyasyonuda yarı bölmeli ( hemi septal ) kızlık zarıdır. Zarın üzerindeki ana açıklığın üstünden sarkıt şeklinde bir et parçası tipiktir.

Esnek kızlık zarı

Genital dokuların doğal esneklik oranının dışında ekstra bir esneme şeklinde anlam yüklememek lazım esnek kızlık zarı tabirine. Aslında adet geçiş açıklığının normaldan daha büyük olması ile vajinal boşluğun duğuştan geniş olmasının biraraya gelmesi ile bu tablo ortaya çıkar. Cinsel ilişkide penisin vajinaya girişinde kızlık zarının üzerindeki adet geçiş bölümünü kullanması ve zarda mikro ayrışmalar olsa bile tam yırtılma olmaması durumudur. Esnek kızlık zarı cinsel ilişkide kızlık zarı kanaması üretmez.

  Kızlık zarı tam yuvarlak mıdır ? bu şart değildir, sekil olarak oval veya daha değişik görünebilir, soğukta ve sıcakta şekli farklılaşabilir. Ara bölmeli kızlık zarı tedavisi için tek yöntem flep yöntemi kalıcı kızlık zarı dikimidir. Kızlık zarı ayna ile görülebilir mi ? çömelme pozisyonunda ayna tutulursa ihtimale görüntülebilir. Bazı bayanlarda kızlık zarı neden yırtılmaz ? kalın kızlık zarının yırtılması çok zordur ama nadir rastlanır. Kızlık zarı bozulduktan sonra kanama ne kadar devam edebilir ? 1 dakikadan tutun günlerle ölçülebilecek kan sızıntıları olabilir.  Kızlık zarı bozulduktan sonra vücuttaki değişiklikler çok tartışılsada mantık çerçevesinde bekaret kaybı kilo almaya veya kalça genişlemesine yol açmaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır ?

Kızlık zarı bozulduktan sonra

Kızlık zarı dikimi fiyatı 2019

Soru Sor ( Gizli Kalır )

Ad

E-posta *

Mesaj *