Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya

Dr. Turgay Karakaya
1980'li yıllarda İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdim , öğrencilik yıllarımdan beri üzerinde çalıştığım Kadın hastalıkları ve Doğum ihtisası yaparak jinekolog olmak için İstanbul Şişli Etfal Hastanesinde 4 yıl ihtisas yaptım , daha sonra devlet tayinimi İstanbul Süleymaniye Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesine çıkarttı , uzun yıllar Uzman doktor olarak binlerce jinekolojik vakayı tedavi ettim , çok değerli hocalarla çalışma şansı buldum, daha sonra özel muayenehane açtım ve hastalarıma İncirli Caddesi No:9 Bakırköy İstanbul'daki muayenehanemede hizmet veriyorum , kızlık zarı dikimi , vakum kürtaj , jinekolojik estetik operasyonlar konusunda birçok kongre ve çalışmaya iştirak ettim , kendi mesleğimde uzmanlık diplomalarım dışında birçok konuda sertifikalarım mevcuttur. Şu an tarihi ile 55 yaşımdayım ve hizmetinizdeyim. Üzerinde yıllardır çalıştığım ve geniş tecrübelerim olan konular hakkında kısa bilgiler vereyim :

Kızlık zarı dikimi

2019 yılında İstanbul'da jinekoloji konusunda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizdede en popüler konu himenoplasti ameliyatları , yani kızlık zarı diktirme operasyonlarıdır , gerek cinsel ilişki , sürtünme şeklinde ön sevişme aktiviteleri , masturbasyon esnasında parmakla kızlık zarı bozulması , gerekse bacak arasına denk gelen delici travmalar sonucu kızlık zarı bozulabilir , hatta çivileme denize atlamak , eğersiz ata binmek , dar seleli bisikletle uzun süre seyahat etmek bile kızlık zarına zarar verebilir. Himen yada kızlık zarı son derece ilginç bir anatomik oluşumdur ve başka bir dokuda olmayan bir özellik olarak , tam yırtılma , kısmi yırtılma , zedelenme gibi durumlarda kızlık zarı kanaması ortaya çıkar ise iç damarlanma yapısında oluşan büzüşme sonucu atrofiye uğrar ve vajina duvarlarına doğru çekilerek geçişi açar , dolayısı ile bir kere kanayan kızlık zarının bir sonraki ilişkide kanama ihtimali çok azalır. Ama merak etmeyin uzun yıllardır gelişen himenoplasti ameliyatları ile ilişkide kanama ihtimalinin tama yaklaşması ile huzur içinde uyuyabileceğiniz kızlık zarınıza yeniden sahip olmak mümkündür. Özellikle flep yöntemi kalıcı kızlık zarı dikimi ameliyatı gerçekten mükemmel sonuç aldığımız ve 28 günlük iyileşme döneminden sonra hastaya cinsel ilişkiye girmek için yıllarla ölçülen zaman veren bir bekaret tamir ameliyatıdır. 25 dakika süren lokal anestezi ile ağrısız , acısız bir operasyon sonucu aynı gün bir işinize gücünüze geri dönebilirsiniz. Buna karşılık en eski himenoplasti ameliyat tekniği olan geçici kızlık zarı dikiminde iyileşme özelliği olmayan yırtılmış kızlık zarı parçaları birbirine dikilir ama 7 gün içinde cinsel ilişkiye girmez iseniz kızlık zarınız kendiliğinde kanayarak bozulacaktır.

Kızlık zarı dikimi fiyatı

2019 yılında İstanbul'da kızlık zarı dikimi fiyatları yaklaşık olarak  civarından başlamakla beraber , bu genellikle kızlık zarı diken doktorların uyguladığı geçici kızlık zarı dikimi fiyatıdır , oysaki hastaların %90'lık bölümü kalıcı kızlık zarı dikimi yani flep yöntemi tercih eder ve kalıcı kızlık zarı dikim ücreti ise en az  civarıdır. Ayrıca kızlık zarı dikimi ile vajina daraltma ameliyatıda kombine edecekseniz bu iki operasyonu aynı seansta gerçekleştirmek mümkün olup fiyatı yaklaşık  civarındadır.

