Kısırlık Sebepleri Konusunda Aydınlatıcı Bilgiler


Kısırlık genel olarak, bir çiftteki bir yıl boyunca düzenli olarak ve korumasız biçimde ilişkiye girmelerine rağmen gebeliğin gerçekleşmemesi olarak açıklanabilir. Fakat, 35 yaşın üzerinde ya da diyabet benzeri belli bir sağlık sorunları olan kadınlarda en fazla 6 aylık bir süre bazında beklemeleri gerekmektedir. Bunun yanında bazı genç çiftlere doktorların tavsiyeleriyle tedavi sürecine girmeden iki yıl süreye kadar bekleme tavsiyeleri sunulabilir. Bu durumlardaki her altı çift içerisinden biri bu yardıma ihtiyaç duyuyor. Kısırlık sebepleri genelde erkekte ve kadında ayrı ayrı şekillerde görülüyor.

Erkekte kısırlık sebepleri

Erkekteki faktörlerin başında spermin özellikleri geliyor. Erkekteki kısırlık sorunlarının büyük bir kısmı, genel olarak yüksek oranlardaki sperm kusurlarıyla ilişkilendirilmiş düşük sperm oluşumuna bağlıdır. İkinci olarak da testiküler başarısızlık gelmektedir. Bu durum bazı erkeklerde menide hiç spermin olmaması ( azospermi ) olarak belirlenmiştir. Kısırlığın başka bir sebebi ise boşalmadaki sorunlar veya testislerde spermin üretilememesi olabilir. Üçüncü olarak da Varikosel sorunu vardır. Bunlar, testislerin de içinde bulunduğu torbaların her ikisinde de bulunabilecek varisli durumdaki damarlardır. İnfertilite sebebei olarak en yaygın görülen erkeklerdeki anatomik bozukluklardır. Dördüncü sıraya da tüp tıkanıklığını koyabiliriz. Bu durum enfeksiyon nedeniyle oluşan hasarlar sebebiyle spermin meniye ulaşımını engelleyebilir. Bazı kişilerde de bundan dolayı boşalma durumu idrar torbasına olabilir. 

Kadınlarda kısırlık sebepleri

Kadınlardaki kısırlık sebepleri konusuna geçecek olursak da öncelikle hormonal yani ovülasyon konusu başta gelmektedir. Folikül uyarıcı ve luteinizan hormonlar sebebiyle bu problemler foliküler gelişimini ve ovülasyonu etkiler. Ovülasyondaki problemler kadınlardaki kısırlığın başlıca sebeplerinden biri olmakla birlikte kısırlık problemlerinin üçte birini oluşturur. İkinci olarak kadında yaşanan fallop tüp problemlerinden bahsedilebilir. Bu durum yumurtalıktaki atılan yumurtanın aşağı inme durumu veya rahme girişteki döllenmeyi engelleyen follop tüplerinde meydana gelen hasardır. Üçüncü olarak da rahim problemleri yani endometriyumda oluşan hücrelerin yerinden koparak, follop tüplerine ve overlere işlevlerini yapamayacak derecede etkilemesi ( endometriosiz ) ve yapışıklık oluşumuna aittir. Bu durumdaki kadınların büyük bir kısmının kısırlık yaşadığı görülmektedir. Son olarak da serviks problemlerinden yani servikste bulunan yapısal düzensizlikler de bir kısırlık sebebi sayılır.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Genital Estetik Ameliyatlar Öncesi ve Sonrası

Kadınlarda adet gecikmesi

Genital siğil HPV kondiloma tedavisi

Adet düzensizliği olan bayanlarda hamilelik belirtileri

Kızlık zarı anatomik yapısı

Ortalama vajina derinliği kaç cm?

Konular

Daha fazla göster

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Genital Estetik Ameliyatlar Öncesi ve Sonrası

Kadınlarda adet gecikmesi

Genital siğil HPV kondiloma tedavisi

Adet düzensizliği olan bayanlarda hamilelik belirtileri

Kızlık zarı anatomik yapısı

Ortalama vajina derinliği kaç cm?

Önemli Yasal Uyarı

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni

Kişisel Veri Sahibi Tarafından Veri Sorumlusuna Yapılacak Başvurular için jin.op.dr.turgay.karakaya@gmail.com a email atınız.

1- Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya özel hekimlik bilgilendirme web site adresi https://www.drturgaykarakaya.com 'dur. Bu adresin dışındaki farklı web adresleri hekimin bilgisi ve sorumluluğu dışındadır. Hizmet verdiği adres Zuhuratbaba mahallesi, İncirli Caddesi No 9 Kat 2 Bakırköy İstanbul'dur. Bu resmi web sitesi adresi veya başka fiziki adreslerde şube veya hizmet noktası bulunmamaktadır. Hekimlik tabela ad ve adresinin kullanıldığı farklı web sitelerindeki bilgilere itibar etmeyiniz. İnternetteki birçok bilginin kopyalanıp yeniden yayınlanması çok kolay olduğu için sadece resmi alan adındaki içerikleri dikkate almanız önemle rica olunur.

2- Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

3- Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

4- Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.