Dış Gebelik Nedir, Ne Değildir?


Kadınlardaki döllenme sırasından doğum esnasına kadarki sürecin düzgün bir şekilde tamamlanabilmesi için belirli adımların doğru ilerlemesi gerekmektedir. Bunlarda biri de döllenmiş haldeki yumurtanın doğru olarak rahim içerisine girip yerini alması durumudur. Sağlıklı olan bir gebelik oluşumunda döllenmiş haldeki yumurta, rahim içerisinde endometriyum adındaki tabakaya tutunarak buraya yerleşip gelişimine burada başlar. Döllenmiş haldeki yumurta yani embriyo, rahmin dışarısındaki herhangi bir yere yapışıp tutunması, ektopik gebelik veya dış gebelik olarak adlandırılmaktadır. Normal ve sağlıklı durumdaki bir gebelik olmadığında annenin sağlığı üzerinde de olumsuz etkiler oluşturabilmektedir. Bu şekildeki herhangi bir gebeliğin devamı mümkün değildir, mümkün olan da en kısa sürede sonlandırılmasıdır. Nadir olarak görülen bu dış gebelikler %2 gibi küçük bir kısmı oluşturmaktadır. 

Dış gebelik belirtileri

Dış gebeliğin belirtilerine bakacak olursak, bu dış gebelikte tipik olan tüm hamilelik belirtileri yaşanabilir. Çok dikkat edilmezse sağlıklı durumdaki bir bebek ile arasında bazı farklar da söz konusu durumdadır. Bunun anlaşılabilmesi için karşılaşılabilecek en yaygın ve belirgin halde olan dış gebeliğin belirtilerini sıralayacak olursak; vajinal lekelenmeler hatta kanamalar, keskin ağrıların yaşanması, karnın tek bir tarafında oluşan yoğun ve şiddetli ağrı, kilo kaybı, rektal basınç, bayılma veya baş dönmesi gibi durumların yaşanması. 

Dış gebelik sonuçları

Düzenli olarak sağlık kontrollerinin yapılmaması gebeliğin ektopik gebeliğe yönelik olduğunun anlaşılmaması ve bundan dolayı da gebeliğin sonlandırılamamış olması durumunda büyümeye devam eden embriyo fallop tüplerinde bazı yırtılmalara sebep olabilmektedir. Bu durumda da karın boşluğuna sızabilecek kandan dolayı şiddetli ağrılar yaşanabilir. Pelvis bölgesi, karın, hatta omuz bölgelerine bile vurabilecek ağrılar gözlenebilir. Bu sebepten dolayı bu ve buna benzer ağrı yaşayan gebelerin en yakın zamanda bir hekime danışmaları tavsiye edilir. Dış gebelik tedavisine değinecek olursak, yukarıda da anlatıldı üzere ektopik türdeki gebeliklerdeki embriyonun sağlıklı koşullara getirilip dünyaya gelmesi mümkün olan bir şey değildir. Bu sebepten tek tedavi yöntemi bu gebeliğin sonlandırılmasıdır. Bunun için ise farklı yöntemler uygulanabilir. İlerlemişlik seviyelerine bakılarak vücutta gerçekleşen hamilelik dokusunu yok etmede en uygun yol izlenir.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Genital Estetik Ameliyatlar Öncesi ve Sonrası

Kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi

Kadınlarda adet gecikmesi

Adet düzensizliği olan bayanlarda hamilelik belirtileri

Genital siğil HPV kondiloma tedavisi

Kızlık zarı anatomik yapısı

Kızlık zarının muayenesi

Konular

Daha fazla göster

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Genital Estetik Ameliyatlar Öncesi ve Sonrası

Kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi

Kadınlarda adet gecikmesi

Adet düzensizliği olan bayanlarda hamilelik belirtileri

Genital siğil HPV kondiloma tedavisi

Kızlık zarı anatomik yapısı

Kızlık zarının muayenesi

Önemli Yasal Uyarı

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni

Kişisel Veri Sahibi Tarafından Veri Sorumlusuna Yapılacak Başvurular için jin.op.dr.turgay.karakaya@gmail.com a email atınız.

1- Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya özel hekimlik bilgilendirme web site adresi https://www.drturgaykarakaya.com 'dur. Bu adresin dışındaki farklı web adresleri hekimin bilgisi ve sorumluluğu dışındadır. Hizmet verdiği adres Zuhuratbaba mahallesi, İncirli Caddesi No 9 Kat 2 Bakırköy İstanbul'dur. Bu resmi web sitesi adresi veya başka fiziki adreslerde şube veya hizmet noktası bulunmamaktadır. Hekimlik tabela ad ve adresinin kullanıldığı farklı web sitelerindeki bilgilere itibar etmeyiniz. İnternetteki birçok bilginin kopyalanıp yeniden yayınlanması çok kolay olduğu için sadece resmi alan adındaki içerikleri dikkate almanız önemle rica olunur.

2- Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

3- Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

4- Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.