Kürtaj ne kadar ?

İsteyerek veya istemeyerek ortaya çıkan gebelikleri yasal süre içinde sonlandırmada ilk soru kürtaj ne kadar şeklinde olabilir.Bayanlarda ilk adetle birlikte üreme çağı başlar ve artık cinsel yakınlaşmalarda gebe kalma ihtimali söz konusudur, hatta tam birleşme olmadan sürtünme ile ön sevişmelerde bile zevk suyu vasıtasıyla adet gecikmesi ve hamilelik durumu karşımıza çıkabiliyor. Bu durumda kalan birçok hasta İstanbul Bakırköy'deki jinekolog muayenehanelerini arayarak 2019 senesi için kürtaj ne kadar diye soruyorlar. Maddi değerleri direkt yazamıyorum ama arzu ederseniz telefonla arayarak yada WhatsApp üzerinden fiyat listesi isteyebilirsiniz. Halen yürürlükte olan kürtaj yasası çerçevesi içinde isteğe bağlı olarak 10. gebelik haftasını geçmediği sürece çocuk aldırabileceğinizi hatırlatmak isterim. Bu durumda İstanbul Avrupa yakası ve Anadolu yakasında kürtaj fiyatları sıklıkla hamilelik haftasına endekslidir ve 10. Haftaya yaklaşıkça çocuk aldırma ücretleri adım adım yükselecektir. İlgili kürtaj kanununa göre 18 yaşından küçük olanlarda anne veya babalarından izin alınarak kürtaj edilebiliyorlar, 16 yaşından daha küçük olanlarda ise ebeveynlerin izin vermesi yeterli olmuyor mahkeme kararı gerekiyor.

Bu makalemizde kürtajın ne kadar olduğunu anlatmanın yanında kürtajın ne olduğu hakkında genel kavramlar, kürtajın nasıl yapıldığı, kızlık zarı bozulmadan hamile kalınıp kalınamayacağı, kızlık zarının çok acıması söz konusu olur mu ve kızlık zarının bozulduğunun nasıl anlaşılacağı konularınıda inceliyoruz.

Kürtaj

Tıbbi terminolojide dokuları kazımak olarak birçok cerrahi branşta halen kullanılmakta olan kürtaj kelimesi yalın olarak kullanıldığında sadece kadın doğum branşını ilgilendiren hamileliği sonlandırmak anlamı ortaya çıkmaktadır. Ayrıca önemli bir hususta şudur ki ; artık günümüzde rahim içi kazıma ile gebelik sonlandırma pek yapılmıyor, onun yerine vakum kürtaj denilen negatif basınç kullanılarak gebelik kesesi dışarı alınmaktadır.

Kürtaj nasıl yapılır?

Zamansız gebeliklerde genelde alt yapı ve çekirdek aile kadrosu henüz yerini almamış ise kürtaj kaçınılmaz olabiliyor, bu duruma düşen bayanlar jinekologları arayarak kürtaj nasıl yapılır diye sual yöneltiyorlar. Kürtaj hakkında kadınlarda eski nesillerden kalma bir korku var ama vakum kürtaj tekniği ile eski ağrılı ve kanamalı kazıma kürtaj artık yapılmıyor, yani korkmanıza gerek yok denebilir. Vakum kürtajın nasıl yapıldığına gelirsek bölgesel uyuşturma ile ağrısız-acısız 10 dakika süren ve kesici tıbbi cihaz kullanılmayan, sadece negatif basınçla gebelik kesesinin dışarı alınmasına dayalı bir yöntem olduğunu söyleyebilirim.

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı ?

Teorik olarak gebe kalmak için tam birleşmeli bir cinsel ilişki ve sperm atılımı içeren bir boşalma olması gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz, ama jinekologları her gün arayan yüzlerce hastadan bazıları kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı diye sormaları size ilginç gelebilir. Gerçektende mucize gibi görünsede her hafta en az birkaç bakire bayan hamile olarak kürtaj olmak için muayenehanelere geldiğini söyleyebilirim. Özellikle sürtünme şeklinde ön sevişmelerde ve hatta anal seks esnasında zevk suyu veya spermin vajinaya sızması sonucu gebelik sıklıkla ortaya çıkabiliyor, kızlık zarı delikli yapıya sahip olduğu için sperm hücrelerini durdurma kabiliyeti yoktur. Bu durumda kızlık zarı bozulmadan nasıl kürtaj yaptığımızı merak edeceksiniz, onuda başka bir makalemde yazarım artık.

Kızlık zarı çok acır mı ?

Kızlık zarının bozulma belirtileri arasında sayılan yırtılma esnasında acı hissedilmesi durumu her bayanda ortaya çıkmaz, birçoğu kızlık zarının bozulduğunu hissetmez bile, ancak kızlık zarı kanaması ortaya çıkınca duruma vakıf olurlar. Kızlık zarı çok acır mı diye soranlar genelde bekaret bozulma esnasında acı çekme konusunda korkuları olan bayanlardır, ama endişeleri yersizdir zira bakirelikten kadınlığa geçişte genelde fazla bir acı çekilmez. Daha doğrusu ağrı veya acı hissedip hissetmemeniz kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığı konusunda bilgi vermez.

Kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır ?

Evlilik öncesi dönemde himen yani kızlık zarını koruyarak sürtünme şeklinde yaşanan ön sevişmeler çiftlerin birbirlerini tanımasına katkı sağlıyor olabilir, ama bu yakınlaşma aktivitesi biraz abartılırsa kızlık zarının yırtılabileceğini ve kızlık kanaması ortaya çıkabileceğinide söylemekte fayda var. Bu durumda veya vajinaya parmak sokma , tampon sokma, mastürbasyonda abartıya kaçma gibi durumlarda kızlık zarı kanaması ile karşılaşan çiftler bizi arayarak kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır diye soruyorlar. Kısaca özetlemek gerekirse bekaretin bozulup bozulmadığı ancak kızlık zarı muayenesi ile anlaşılır diyebiliriz, peki muayeneye gelmeden önce ihtimaller ne durumdadır ? Tam birleşme yaşandığında kan gelmese bile kızlık zarı genelde bozulmaktadır, esnek kızlık zarlarındada içten ayrışma ile bakirelik son bulur ama kan gelmez. Bunun tam tersi durumlarda yani vajinaya giriş olmadan sürtünme ile temasta bulunanlarda azda olsa kızlık zarı kanı geldi ise bakireliğin bozulmuş olma ihtimali %80 lere çıkmaktadır ve bu ileride evlenince gerdek gecesinde kanama olmayacağı anlamına gelebilir. Ama endişe etmemek lazım kızlık zarı dikimi ile bu durumu geri çevirmek mümkün.

Yasal uyarılar

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Konular

Daha fazla göster

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Genital siğil HPV kondiloma tedavisi

İstanbul'da kürtaj fiyatları neye göre belirleniyor ?

Kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi

Jinekolog Dr. Turgay Karakaya Özgeçmiş

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatı Dr. Turgay Karakaya

Kızlık zarı tamiri hakkında önemli bilgiler

Çift kat flep yöntemi ile tek kat flep arasında ne fark vardır ?

Önemli Yasal Uyarı

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni

Kişisel Veri Sahibi Tarafından Veri Sorumlusuna Yapılacak Başvurular için jin.op.dr.turgay.karakaya@gmail.com a email atınız.

1- Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya özel hekimlik bilgilendirme web site adresi https://www.drturgaykarakaya.com 'dur. Bu adresin dışındaki farklı web adresleri hekimin bilgisi ve sorumluluğu dışındadır. Hizmet verdiği adres Zuhuratbaba mahallesi, İncirli Caddesi No 9 Kat 2 Bakırköy İstanbul'dur. Bu resmi web sitesi adresi veya başka fiziki adreslerde şube veya hizmet noktası bulunmamaktadır. Hekimlik tabela ad ve adresinin kullanıldığı farklı web sitelerindeki bilgilere itibar etmeyiniz. İnternetteki birçok bilginin kopyalanıp yeniden yayınlanması çok kolay olduğu için sadece resmi alan adındaki içerikleri dikkate almanız önemle rica olunur.

2- Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

3- Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

4- Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.