Rahim Kanseri Dr. Turgay Karakaya

rahim kanseri
İstanbul'da 2019 yılı Haziran ayı itibarı ile bizi arayan hastalarımızdan bir kısmıda rahim kanseri hakkında bilgi alıyor , gizlice ilerleyen ve ileri yaşlarda bayanların başına bela olan rahim kanserine geçmeden önce ben Dr. Turgay Karakaya olarak sağlıklı günler diliyorum. Rahim kanseri, genel olarak 50 yaş üzeri kadınlarda görülen, rahmin iç kısmını saran hücrelerde başlayan bir kanser türüdür. Kadınlarda, 50 yaş altında görülmesi çok nadirdir. Erken teşhis edildiğinde, tedavi oranı çok yüksektir. Rahim kanserinin de her hastalık gibi, bazı belirtileri vardır. Bu belirtilerin en önemlisi, menapoz döneminden sonra görülen vajinal akıntı değişiklikleridir. Vajinal akıntıdaki kanama, hafif lekelenme, kanama veya şiddetli kanam gibi çeşitlerde olabilmektedir. Bazen de vajinal akıntı kokulu, sulu ve çok az kanlı olabilmektedir.

Rahim kanseri belirtileri

Eğer, cinsel ilişki sonrasında kanama oluyorsa, adet düzeni 21 günden daha sık oluyorsa ve 7 günden uzun sürüyorsa, karnın alt bölgesinde şişmeler ve ağrılar oluşuyorsa ve menapoz dönemine gireli 1 yıldan uzun bir süre geçmesine rağmen kanama oluyorsa, doktora başvurmanız gerekmektedir. Rahim kanserinin teşhisi için bazı yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemler, rahmin ultrason ile kontrol edilmesi, rahimden örnek alınması ve histereskop yardımı ile muayene edilmesi şeklinde yapılmaktadır. Rahim kanseri tedavisi, kanserin yapısına, ilerleyişine ve hastanın durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Rahim kanseri tedavisi için en sık uygulanan yöntem, rahmin tamamen alınmasıdır. Diğer tedavi yöntemleri ise, kemoterapi, radyoterapi, ilaç tedavisi ve radyasyon gibi yöntemlerdir. Rahim kanserinin ilerlemesi ve vücuttaki diğer organlara yayılması halinde, kanserin meydana getirdiği etkiler azaltılmaya çalışılır. Rahim kanseri, erken teşhis edilebilen ve erken teşhis edildiğinde de tedavisi başarıyla uygulanan hastalıklardan biridir. Bu nedenle, kadınlar periyodik aralıklarla kontroller yaptırmalı ve hasta olmadıklarından emin olmalıdırlar.

Rahim kanseri tedavisi

Rahim kanseri, obezite, kısırlık, gebelik yaşamamak, yüksek kan basıncı, yüksek östrojen seviyesi, düzensiz adet görme ve diyabet gibi sağlık sorunlarında riski artan bir hastalıktır. Rahim kanserinin sebebi tam olarak belirlenemediği için, belirli bir korunma yöntemi de yoktur. Bu nedenle, periyodik olarak yaptırılan testler ve rutin kontroller, erken tedavi için çok önemlidir.
       

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır ?

Kızlık zarı bozulduktan sonra

Kızlık zarı dikimi fiyatı 2019

Soru Sor ( Gizli Kalır )

Ad

E-posta *

Mesaj *