Cinsel sağlığın korunması hakkında öğütler

Cinsel Sağlık
Cinsellik ve üremek, kadın  açısından hamile olmak, bebek doğurmak , doğan bebekleri yetiştirmek , erişkin birey haline getirmek doğada kadına verilmiş başlıca görevdir. Erkekte Bu görevi dışardan destekleme açısından sorumludur. Kadın organizmasında ve davranış modellerinde hemen her şey gebe kalmaya ve sağlıklı bebek doğurmaya yöneliktir. Göğüsler doğan bebekleri besleme amaçlı olup kadın tipi geniş kalça yapısı doğumu kolaylaştırma amaçlıdır. Tüm bu fiziki özellikler erkeği kadına çeken bir kimya yaratır. Cinsel ilişkiye girme ve sağlıklı bir gebelik ortaya koyma konusunda çalışan tüm bedeni mekanizmalar dikkatle korunmalı ve gerekli bakımları yapılmalıdır. Peki bu hazineyi korumak için nelere dikkat etmek lazım ?

Çok eşlilik ve tek eşlilik

Vulva , vajina, rahim, fallop tüpleri ve yumurtalıklardan oluşan kadın genital sistem organlar zincirini dışarıdan gelecek enfeksiyonlardan koruyabilmek için tek eşli olmak çok önemlidir. Bu mümkün olmuyorsa ve cinsel yaşam tercihi çok eşlilik yönünde ise enfeksiyonları önlemede prezervatif gibi efektif blokerler kullanmak önem arz eder. Yinede hertürlü önleme rağmen çok eşli bayanlarda veya eşi başka kadınlarla birlikte olan evli kadınlarda pelvik inflamatuvar hastalık ( PID )denilen ve fallop tüplerinde kalıcı hasar bırakarak üremeye engel olabilen, dış gebeliklere yol açabilen enfeksiyonlar çok sık rastlanır. Çok eşlilikten kaynaklanan enfeksiyonlar sadece kadın sağlığını değil aynı zamanda erkek üreme sağlığınıda olumsuz etkileyebilir, spermatik kanallarda tıkanmalara yol açarak menideki sperm sayı ve kalitesini düşürebilir. Bu durumda tek eşli olarak sanakat çerçevesinde cinsellik yaşamak sadece ahlaken değil aynı zamanda üreme sağlığı açısındada önemlidir.

Genç erişkin yaşta gebe kalmak

Sağlıklı bebek doğurma ve cinsel sağlığın devamı açısından en uygun gebelik yaşı 18 - 30 yaş arasıdır. Bu dönemde kadın genital organları zirve performans içindedir ve bunu destekleyen dolaşım sistemi, kas yapısı en güçlüdür. Üreme hücreleride yani yumurtalar genç yaşlarda döllenmeye en müsait yüksek kalitededir, zamanla 30 yaşından itibaren yumurtla kalitesinde kademeli olarak düşme olur ve genetik hastalıkların çıkma ihtimali artar.

Periyodik jinekolojik muayenelerin önemi

Vajina ve rahim girişi gibi dışa yakın üreme organlarının kapalı yapısı hastanın kendi kendini muayene edip gereğinde alarme olmasına engeldir. Bu durumda özellikle cinsel aktivitesi olan bayanların yılda bir kez jinekolojik muayene ve ultrasonla basitçe kontrolden geçirilmesi erken safhada sınırlandırılabilecek birçok hastalığın erken tanısı açısından önemlidir.

Kötü alışkanlıklar ve madde bağımlılığı


Uyuşturucu maddeler, merkezi sinir sistemini etkileyen ilaçlar, sigara, alkol gibi bağımlılık yapan birçok madde üreme sağlığını tehdit eder. Doğa tek hücreden bir insan yaratırken nasıl titiz davranarak en kaliteli sperm ve ovumu seçiyorsa anne ve baba içinde aynı titizliği gösterir, ileride çocuğun bakımını aksatacak ebeveyn sağlık problemleri üreme kabiliyetine olumsuz olarak yansır.

Yorumlar

Konular

Daha fazla göster

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Genital siğil HPV kondiloma tedavisi

İstanbul'da kürtaj fiyatları neye göre belirleniyor ?

Kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi

Jinekolog Dr. Turgay Karakaya Özgeçmiş

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatı Dr. Turgay Karakaya

Kızlık zarı tamiri hakkında önemli bilgiler

Çift kat flep yöntemi ile tek kat flep arasında ne fark vardır ?

Önemli Yasal Uyarı

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni

Kişisel Veri Sahibi Tarafından Veri Sorumlusuna Yapılacak Başvurular için jin.op.dr.turgay.karakaya@gmail.com a email atınız.

1- Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya özel hekimlik bilgilendirme web site adresi https://www.drturgaykarakaya.com 'dur. Bu adresin dışındaki farklı web adresleri hekimin bilgisi ve sorumluluğu dışındadır. Hizmet verdiği adres Zuhuratbaba mahallesi, İncirli Caddesi No 9 Kat 2 Bakırköy İstanbul'dur. Bu resmi web sitesi adresi veya başka fiziki adreslerde şube veya hizmet noktası bulunmamaktadır. Hekimlik tabela ad ve adresinin kullanıldığı farklı web sitelerindeki bilgilere itibar etmeyiniz. İnternetteki birçok bilginin kopyalanıp yeniden yayınlanması çok kolay olduğu için sadece resmi alan adındaki içerikleri dikkate almanız önemle rica olunur.

2- Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

3- Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

4- Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.