Kızlık zarı

Kızlık zarı
insanlık var olduğundan beri üzerine sayısız yorumlar yapılan fonksiyonu olup olmadığı tartışmalı gizemli bir dokudur.
Kızlık zarının ne işe yaradığı günümüzde de tam olarak bilinememektedir. Anne karnında oluşum döneminden kalan artık doku olması muhtemeldir.
Bir diğer görüş dış ortamdan hazneye mikrobik etkenlerin girişini zorlaştırdığı yönündedir.

Diğerleri bu dokuya ilk ilişkide kanayan ve kadın için özel duygular uyandıran bir yapı olarak bakmaktadırlar. Tarih boyunca da bu ilk ilişki ve kanama birlikteliği kutsanmış ve bekaret ve bakirelik kavramlarına çok özel anlamlar yüklenmiştir.
Günümüzde sosyal anlayış yetiştirilme tarzı ve bazı duygularla bu bekaret konusu önemlidir. Hatta önemi gittikçe de artmaktadır.
Ne var ki bu durum aslında büyük haksızlıklar suçlamalar ve üzüntü kaynağı olma potansiyelini de beraberinde taşır.======
Op. Dr. Turgay Karakaya'ya soru sor veya cepten ara : WhatsApp 0532 221 3007 , Hakkında yazılan yorumları oku , forumlarda geçen yorumlar bak , adresini haritada gör , muayenehanesini ara : 0212 227 5519
======


Kızlık zarı ilişkide mutlaka kanar, kanamaz ise mutlaka daha önceden yırtılmıştır fikri temelsizdir. Sebebi gerçekte 10 bakire kızdan yaklaşık 9 unda az ya da çok ilk ilişki kanaması oluşur. Zar esnek yapıdaysa, ilişkiye müsait olabilecek genişlikteyse kanama oluşmaz. Bazen zar ilk ilişkide yırtılır fakat damar yırtılması olmazsa yine kanama meydana gelmez. Bu gibi durumlar eşler arasında, aileler arasında büyük sorunlara yol açar. Karşılıklı güvensizlik oluşur. İlk tartışmada bu durum başa kakınç vesilesi olarak kullanılır maalesef.
Kızlık zarı dikimi

Bu sosyal sorun zar dikim yöntemleriyle aşılabilir. Bunun çeşitli yolları vardır.
1-Kalıcı kızlık zarı dikimi
2-geçici kızlık zarı dikimi

Kalıcı kızlık zarı dikimi:
Bu yöntem flep yöntemi olarak ta adlandırılır. Kızlık zarı halkası önünden yarım ay şeklinde flep tarzı doku kaldırılır. Karşılıklı dikilerek yeni bir zar oluşturulur.
Bu oluşan zar canlı dokudur ve kendi kızlık zarınız ile benzer özellikleri taşır. Yapıldıktan sonra ilk ilişki için ortalama 4 hafta geçmesi gerekir . Bu arada doku iyileşir, damarları oluşur ve ilişkide yırtıldığında kanama oluşma ihtimali yükselir.
Flep yöntemi bu işlemin halk arasında da popüler olan adıdır. Çitf kat flep deyimi ise flep sayısında ve atılan dikişlerin sayısında bir fazlalık anlamına gelir ki bu işlem esnasında uygun ise , gerekli ise o an yapıp yapmamaya karar verdiğimiz bir durumdur.

Bu yöntem daha çok zaman kısıtlaması olan ve iyileşme süresi olan 4 hafta zamanı olmayan bu nedenle kalıcı işlem yaptıramayanlar tarafından tercih edilir. Zar halkası üzerindeki yırtık alanlar geçici olarak dikilir ve vagina girişi daraltılır. Bu durumda ilişki olduğunda bu darlık sebebiyle yırtılma olur ve kanama meydana gelir. Bu yöntemin üstün tarafı kolay olması kısa sürmesi ve işlem sonrası herhangi bir ilaç ya da hareket kısıtlaması gereksinimi olmamasıdır. Zayıf yönü ise geçici bir işlem olduğu için etkisini ortalama 1 hafta kadar bir sürede kaybetmesidir. Yani yapıldıktan sonra en geç 1 hafta içinde ilişki olması şarttır.


Vajina Daraltma 


Bazı durumlarda kızlık zarı kalıcı dikimi esnasında vagina girişinde de bir miktar daraltma yapmak gerekebilir. Bu zar dikimi esnasında birlikte uygulanabilir ve birazda sizinle beraber karar verebileceğimiz bir durumdur. Arzu etmeniz halinde dikim ve vajina daraltma işlemi eş zamanlı olarak yapılabilir.