Vajina daraltma ameliyatı

Evlilik öncesi veya sonrası yoğun cinsel aktivite yaşayan bayanlar , vajinal dokusu yapısal olarak gevşek olanlar , normal doğumla bebek doğuranlarda vajina genişlemesi çok sık rastlanır. Vajina genişlemesinin ne sakıncası olur diyeceksiniz , her erkek için hemde kadın için cinsel ilişkiden alınan zevk oldukça azalır , hatta kadında orgazm olamama durumu ortaya çıkar , ayrıca genişlemiş vajina dokusundan dolayı rahim sarkması ve idrar tutamam gibi sorunlarda ortaya çıkar. Neyseki vajina dokusu jinekolojide tekrar şekil verebilmek için en ideal dokulardandır ve çok hızlı iyileşir. Vajina daraltma ameliyatında hastanın genel fiziki yapısı ve boyu kilosu göz önüne alınarak vajina darlığı ayarlanır ve genellikle ilk defa cinsel ilişkiye girecek olan bir genç kızla yaklaşık olarak aynı darlıkta bir vajina elde edilir. İstanbul'da vajina daraltma fiyatları yaklaşık olarak civarındadır.

Kürtaj

İstanbul'da ve tüm dünyada plan dışı hamilelikleri isteğe bağlı olarak sonlandırmada en sağlıklı yöntem vakum kürtaj metodudur. Mantık olarak bir hap yutup gebelikten kurtulmak gibi bir fikir aklınıza geliyor olabilir ama düşük ilacı hayati tehlikelerinden dolayı ülkemizde ve birçok ülkede yasaklanmıştır , hayati kanamalar , bebeğin karın içinde ölmesi ve anne hayatını tehdit etmesi gibi sorunlar yaşanabilmektedir.
Vakum kürtajda eski sistem kazıma küretaj metoduna göre çok daha kolay ve acısız , rahme pek zarar vermeyen negatif basınç ile gebelik kesesi dışarı alınmaktadır , kesici veya delici herhangi bir tıbbi alet kullanılmamakta , meşrubat pipetine benzer Carmen kanülü denilen ince bir tüp ile sıvı haldeki kese dışarı alınmaktadır. Vakum kürtaj sonrası kanama ve ağrı gibi şikayetler pek rastlanmaz , ilk günlerde ancak adet görür gibi düşük seviyeli ağrı ve lekelenme kanaması olabilir.

Kürtaj fiyatları

İstanbul'da bu sene yani 2019 yılı başlarında kürtaj fiyatları sıklıkla  civarından başlar ve yapılacak operasyonda gebelik haftası dikkate alınarak çocuk aldırma maliyeti artabilir , mesela yeni adet gecikmesi olan bir bayanda 4 haftalık bir gebelik vardır ve İstanbul'da yaklaşık  civarına kürtaj olacakken , gebelik haftası 5 haftaya çıktığında bu sefer kürtaj ücreti  olacaktır , yada 6 haftalık bir hamilelikte  civarı bir kürtaj masrafı söz konusu olur.

Labioplasti 

Dış genital organların üzerini kapatan küçük dudaklar bazen sarkmış ve anormal görünümde olabilir , bu durum deniz mevsiminde mayo giyildiğinde istenmeyen bir görüntüye yol açtığı gibi cinsel ilişkidede estetik sorun olarak karşımıza çıkabilir, hatta cinsel ilişki öncesi ön sevişmelerde erkekte cinsel motivasyon bozulmasına bile yol açabilir. Ama merak etmeyin sarkmış olan veya şekil bozukluğu olan labiumlarınızı istediğiniz forma getirmek büyük ölçüde mümkün , labioplasti ameliyatı denilen cerrahi tekniği ile fazlalık dokular alınır ve arzu edilen dış cinsel görünüm elde edilir. 2019 yılında İstanbul'da labioplasti fiyatları yaklaşık  civarıdır.

Yasal uyarılar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır ?

Kızlık zarı bozulduktan sonra

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı ?