Kızlık zarı

Kızlık zarı
Kızlık zarı insanlık var olduğundan beri üzerine sayısız yorumlar yapılan fonksiyonu olup olmadığı tartışmalı gizemli bir doku.
Kızlık zarının ne işe yaradığı günümüzde de tam olarak bilinememektedir. Anne karnında oluşum döneminden kalan artık doku olması muhtemeldir.
Bir diğer görüş dış ortamdan hazneye mikrobik etkenlerin girişini zorlaştırdığı yönündedir.
Diğerleri bu dokuya ilk ilişkide kanayan ve kadın için özel duygular uyandıran bir yapı olarak bakmaktadırlar. Tarih boyunca da bu ilk ilişki ve kanama birlikteliği kutsanmış ve bekaret ve bakirelik kavramlarına çok özel anlamlar yüklenmiştir.
Günümüzde sosyal anlayış yetiştirilme tarzı ve bazı duygularla bu bekaret konusu önemlidir. Hatta önemi gittikçe de artmaktadır.
Ne var ki bu durum aslında büyük haksızlıklar suçlamalar ve üzüntü kaynağı olma potansiyelini de beraberinde taşır.
Kızlık zarı ilişkide mutlaka kanar, kanamaz ise mutlaka daha önceden yırtılmıştır fikri temelsizdir. Sebebi gerçekte 10 bakire kızdan yaklaşık 9 unda az ya da çok ilk ilişki kanaması oluşur. Zar esnek yapıdaysa, ilişkiye müsait olabilecek genişlikteyse kanama oluşmaz. Bazen zar ilk ilişkide yırtılır fakat damar yırtılması olmazsa yine kanama meydana gelmez. Bu gibi durumlar eşler arasında, aileler arasında büyük sorunlara yol açar. Karşılıklı güvensizlik oluşur. İlk tartışmada bu durum başa kakınç vesilesi olarak kullanılır maalesef.

Kızlık zarı dikimi


Bu sosyal sorun zar dikim yöntemleriyle aşılabilir. Bunun çeşitli yolları vardır.
1-Kalıcı kızlık zarı dikimi
2-geçici kızlık zarı dikimi

Kalıcı kızlık zarı dikimi:
Bu yöntem flep yöntemi olarak ta adlandırılır. Kızlık zarı halkası önünden yarım ay şeklinde flep tarzı doku kaldırılır. Karşılıklı dikilerek yeni bir zar oluşturulur.
Bu oluşan zar canlı dokudur ve kendi kızlık zarınız ile aynı özellikleri taşır. Yapıldıktan sonra ilk ilişki için ortalama 4 hafta geçmesi gerekir . Bu arada doku canlanır damarları oluşur ve ilişkide yırtıldığında kanama oluşma ihtimali yükselir.
Flep yöntemi bu işlemin halk arasında da popüler olan adıdır. Çitf kat flep deyimi ise atılan dikişlerin sayısında bir fazlalık anlamına gelir ki bu işlem esnasında uygun ise , gerekli ise o an yapıp yapmamaya karar verdiğimiz bir durumdur.

Bu yöntem daha çok zaman kısıtlaması olan ve iyileşme süresi olan 4 hafta zamanı olmayan bu nedenle kalıcı işlem yaptıramayanlar tarafından tercih edilir. Zar halkası üzerindeki yırtık alanlar geçici olarak dikilir ve vagina girişi daraltılır. Bu durumda ilişki olduğunda bu darlık sebebiyle yırtılma olur ve kanama meydana gelir. Bu yöntemin üstün tarafı kolay olması kısa sürmesi ve işlem sonrası herhangi bir ilaç ya da hareket kısıtlaması gereksinimi olmamasıdır. Zayıf yönü ise geçici bir işlem olduğu için etkisini ortalama 1 hafta kadar bir sürede kaybetmesidir. Yani yapıldıktan sonra en geç 1 hafta içinde ilişki olması şarttır.