Kızlık zarı dikimi sonrası dikkat edilmesi gereken kurallar


Zar dikimi sonrası dikkat edilmesi gereken unsurlar işlemin yapılış şekline göre değişiklik gösterir.
Geçici kızlık zarı dikimi yapılmışsa bu durumda fazla bir dikkat gerektirecek durum yoktur. Her türlü faaliyet günlük yaşam gereksinimleri rahatça uygulanabilir. Banyo seyahat yatış şekli kısıtlaması vs yoktur. Aşırı derecede bacak açıcı hareketler ve vagina bölgesine yük olabilecek bisiklete binme ata binme gibi faaliyetlere bu dönem için müsaade edilmez. Oturuş ve kalkışlar nazikçe olmalıdır.Kalıcı kızlık zarı dikimi
sonrası ise dikkat edilmesi gereken hususlar daha fazladır.
İyileşme süresi 4 haftadır. Bu dönem içinde uyulması gereken bazı geçici kurallar vardır ki bu işlemin başarı oranını direkt olarak etkileyen bir durumdur.
Kızlık zarının olduğu vücut bölgesi belkide vücudun en zor bölgelerinden biridir. Adet , idrar ,tuvalet ihtiyacı , vaginal akıntı gibi zorlukların yanı sıra oturur pozisyonda vücut ağırlığı da bu bölgeye denk gelmektedir. Bu nedenlerle bu işlemi ne kadar mükemmel yaparsak yapalım sizlerin de bazı sorumlulukları vardır ve geçici kısıtlamalara uymanız gerekecektir.

Bu kısıtlamalar geçici olup 3-4 haftalık bir dönemi kapsar. En önemli husus hijyen kurallarına uyma ve o bölgenin basınç altında kalmamasına dikkat etme şeklindedir.
Kapalı olan bu bölge sürekli kirlenme eğilimindedir. Bu nedenle temizlik ana kuraldır. Her gün duru ılık su ile bu bölge yıkanmalı ve pansuman öğretildiği gibi 3 hafta boyunca yapılmalıdır. Yine dikişlerin esnememesi için otururken hafif yan oturmaya ve dikişleri esnetmemeye özen gösterilmelidir. Ağda ,yolma gibi işlemler bu dönemde önerilmez fakat lazer yada diğer yöntemler açısından bir sorun yoktur.
Çağırıldığı tarihlerde kontrol muayenelerine gelmeniz kuvvetle önerilir.


Kızlık zarı dikimi anlaşılır mı ?


Bu konu çok özel olup burada bu konuyu anlatmam uygun da olmaz kanaatindeyim . Sadece içinizin rahat etmesini söyleyebilirim. Bu konuda endişe duymamanız rahat olmanız en doğru bilgi olacaktır diye düşünüyorum. Anlaşılacak olsa böyle bir ameliyat hiç yapılıyor olmazdı.

Kızlık zarı dikimi fiyatı


Bizimle birebir bağlantıya geçmediğiniz sürece verdiğimiz kızlık zarı dikimi gibi hizmetlerin maliyetlerini açıkça web sitelerine yazamıyoruz, bu gerek kanunlar , gerekse tıp etiği açısından sakıncalıdır. Fiyat vermemekle birlikte ameliyat çeşitlerine göre kızlık zarı dikimi maliyetlerinin farklı olabileceğini söylemekte sakınca yoktur.
Kızlık zarı dikimi fiyatları yapılacak olan ameliyat tipine göre değişiyor , mesela en popüler bekaret tamir metodu olan flep yöntemi kalıcı kızlık zarı dikimi ücreti , daha eski bir metod olan ve artık pek talep görmeyen geçici kızlık zarı dikimi fiyatına göre az daha pahalıdır. Her 2 operasyon modelindende bir tık daha maliyetli olan vajina daraltma ameliyatı ile kombine flep yöntemi kızlık zarı dikimidir. 
Yasal uyarılar

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Konular

Daha fazla göster

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Kızlık zarı bozulma belirtilerinden önemli olanlar

Kızlık zarı tamiri hakkında önemli bilgiler

Vajinadan gaz çıkması ne anlama gelir ?

Kızlık zarı muayenesi

Adet düzensizliği olan bayanlarda hamilelik belirtileri

Kızlık zarı bozulurken acır mı ?

Kızlık zarı bozulması kanama

Önemli Yasal Uyarı

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni

Kişisel Veri Sahibi Tarafından Veri Sorumlusuna Yapılacak Başvurular için jin.op.dr.turgay.karakaya@gmail.com a email atınız.

1- Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya özel hekimlik bilgilendirme web site adresi https://www.drturgaykarakaya.com 'dur. Bu adresin dışındaki farklı web adresleri hekimin bilgisi ve sorumluluğu dışındadır. Hizmet verdiği adres Zuhuratbaba mahallesi, İncirli Caddesi No 9 Kat 2 Bakırköy İstanbul'dur. Bu resmi web sitesi adresi veya başka fiziki adreslerde şube veya hizmet noktası bulunmamaktadır. Hekimlik tabela ad ve adresinin kullanıldığı farklı web sitelerindeki bilgilere itibar etmeyiniz. İnternetteki birçok bilginin kopyalanıp yeniden yayınlanması çok kolay olduğu için sadece resmi alan adındaki içerikleri dikkate almanız önemle rica olunur.

2- Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

3- Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

4- Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.