Polikistik Over Sendromu ve Nedenleri


Üreme dönemindeki kadınlarda çok sık görülmekte olan hormonal bozulmalardan biridir. Kadının adetindeki düzenin, çocuk sahibi olması durumunu, hormonlarını, damarlarını ve kalbini hatta fiziksel görünüşünü bile etkileyebilmektedir. Bu tanının konulabilmesi için belli başlı birkaç bulgunun saptanması gerekmektedir. Ultrason esnasında overlerin görüntüsü, ultrasondaki yumurtalıkların çevresinde bulunan çok sayıda kistin varlığı durumudur. Yumurtlamanın gerçekleşmemesi durumunda polikistik overi olan herhangi bir kadının adet periyotlarında düzensizlik yaşanabilir veya bu kişi hiç adet de görmeyebilir. Bu tanının konulabilmesi için yalnızca ultrasonda polikistik over görüntüsünün bulunması, yalnızca yumurtlamanın olmaması veya yalnızca hiperandrojenizm gerçekleşmesi tek başına yeterli bir sebep olmamaktadır. Bu bulgular içerisinden en az iki tanesinin bir arada görüntülenebilmesiyle bu tanı konulabilir. Bu tanının konulabilmesi için herhangi bir spesifik test bulunmamaktadır. 

Polikistik over sendromu sebepleri

Kadınların birçoğunda gözlenebilen polikistik over sendromu nedeni tam anlamıyla bilinememektedir. Fakat yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkmasına sebep olabilecek durumda olan birçok etken saptanmıştır. Bu faktörlere bakacak olursak da ilki genetik yatkınlıktır. Ailede polikistik over sendromu olan kadınlarda bu hastalığın gözlenme riskinin diğerlerine nazaran daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Bununla beraber de bu sorunun kalıtsal olup olmadığı yönünde kesin neticeye de varılamamıştır. Bu hastalığın semptomları adetin periyodunu kontrol etmekte olan hormonlarda oluşan dengesizlikler ile tetiklenmektedir. Antrojen yani erkeklik hormonu olarak adlandırılır. Bu hormon kadınlarda da bulunur ve yumurtalıklar tarafından üretilmektedir. Sonrasında temel kadınsal hormon olarak bulunan östrojene dönüşür. Polikistik over sendromu olan kadınlarda, testesteron hormonu daha fazla miktarda üretilir. 

Polikistik over sendromu sonuçları

Hormon dengesizliği normalden fazla seviyelere ulaşırsa; akne, kilo alımı, kıllanma ve yumurtlama problemlerini de beraberinde getirir. Düzensiz yumurtlama ya da yumurtlamanın gerçekleşmemesi durumunda adet olmama veya düzensiz, gecikmeli şekilde adet, kısırlık, sürekli olan düşükler. Vücudun belli bölgelerindeki tüylenmelerde ortaya çıkan artış veya renginin koyulaşması, erkeklerdeki gibi saç dökülmelerinin saptanması başlıca belirtileri arasında gösterilebilir. Genel olarak da ciltte yağlanmalar oluşabilir. Bunlara benzer birçok şeye neden olabilen polikistik over sendromunun kötü sonuçlar doğurmaması için kadınların belli dönemlerde kontrol olmaları tavsiye edilebilir.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Genital Estetik Ameliyatlar Öncesi ve Sonrası

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Ortalama vajina derinliği kaç cm?

Kadınlarda adet gecikmesi

Adet düzensizliği olan bayanlarda hamilelik belirtileri

Kızlık zarı dikimi

Kızlık zarı kanaması

Kızlık zarı dikimi ücreti

Konular

Daha fazla göster

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Genital Estetik Ameliyatlar Öncesi ve Sonrası

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Ortalama vajina derinliği kaç cm?

Kadınlarda adet gecikmesi

Adet düzensizliği olan bayanlarda hamilelik belirtileri

Kızlık zarı dikimi

Kızlık zarı kanaması

Kızlık zarı dikimi ücreti

Önemli Yasal Uyarı

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni

Kişisel Veri Sahibi Tarafından Veri Sorumlusuna Yapılacak Başvurular için jin.op.dr.turgay.karakaya@gmail.com a email atınız.

1- Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya özel hekimlik bilgilendirme web site adresi https://www.drturgaykarakaya.com 'dur. Bu adresin dışındaki farklı web adresleri hekimin bilgisi ve sorumluluğu dışındadır. Hizmet verdiği adres Zuhuratbaba mahallesi, İncirli Caddesi No 9 Kat 2 Bakırköy İstanbul'dur. Bu resmi web sitesi adresi veya başka fiziki adreslerde şube veya hizmet noktası bulunmamaktadır. Hekimlik tabela ad ve adresinin kullanıldığı farklı web sitelerindeki bilgilere itibar etmeyiniz. İnternetteki birçok bilginin kopyalanıp yeniden yayınlanması çok kolay olduğu için sadece resmi alan adındaki içerikleri dikkate almanız önemle rica olunur.

2- Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

3- Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

4- Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.