Rahim Kanseri Dr. Turgay Karakaya

İstanbul'da 2019 yılı Haziran ayı itibarı ile bizi arayan hastalarımızdan bir kısmıda rahim kanseri hakkında bilgi alıyor , gizlice ilerleyen ve ileri yaşlarda bayanların başına bela olan rahim kanserine geçmeden önce ben Dr. Turgay Karakaya olarak sağlıklı günler diliyorum. Rahim kanseri, genel olarak 50 yaş üzeri kadınlarda görülen, rahmin iç kısmını saran hücrelerde başlayan bir kanser türüdür. Kadınlarda, 50 yaş altında görülmesi çok nadirdir. Erken teşhis edildiğinde, tedavi oranı çok yüksektir. Rahim kanserinin de her hastalık gibi, bazı belirtileri vardır. Bu belirtilerin en önemlisi, menapoz döneminden sonra görülen vajinal akıntı değişiklikleridir. Vajinal akıntıdaki kanama, hafif lekelenme, kanama veya şiddetli kanam gibi çeşitlerde olabilmektedir. Bazen de vajinal akıntı kokulu, sulu ve çok az kanlı olabilmektedir.

Rahim kanseri belirtileri

Eğer, cinsel ilişki sonrasında kanama oluyorsa, adet düzeni 21 günden daha sık oluyorsa ve 7 günden uzun sürüyorsa, karnın alt bölgesinde şişmeler ve ağrılar oluşuyorsa ve menapoz dönemine gireli 1 yıldan uzun bir süre geçmesine rağmen kanama oluyorsa, doktora başvurmanız gerekmektedir. Rahim kanserinin teşhisi için bazı yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemler, rahmin ultrason ile kontrol edilmesi, rahimden örnek alınması ve histereskop yardımı ile muayene edilmesi şeklinde yapılmaktadır. Rahim kanseri tedavisi, kanserin yapısına, ilerleyişine ve hastanın durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Rahim kanseri tedavisi için en sık uygulanan yöntem, rahmin tamamen alınmasıdır. Diğer tedavi yöntemleri ise, kemoterapi, radyoterapi, ilaç tedavisi ve radyasyon gibi yöntemlerdir. Rahim kanserinin ilerlemesi ve vücuttaki diğer organlara yayılması halinde, kanserin meydana getirdiği etkiler azaltılmaya çalışılır. Rahim kanseri, erken teşhis edilebilen ve erken teşhis edildiğinde de tedavisi başarıyla uygulanan hastalıklardan biridir. Bu nedenle, kadınlar periyodik aralıklarla kontroller yaptırmalı ve hasta olmadıklarından emin olmalıdırlar.

Rahim kanseri tedavisi

Rahim kanseri, obezite, kısırlık, gebelik yaşamamak, yüksek kan basıncı, yüksek östrojen seviyesi, düzensiz adet görme ve diyabet gibi sağlık sorunlarında riski artan bir hastalıktır. Rahim kanserinin sebebi tam olarak belirlenemediği için, belirli bir korunma yöntemi de yoktur. Bu nedenle, periyodik olarak yaptırılan testler ve rutin kontroller, erken tedavi için çok önemlidir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.       

Konular

Daha fazla göster

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

İstanbul'da kürtaj fiyatları neye göre belirleniyor ?

Jinekolog Dr. Turgay Karakaya Özgeçmiş

Kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi

Çift kat flep yöntemi ile tek kat flep arasında ne fark vardır ?

Vajinadan gaz çıkması ne anlama gelir ?

Lazerle vajina daraltma yaptıranlar memnun mu ?

Kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır ?

Önemli Yasal Uyarı

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni

Kişisel Veri Sahibi Tarafından Veri Sorumlusuna Yapılacak Başvurular için jin.op.dr.turgay.karakaya@gmail.com a email atınız.

1- Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya özel hekimlik bilgilendirme web site adresi https://www.drturgaykarakaya.com 'dur. Bu adresin dışındaki farklı web adresleri hekimin bilgisi ve sorumluluğu dışındadır. Hizmet verdiği adres Zuhuratbaba mahallesi, İncirli Caddesi No 9 Kat 2 Bakırköy İstanbul'dur. Bu resmi web sitesi adresi veya başka fiziki adreslerde şube veya hizmet noktası bulunmamaktadır. Hekimlik tabela ad ve adresinin kullanıldığı farklı web sitelerindeki bilgilere itibar etmeyiniz. İnternetteki birçok bilginin kopyalanıp yeniden yayınlanması çok kolay olduğu için sadece resmi alan adındaki içerikleri dikkate almanız önemle rica olunur.

2- Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

3- Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

4- Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.