Kadınlarda bel soğukluğu ( gonore )


Gonore veya sık şekilde bilinmekte olan ismiyle bel soğukluğu, bir bakterinin sebep olduğu ve yalnızca cinsel yolla buluşmakta olan bir enfeksiyondur. İlişki sırasında salgılanan vajinal sıvılar ya da  erkekte semen yoluyla bulaşmaktadır. Buna benzer bazı enfeksiyon türleri tüm dünyada çok ciddi olan bir sağlık problemidir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda görülmekle beraber, erkeklerdeki görülme sıklığı kadınlara göre daha fazladır. Özellikle genç yaş ortalamasındaki bireylerde daha sık tespit edilmektedir. Bel soğukluğu, daha çok cinsel organlar, rektum, idrar yolu ( üretra ) ya da boğazı etkilemektedir. Kadınlar tarafından da en sık rahim ağzının hassas yapısından dolayı oraya bulaşabilir. Doğum esnasında anne enfekte olmuş ise bebek de doğum esnasında enfekte olma durumuna gelebilir ( gonore konjonktivit ). Bebek yönünden bakacak olursak, bu durum onlarda en çok göz bölgesini etkilemektedir. 

Gonore belirtileri

Etken vücutta yer almaya başladığında, bundan sonra yaklaşık bir hafta geçtiğinde belirtileri meydana gelmeye başlar. Fakat bel soğukluğu bazı zamanlarda veya kişilerde belirti vermeyebilir. Belirti vermeye başladığında ise bu genellikle cinsel organda meydana gelmekte olan gözle görülebilir bulgulardır. Bunlar; penisten sarı, beyaz veya yeşil renkte akıntının gelmesi, penisin ucunda kızarıklık oluşması, idrar yapma esnasında oluşan yanma ve ağrı, testislerdeki anormal şişlik veya ağrı. Tabi ki erkeklerin bazıları bu belirtilerin hiçbirini de görmeden de hiç belirti olmadan bu hastalığa yakalanmış olabilirler. Kadınlarda büyük çoğunlukta bir belirti görülmemektedir. Belirtiler varsa da idrar yollarındaki ya da vajinadaki enfeksiyonlar ile karıştırılabilir. Belirti hiç olmasa bile enfeksiyon ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu yüzden dikkat edilmelidir. 

Bel soğukluğu nasıl bulaşır ?

Bulaşma yollarına da değinecek olursak, bu hastalığa neden olan bakterileri en çok anal, oral ya da vajinal anlamda ilişki olmak üzere cinsel temas esnasında bir kişiden diğer kişiye geçmektedir. Gonore ile enfekte olarak hamile kalmış olan kadın doğum esnasında bebeğe hastalığını bulaştırma ihtimali oldukça yüksektir. Kadınlarda belirtilerine bakacak olursak; vajinal akıntı, idrar esnasında yanma-kaşınma hissi, genital bölgenin kaşınması, alt karın veya pelvik bölgede gelişen ağrı.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Genital Estetik Ameliyatlar Öncesi ve Sonrası

Kadınlarda adet gecikmesi

Genital siğil HPV kondiloma tedavisi

Adet düzensizliği olan bayanlarda hamilelik belirtileri

Kızlık zarı anatomik yapısı

Ortalama vajina derinliği kaç cm?

Konular

Daha fazla göster

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Genital Estetik Ameliyatlar Öncesi ve Sonrası

Kadınlarda adet gecikmesi

Genital siğil HPV kondiloma tedavisi

Adet düzensizliği olan bayanlarda hamilelik belirtileri

Kızlık zarı anatomik yapısı

Ortalama vajina derinliği kaç cm?

Önemli Yasal Uyarı

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni

Kişisel Veri Sahibi Tarafından Veri Sorumlusuna Yapılacak Başvurular için jin.op.dr.turgay.karakaya@gmail.com a email atınız.

1- Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya özel hekimlik bilgilendirme web site adresi https://www.drturgaykarakaya.com 'dur. Bu adresin dışındaki farklı web adresleri hekimin bilgisi ve sorumluluğu dışındadır. Hizmet verdiği adres Zuhuratbaba mahallesi, İncirli Caddesi No 9 Kat 2 Bakırköy İstanbul'dur. Bu resmi web sitesi adresi veya başka fiziki adreslerde şube veya hizmet noktası bulunmamaktadır. Hekimlik tabela ad ve adresinin kullanıldığı farklı web sitelerindeki bilgilere itibar etmeyiniz. İnternetteki birçok bilginin kopyalanıp yeniden yayınlanması çok kolay olduğu için sadece resmi alan adındaki içerikleri dikkate almanız önemle rica olunur.

2- Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

3- Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

4- Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.