Vajinismusta tedavi yaklaşımları


Vajinismus sıklıkla cinsel anlamda yanlış, eksik ve abartılı biçimlerde erken yaşlarda zihinlere olumsuz şeylerin korkuların yerleşmesi ile meydana gelmektedir. Bu sorunu yaşayanlarda birliktelik anındaki gerçekleşmiş olan taraflarından elinde olmayan kasılmalar ilişkiye engel olabilir ya da bu durumu oldukça sancılı ve ağrılı bir şekilde gerçekleşmesine yol açmaktadır. Vajinismus tedavisi böyle durumlarda gerekli hale gelmiş olur. 

Vajinismus nedir ?

Vajinismus cinsel ilişki esnasında kasılma sorunundan dolayı ilişkiye girememe, tam anlamıyla cinsel birlikteliğin gerçekleşememesi olarak kendini belli eden bir problemdir. İlk gece genellikle korkulası olarak görülmektedir. Cinsellikten kaçınmayı cinsel fobi bağlamında da yorumlayanlar bulunmaktadır. Bu durum ülkemizde de oldukça yaygın durumdadır. Yaklaşık  100 kadın içerisinde bir tanesi bu durumla karşı karşıya kalmaktadır. Bundan yola çıkarak da uzmanlardan alınacak vajinismus tedavisi sorunları ortadan kaldırabilecektir. 

Vajinismus tedavi metodları

Vajinismusta tedavinin uygulamalarında bilişsel veya davranışsal olan tedavi metotlarında parmak egzersizleri yoktur. Hücum terapisi sayesinde 3 gün kadar kısa bir süre içerisinde kalıcı olarak iyileşmeyi sağlanmak amaçlanır. Günümüzde uygulanan tedaviler sayesinde hızlı ve kalıcı şekildeki tedavilerle hastalara fayda sağlanmaktadır. Hastalar açısından kolay hale getirilmiş yöntemler sayesinde  acı ve ağrı olmadan çok kısa süre içerisinde sonuca ulaşmak kolay hale getirilmiştir. Tedaviler açısından da başarının artırılabilmesi adına Hipnoz, Akupunktur, NLP vb. destekleyici yöntemlerin de uygulanabildiği görülmektedir. Halk arasında kızlık zarının ilk ilişkide aşırı bir acı hissettirmesi, çok acıması, yırtılması, patlaması gibi saçma kulaktan dolma bilgiler sebebiyle erken yaşlarda günümüz gençlerinin zihinlerini doldurmaktadır. Ayrıca genç kadınlarda da ilk ilişkilerinde özellikle ilk gecede kasılmadan dolayı kilitlenip kalmanın korkusunu yaşayabilmektedirler. Tüm bunların gerçeklik dışında olmasına rağmen, kadınlardaki kendini koruma içgüdüsü sebebiyle kasılmalar meydana gelmekte ve bu sebepten dolayı da ilişki meydana gelmemektedir. Vajinismus sorunu yaşamakta olan çok sayıdaki hasta vajinasında darlık olduğunu, kızlık zarında kalınlık veya kapanma olduğunu ve ilk gecede çok canının yanacağı düşüncelerinden çıkamamaktadır. Bunlardan ötürü kan kaybı yüzünden öleceğini bile düşünen kadınlar vardır. İlişki sırasında bunlar yüzünden panik atak durumu bile ortaya çıkabilir. 

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Genital Estetik Ameliyatlar Öncesi ve Sonrası

Kadınlarda adet gecikmesi

Genital siğil HPV kondiloma tedavisi

Adet düzensizliği olan bayanlarda hamilelik belirtileri

Ortalama vajina derinliği kaç cm?

Kızlık zarı anatomik yapısı

Konular

Daha fazla göster

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Genital Estetik Ameliyatlar Öncesi ve Sonrası

Kadınlarda adet gecikmesi

Genital siğil HPV kondiloma tedavisi

Adet düzensizliği olan bayanlarda hamilelik belirtileri

Ortalama vajina derinliği kaç cm?

Kızlık zarı anatomik yapısı

Önemli Yasal Uyarı

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni

Kişisel Veri Sahibi Tarafından Veri Sorumlusuna Yapılacak Başvurular için jin.op.dr.turgay.karakaya@gmail.com a email atınız.

1- Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya özel hekimlik bilgilendirme web site adresi https://www.drturgaykarakaya.com 'dur. Bu adresin dışındaki farklı web adresleri hekimin bilgisi ve sorumluluğu dışındadır. Hizmet verdiği adres Zuhuratbaba mahallesi, İncirli Caddesi No 9 Kat 2 Bakırköy İstanbul'dur. Bu resmi web sitesi adresi veya başka fiziki adreslerde şube veya hizmet noktası bulunmamaktadır. Hekimlik tabela ad ve adresinin kullanıldığı farklı web sitelerindeki bilgilere itibar etmeyiniz. İnternetteki birçok bilginin kopyalanıp yeniden yayınlanması çok kolay olduğu için sadece resmi alan adındaki içerikleri dikkate almanız önemle rica olunur.

2- Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

3- Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

4- Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.