Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya

Dr. Turgay Karakaya
1980'li yıllarda İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdim , öğrencilik yıllarımdan beri üzerinde çalıştığım Kadın hastalıkları ve Doğum ihtisası yaparak jinekolog olmak için İstanbul Şişli Etfal Hastanesinde 4 yıl ihtisas yaptım , daha sonra devlet tayinimi İstanbul Süleymaniye Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesine çıkarttı , uzun yıllar Uzman doktor olarak binlerce jinekolojik vakayı tedavi ettim , çok değerli hocalarla çalışma şansı buldum, daha sonra özel muayenehane açtım ve hastalarıma İncirli Caddesi No:9 Bakırköy İstanbul'daki muayenehanemede hizmet veriyorum , kızlık zarı dikimi , vakum kürtaj , jinekolojik estetik operasyonlar konusunda birçok kongre ve çalışmaya iştirak ettim , kendi mesleğimde uzmanlık diplomalarım dışında birçok konuda sertifikalarım mevcuttur. Şu an tarihi ile 55 yaşımdayım ve hizmetinizdeyim.

Jinekologlar ve Genital Estetik Ameliyatlar: Sağlık ve Estetik Arasındaki Dengede

Jinekologlar, kadın sağlığına odaklanan uzmanlar olarak genellikle çeşitli jinekolojik cerrahi prosedürleri gerçekleştirirler. Ancak, son yıllarda, jinekologlar arasında giderek artan bir talep ile genital estetik ameliyatlar da gündeme gelmiştir. Bu makalede, jinekologların uyguladığı genital estetik ameliyatları ve bu alandaki etik, sağlık ve estetik dengesini ele alacağız.

1. Genital Estetik Ameliyatları Nedir?

Genital estetik ameliyatları, kadın genital bölgesindeki estetik kaygıları gidermek veya rahatsız edici durumları düzeltmek amacıyla yapılan cerrahi girişimleri içerir. Bu ameliyatlar arasında labioplasti, vajinoplasti, klitoral kapama gibi prosedürler bulunabilir.

2. Labioplasti:

Labioplasti, iç ve dış dudakların (labia minora ve labia majora) şeklini düzeltmek veya küçültmek amacıyla yapılan bir cerrahi prosedürdür. Estetik kaygılar veya rahatsızlık nedeniyle talep edilebilir.

3. Vajinoplasti:

Vajinoplasti, vajina duvarlarını sıkılaştırmak için yapılan bir cerrahi müdahaledir. Genellikle doğum sonrası gevşemiş vajina kaslarını güçlendirmek veya cinsel yaşamı iyileştirmek amacıyla tercih edilir.

4. Klitoral Kapama:

Klitoral kapama, klitorisin belirginliğini azaltmak veya kapamak için yapılan cerrahi bir prosedürdür. Bu, estetik kaygılar veya cinsel rahatsızlıklar nedeniyle talep edilebilir.

5. Genital Estetik Ameliyatların Sağlık ve Etik Boyutları:

Genital estetik ameliyatların uygulanmasında sağlık ve etik faktörler büyük önem taşır. Jinekologlar, hastalarını dikkatlice değerlendirmeli ve cerrahi müdahale kararı almadan önce hem sağlık hem de estetik beklentileri hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirmelidir.

6. Rızanın Önemi:

Her türlü cerrahi müdahalede olduğu gibi genital estetik ameliyatlarında da hasta rızası önemlidir. Jinekologlar, hastalarına prosedürün avantajları, riskleri ve sonuçları hakkında şeffaf bir şekilde bilgi vermelidir.

7. Genital Estetik Ameliyatların Psikososyal Etkileri:

Genital estetik ameliyatların psikososyal etkileri üzerine daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Bu ameliyatlar, hastaların cinsel özgüvenini artırabilirken, aynı zamanda unrealistic estetik standartlara yönelik baskıları da artırabilir.

Sonuç:

Jinekologlar, kadın sağlığına odaklanan uzmanlar olarak genital estetik ameliyatlarını uygularken hem sağlık hem de estetik konularında dengeli bir yaklaşım benimsemelidirler. Hastaların rızası, etik standartlara uyum, sağlık ve estetik beklentilerin uyumlu bir şekilde değerlendirilmesi, bu tür cerrahi müdahalelerin başarılı olabilmesi için kritik önem taşır.

Kızlık zarı dikimi

2019 yılında İstanbul'da jinekoloji konusunda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizdede en popüler konu himenoplasti ameliyatları , yani kızlık zarı diktirme operasyonlarıdır , gerek cinsel ilişki , sürtünme şeklinde ön sevişme aktiviteleri , masturbasyon esnasında parmakla kızlık zarı bozulması , gerekse bacak arasına denk gelen delici travmalar sonucu kızlık zarı bozulabilir , hatta çivileme denize atlamak , eğersiz ata binmek , dar seleli bisikletle uzun süre seyahat etmek bile kızlık zarına zarar verebilir. Himen yada kızlık zarı son derece ilginç bir anatomik oluşumdur ve başka bir dokuda olmayan bir özellik olarak , tam yırtılma , kısmi yırtılma , zedelenme gibi durumlarda kızlık zarı kanaması ortaya çıkar ise iç damarlanma yapısında oluşan büzüşme sonucu atrofiye uğrar ve vajina duvarlarına doğru çekilerek geçişi açar , dolayısı ile bir kere kanayan kızlık zarının bir sonraki ilişkide kanama ihtimali çok azalır. Uzun yıllardır gelişen himenoplasti ameliyatları ile ilişkide kanama ihtimalinin tama yaklaşması ile huzur içinde uyuyabileceğiniz kızlık zarınıza yeniden sahip olmak mümkündür. Özellikle flep yöntemi kalıcı kızlık zarı dikimi ameliyatı gerçekten mükemmel sonuç aldığımız ve 28 günlük iyileşme döneminden sonra hastaya cinsel ilişkiye girmek için yıllarla ölçülen zaman veren bir bekaret tamir ameliyatıdır. 25 dakika süren lokal anestezi ile ağrısız , acısız bir operasyon sonucu aynı gün bir işinize gücünüze geri dönebilirsiniz. Buna karşılık en eski himenoplasti ameliyat tekniği olan geçici kızlık zarı dikiminde iyileşme özelliği olmayan yırtılmış kızlık zarı parçaları birbirine dikilir ama 7 gün içinde cinsel ilişkiye girmez iseniz kızlık zarınız kendiliğinde kanayarak bozulacaktır.

Kızlık zarı dikimi fiyatı

Yasalar gereği kızlık zarı diktirme ücretleri direkt olarak web sitelerine yazılmaz. Telefonla veya whatsapp tan bilgi alabilirsiniz. 2019 yılında İstanbul'da kızlık zarı dikimi fiyatları yaklaşık olarak  ne kadardan başlar sorusuna rakamsal bir yanıt yazmak kurtallara aykırıdır , hastaların %90'lık bölümü kalıcı kızlık zarı dikimi yani flep yöntemi tercih eder ve kalıcı kızlık zarı dikim ücreti ise geçici dikimden yüksektir. Ayrıca kızlık zarı dikimi ile vajina daraltma ameliyatıda kombine edecekseniz bu iki operasyonu aynı seansta gerçekleştirmek mümkün olup maliyet yükselecektir.

Vajina daraltma ameliyatı

Evlilik öncesi veya sonrası yoğun cinsel aktivite yaşayan bayanlar , vajinal dokusu yapısal olarak gevşek olanlar , normal doğumla bebek doğuranlarda vajina genişlemesi çok sık rastlanır. Vajina genişlemesinin ne sakıncası olur diyeceksiniz , her erkek için hemde kadın için cinsel ilişkiden alınan zevk oldukça azalır , hatta kadında orgazm olamama durumu ortaya çıkar , ayrıca genişlemiş vajina dokusundan dolayı rahim sarkması ve idrar tutamam gibi sorunlarda ortaya çıkar. Neyseki vajina dokusu jinekolojide tekrar şekil verebilmek için en ideal dokulardandır ve çok hızlı iyileşir. Vajina daraltma ameliyatında hastanın genel fiziki yapısı ve boyu kilosu göz önüne alınarak vajina darlığı ayarlanır ve genellikle ilk defa cinsel ilişkiye girecek olan bir genç kızla yaklaşık olarak aynı darlıkta bir vajina elde edilir. İstanbul'da vajina daraltma fiyatlarını rakam olarak buraya yazamayız, telefonla veya WhatsApp ile fiyat alabilirsiniz..

Kürtaj

İstanbul'da ve tüm dünyada plan dışı hamilelikleri isteğe bağlı olarak sonlandırmada en sağlıklı yöntem vakum kürtaj metodudur. Mantık olarak bir hap yutup gebelikten kurtulmak gibi bir fikir aklınıza geliyor olabilir ama düşük ilacı hayati tehlikelerinden dolayı ülkemizde ve birçok ülkede yasaklanmıştır , hayati kanamalar , bebeğin karın içinde ölmesi ve anne hayatını tehdit etmesi gibi sorunlar yaşanabilmektedir.
Vakum kürtajda eski sistem kazıma küretaj metoduna göre çok daha kolay ve acısız , rahme pek zarar vermeyen negatif basınç ile gebelik kesesi dışarı alınmaktadır , kesici veya delici herhangi bir tıbbi alet kullanılmamakta , Carmen kanülü denilen ince bir tüp ile sıvı haldeki kese dışarı alınmaktadır. Vakum kürtaj sonrası kanama ve ağrı gibi şikayetler pek rastlanmaz , ilk günlerde ancak adet görür gibi düşük seviyeli ağrı ve lekelenme kanaması olabilir.

Kürtaj fiyatları

Yasalar gereği gebelik sonlandırma ücretleri direkt olarak web sayfasına yazılmaz, telefonla veya whatsapp üzerinden bilgi alınabilir. İstanbul'da bu sene yani 2019 yılı başlarında kürtaj fiyatları sıklıkla  kaç paradan civarından başlar ve yapılacak operasyonda gebelik haftası dikkate alınarak çocuk aldırma maliyeti artabilir , mesela yeni adet gecikmesi olan bir bayanda 4 haftalık bir gebelik vardır ve İstanbul'da yaklaşık  kaç lira civarına kürtaj olacakken , gebelik haftası 5 haftaya çıktığında bu sefer kürtaj ücreti  daha yüksek olacaktır.

Labioplasti 

Dış genital organların üzerini kapatan küçük dudaklar bazen sarkmış ve anormal görünümde olabilir , bu durum deniz mevsiminde mayo giyildiğinde istenmeyen bir görüntüye yol açtığı gibi cinsel ilişkidede estetik sorun olarak karşımıza çıkabilir, hatta cinsel ilişki öncesi ön sevişmelerde erkekte cinsel motivasyon bozulmasına bile yol açabilir. Ama merak etmeyin sarkmış olan veya şekil bozukluğu olan labiumlarınızı istediğiniz forma getirmek büyük ölçüde mümkün , labioplasti ameliyatı denilen cerrahi tekniği ile fazlalık dokular alınır ve arzu edilen dış cinsel görünüm elde edilir. 2019 yılında İstanbul'da labioplasti fiyatları yaklaşık  civarıdır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yasal uyarılar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Genital Estetik Ameliyatlar Öncesi ve Sonrası

Kadınlarda adet gecikmesi

Genital siğil HPV kondiloma tedavisi

Adet düzensizliği olan bayanlarda hamilelik belirtileri

Kızlık zarı anatomik yapısı

Ortalama vajina derinliği kaç cm?

Konular

Daha fazla göster

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Genital Estetik Ameliyatlar Öncesi ve Sonrası

Kadınlarda adet gecikmesi

Genital siğil HPV kondiloma tedavisi

Adet düzensizliği olan bayanlarda hamilelik belirtileri

Kızlık zarı anatomik yapısı

Ortalama vajina derinliği kaç cm?

Önemli Yasal Uyarı

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni

Kişisel Veri Sahibi Tarafından Veri Sorumlusuna Yapılacak Başvurular için jin.op.dr.turgay.karakaya@gmail.com a email atınız.

1- Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya özel hekimlik bilgilendirme web site adresi https://www.drturgaykarakaya.com 'dur. Bu adresin dışındaki farklı web adresleri hekimin bilgisi ve sorumluluğu dışındadır. Hizmet verdiği adres Zuhuratbaba mahallesi, İncirli Caddesi No 9 Kat 2 Bakırköy İstanbul'dur. Bu resmi web sitesi adresi veya başka fiziki adreslerde şube veya hizmet noktası bulunmamaktadır. Hekimlik tabela ad ve adresinin kullanıldığı farklı web sitelerindeki bilgilere itibar etmeyiniz. İnternetteki birçok bilginin kopyalanıp yeniden yayınlanması çok kolay olduğu için sadece resmi alan adındaki içerikleri dikkate almanız önemle rica olunur.

2- Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

3- Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

4- Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.