Cinsel Fonksiyon Bozukluklarına Kader Deyip Geçmeyin


Erkekteki cinsel sağlığı olumsuz anlamda etkileyen bazı nedenler vardır. Bunlar, ereksiyon yokluğu ya da yetersizliği, boşalmadaki sorunlar, peniste oluşan sertleşme sırasında eğrilik ya da ağrı buna bağlı olarak da cinsel isteksizliğin gerçekleşmesi olarak listelenebilir. Sağlıklı olabilecek cinsel birliktelik için olması gereken şeylerin devam ettirilememesi veya en başından sağlanamaması durumudur. Erkeklerin neredeyse tamamının hayatlarında bazı dönemlerde hafif ya da orta durumun ciddiyetine göre de ileri bir düzeyde bu gibi sorunlarla karşılaşmaları bir gerçektir. Bu durum ilerleyen yaşlara göre de artma durumuna gelebilmektedir. Erkeklerde bu durumların tespit edilmesine karşın çok az sayıdaki kişi bu durum için yardım almayı tercih etmiştir. Erektil disfonksiyon birçok nedenden kaynaklı olabilir. Psikojenik veya organik olan bir kökene sahiplik gösterebilir. Bunlar cinsel fonksiyon bozuklukları başlıca nedenleri olarak gösterilebilir.

Erken boşalma

Cinsel disfonksiyonlardan bir diğeri de erken boşalma sorunudur. Erken boşalma durumu , ereksiyonun hemen sonrası ya da cinsel birliktelikten hemen önce gerçekleştiğinde söz konusudur. Normal olan boşalma süresinin herhangi bir süresi yoktur. Bu durum kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Partnerin ve erkeğin birbirleri karşısındaki tatmininden önce meydana gelen durum erken boşalma şeklinde değerlendirilmelidir. Genel anlamda genç olan erkeklerde ve genel ortalama yaşlara göre daha sık izlenir. Bunun tedavisi de erken gerçekleşen boşalmanın hangi durumlarla önlenebileceği durumuna dair gereken teknik bilgilerin öğretilmiş olunduğu davranış tedavisi olarak adlandırılabilir. Boşalmanın kontrolünü sağlamak amacıyla da yardımcı ilaçlar kullanılabilir ve bunlardan da tedavi başlangıcında oldukça iyi sonuçlar alınmaktadır. Dirençli olan vakalarda ise bu işte profesyonelleşmiş olan cinsel tedavi uzmanı yardımıyla olumlu sonuçlara ulaşılabilir. 

Cinsel istek kaybı ( libido azalması)

Başka alakalı bir konuya daha değinecek olursa bu da Libido’dur. Libido, hissedilen arzu veya cinsel ilişkiye karşı duyduğumuz istek olarak açıklanabilir. Ereksiyon bozukluğuna nazaran bunda daha çok cinsel anlamdaki iç güdülerin rol oynadığı bir gerçektir. Erkeklerdeki libido da tıpkı kadınlardaki gibi hormonların yardımıyla uyarılır. Bu durumun en büyük nedeni ise testosteron seviyesindeki düşüklüktür. Bu da cinsel fonksiyon bozuklukları başlıca nedenidir.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Genital Estetik Ameliyatlar Öncesi ve Sonrası

Kadınlarda adet gecikmesi

Genital siğil HPV kondiloma tedavisi

Adet düzensizliği olan bayanlarda hamilelik belirtileri

Kızlık zarı anatomik yapısı

Ortalama vajina derinliği kaç cm?

Konular

Daha fazla göster

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Genital Estetik Ameliyatlar Öncesi ve Sonrası

Kadınlarda adet gecikmesi

Genital siğil HPV kondiloma tedavisi

Adet düzensizliği olan bayanlarda hamilelik belirtileri

Kızlık zarı anatomik yapısı

Ortalama vajina derinliği kaç cm?

Önemli Yasal Uyarı

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni

Kişisel Veri Sahibi Tarafından Veri Sorumlusuna Yapılacak Başvurular için jin.op.dr.turgay.karakaya@gmail.com a email atınız.

1- Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya özel hekimlik bilgilendirme web site adresi https://www.drturgaykarakaya.com 'dur. Bu adresin dışındaki farklı web adresleri hekimin bilgisi ve sorumluluğu dışındadır. Hizmet verdiği adres Zuhuratbaba mahallesi, İncirli Caddesi No 9 Kat 2 Bakırköy İstanbul'dur. Bu resmi web sitesi adresi veya başka fiziki adreslerde şube veya hizmet noktası bulunmamaktadır. Hekimlik tabela ad ve adresinin kullanıldığı farklı web sitelerindeki bilgilere itibar etmeyiniz. İnternetteki birçok bilginin kopyalanıp yeniden yayınlanması çok kolay olduğu için sadece resmi alan adındaki içerikleri dikkate almanız önemle rica olunur.

2- Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

3- Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

4- Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.