Kadınlarda adet gecikmesi

Adet Gecikmesi
Adet gecikmelerini anlayabilmek için öncelikle normal adet yani regl kanamalarının ortaya çıkması için gerekli hormonal haraketleri inceleyerek işe başlamak gerekir. Üreme sisteminin tepesinde beyindeki hipotalamus salgı bezi vardır, buradan gonodotropin releasing hormon salgılanır, yani gonadları destekleyen hormonların salınma emri verilir, emri alan hipofiz bezidir, oda hipotalamusun hemen altında nohut boyutundadır. Hipofiz bezide vazifesini yaparak folikül sitümülan hormon yani FSH ve lüteinizan hormon yani LH salgılar ve bu emirlerin ucunda yumurtalıklar vardır. Her ay atılan bir yumurtadan sonra ne olur ne olmaz bir döllenme ihtimaline karşı rahimde kapsamlı hazırlıklar yapılır. Endometrium denilen rahim iç tabakası revani gibi kabarır ve döllenmiş yumurta gelirse yerleşmesi için mükemmel bir ortam hazırlar. Ama o ay içinde bir cinsel ilişki ve döllenme olmazsa tüm bu hazırlıklar düşen hormon seviyesi ile parçalanır ve adet kanaması olarak dışarı atılır. Bu tahliye işlemleri ortalama 3-gün sürer. Adet kanaması koyu renkli ve pıhtılaşmayan bir kandan oluşur. Arada doku parçalarıda olabilir.

Adet gecikmesi ve adet görmeme durumu neden olur ?


Yazımın başında anlatmaya çalıştığım beynin iki farklı bölümünden salgılanan hormonlar ve genital organlardaki değişiklikler zincirinde en küçük bir aksama veya değişim olursa adet gecikebilir, hiç gelmeyebilir, az veya çok miktarda gelebilir, hiç gelmeyebilir, kısa ve uzun sürebilir. Hikayesinde adet gecikmesi ve düzensizliği olmayan sağlıklı cinsel aktif bir bayanda adet gecikmesi ilk başta gebeliği akla getirir, en sık sebeptir. Bunun dışında yumurtaların çatlama ve atılmasını zorlaştıran polikistik over sendromu gibi hastalıklarda olabilir. Aksama ihtimallerini en tepeden beyinde incelemeye başlarsak, stres, depresyon, endişe gibi duygular bile adet düzenini etkileyebilir, hipofizden salgılanan hormonların miktar olarak az olması, fazla olması veya hiç olmaması adeti ve üremeyi direkt olarak etkiler. Yumurtalıklarda ovum atılımının gerçekleşmemeside rahimde olması gereken değişimleri olumsuz etkileyerek adeti geciktirebilir. Son olarakta adet kanının önündeki mekanik engeller adet kanı akışını engelleyebilir, bunların en klasiği himen imperfaratustur. Yani üzerinde adet kanı geçişi için delik bulunmayan kızlık zarı.

Primer amenore ( adet kanamasının hiç olmaması )


Ergenlik çağına gelmesine rağmen hiç adet görmeyen bir genç kızda öncelikle beyinden gerekli hormonların salgılanması problemi ile ortaya çıkan primer amenore akla gelmelidir. Tabiki kızlık zarında delik olmaması durumu yani himen imperfaratusta aklıda tutulmalıdır. Ama kızlık zarı sorunundan dolayı olduğu zaman meme gelişimi ve cinsel görünüm yaşana uygundur. Oysaki beyinsel yani gerçek primer amenorede meme gelişimi ve kadınsı özellikler yoktur.
Yorumlar

Konular

Daha fazla göster

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Genital siğil HPV kondiloma tedavisi

İstanbul'da kürtaj fiyatları neye göre belirleniyor ?

Kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi

Jinekolog Dr. Turgay Karakaya Özgeçmiş

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatı Dr. Turgay Karakaya

Kızlık zarı tamiri hakkında önemli bilgiler

Çift kat flep yöntemi ile tek kat flep arasında ne fark vardır ?

Önemli Yasal Uyarı

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni

Kişisel Veri Sahibi Tarafından Veri Sorumlusuna Yapılacak Başvurular için jin.op.dr.turgay.karakaya@gmail.com a email atınız.

1- Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya özel hekimlik bilgilendirme web site adresi https://www.drturgaykarakaya.com 'dur. Bu adresin dışındaki farklı web adresleri hekimin bilgisi ve sorumluluğu dışındadır. Hizmet verdiği adres Zuhuratbaba mahallesi, İncirli Caddesi No 9 Kat 2 Bakırköy İstanbul'dur. Bu resmi web sitesi adresi veya başka fiziki adreslerde şube veya hizmet noktası bulunmamaktadır. Hekimlik tabela ad ve adresinin kullanıldığı farklı web sitelerindeki bilgilere itibar etmeyiniz. İnternetteki birçok bilginin kopyalanıp yeniden yayınlanması çok kolay olduğu için sadece resmi alan adındaki içerikleri dikkate almanız önemle rica olunur.

2- Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

3- Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

4- Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.