Vajina Daraltma 


Bazı durumlarda kızlık zarı kalıcı dikimi esnasında vagina girişinde de bir miktar daraltma yapmak gerekebilir. Bu zar dikimi esnasında birlikte uygulanabilir ve birazda sizinle beraber karar verebileceğimiz bir durumdur. Arzu etmeniz halinde dikim ve vajina daraltma işlemi eş zamanlı olarak yapılabilir.

Kızlık zarı dikimi sonrası dikkat edilmesi gereken kurallar


Zar dikimi sonrası dikkat edilmesi gereken unsurlar işlemin yapılış şekline göre değişiklik gösterir.
Geçici kızlık zarı dikimi yapılmışsa bu durumda fazla bir dikkat gerektirecek durum yoktur. Her türlü faaliyet günlük yaşam gereksinimleri rahatça uygulanabilir. Banyo seyahat yatış şekli kısıtlaması vs yoktur. Aşırı derecede bacak açıcı hareketler ve vagina bölgesine yük olabilecek bisiklete binme ata binme gibi faaliyetlere bu dönem için müsaade edilmez. Oturuş ve kalkışlar nazikçe olmalıdır.
Kalıcı kızlık zarıdikimi sonrası ise dikkat edilmesi gereken hususlar daha fazladır.
İyileşme süresi 4 haftadır. Bu dönem içinde uyulması gereken bazı geçici kurallar vardır ki bu işlemin başarı oranını direkt olarak etkileyen bir durumdur.
Kızlık zarının olduğu vücut bölgesi belkide vücudun en zor bölgelerinden biridir. Adet , idrar ,tuvalet ihtiyacı , vaginal akıntı gibi zorlukların yanı sıra oturur pozisyonda vücut ağırlığı da bu bölgeye denk gelmektedir. Bu nedenlerle bu işlemi ne kadar mükemmel yaparsak yapalım sizlerin de bazı sorumlulukları vardır ve geçici kısıtlamalara uymanız gerekecektir.
Bu kısıtlamalar geçici olup 3-4 haftalık bir dönemi kapsar. En önemli husus hijyen kurallarına uyma ve o bölgenin basınç altında kalmamasına dikkat etme şeklindedir.
Kapalı olan bu bölge sürekli kirlenme eğilimindedir. Bu nedenle temizlik ana kuraldır. Her gün duru ılık su ile bu bölge yıkanmalı ve pansuman öğretildiği gibi 3 hafta boyunca yapılmalıdır. Yine dikişlerin esnememesi için otururken hafif yan oturmaya ve dikişleri esnetmemeye özen gösterilmelidir. Ağda ,yolma gibi işlemler bu dönemde önerilmez fakat lazer yada diğer yöntemler açısından bir sorun yoktur.
Çağırıldığı tarihlerde kontrol muayenelerine gelmeniz kuvvetle önerilir.

Kızlık zarı dikimi anlaşılır mı ?


Bu konu çok özel olup burada bu konuyu anlatmam uygun da olmaz kanaatindeyim . Sadece içinizin rahat etmesini söyleyebilirim. Bu konuda endişe duymamanız rahat olmanız en doğru bilgi olacaktır diye düşünüyorum. Anlaşılacak olsa böyle bir ameliyat hiç yapılıyor olmazdı.

Kızlık zarı dikimi fiyatı


Kızlık zarı dikimi fiyatları yapılacak olan ameliyat tipine göre değişiyor , mesela en popüler bekaret tamir metodu olan flep yöntemi kalıcı kızlık zarı dikimi ücreti , daha eski bir metod olan ve artık pek talep görmeyen geçici kızlık zarı dikimi fiyatına göre az daha pahalıdır. Her 2 operasyon modelindende bir gömlek daha maliyetli olan vajina daraltma ameliyatı ile kombine flep yöntemi kızlık zarı dikimidir. Bu konuda blog üzerinden herhangi bir fiyat bilgisi maalesef veremiyoruz. İnternet kuralları gereği ve haksız rekabet ve tüketiciyi koruma kanununda açık olarak bu hususlar yazılı olup bu konuda bilgi almak için bizimle iletişim kurmanız gerekmektedir. 

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır ?

Kızlık zarı bozulduktan sonra

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı ?