Kürtaj nasıl yapılır ?

Kürtaj , bu sözcük Latince kazıma anlamına gelen küretaj kelimesinden dilimize uyarlanan halini ifade eder.
Şimdilerde kazıma yapılmadığı halde bu kelime halk arasında istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması anlamında kullanılmaktadır.
İnsanlar istedikleri zaman ve istedikleri sayıda çocuk sahibi olmak arzusundadırlar. Gerek ekonomik gerekse sosyal sebeplerle bazı durumlarda o gebeliği sürdürmeleri zor hatta bazı durumlarda imkansız olabilmektedir.
Aslında ideal olanı gebeliğin oluşmasını tedbirler alarak önlemektir. Bu amaçla haplar, rahim içi araçlar, prezervatifi ve birçok metot mevcuttur. Kürtaj son çare olarak kabul edilmelidir.

KİMLER KÜRTAJ YAPTIRABİLİR


Reşit olmuş her kadının kürtaj yaptırabilme hakkı vardır. Bu hak sınırsız değildir. Ülkeden ülkeye farklılıklar göstermesine rağmen bizim ülkemizde yasal sınır 10 hafta olarak belirlenmiştir. Bu haftanın üzerindeki gebelikler isteğe bağlı olarak sonlandırılamaz. Ancak tıbbi bir gereksinim varsa veya gebeliğin sonlandırılması yasal merciler tarafından uygun görülmüşse yataklı bir sağlık kuruluşunda uzman hekim gözetiminde ve bu işle ilgili tüm kurumlar bilgilendirilerek uygulanabilir.

KÜRTAJ NASIL YAPILIR ?


Bu işleme başlamadan önce yapılması gereken ilk şey gebelik haftasının tespit edilmesidir. Bunun en kolay ve en kesin yolu ultrason yapmak ve gebelik haftasını ölçerek ve ve son adet tarihi ile kıyaslayarak bulmaktır.
Ayrıntılı anamnez sonrası onay alınarak bu işleme başlanabilir.
Jinekolojik masada gerekli temizlik ve hijyen koşullarında lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) yapılır.
Rahim girişi gerektiği miktarda genişletilir. Vakum pipete benzer bir kanülle rahim içine uygulanır ve gebelik bu yolla sonlandırılır. İşlem öncesinde ve yine işlem sonrasında ultrasonografi ile durumun izlenmesinin uygun olacağı kanaatindeyim.

KÜRTAJ AĞRILI BİR İŞLEM MİDİR?


Bu işlemi lokal anestezi yani bölgesel uyuşturma yaparak uygulamaktayız. Bunun için steril koşullar sağlanarak rahim girişi çevresine uyuşturma işlemi yapılır. Diş tedavilerinde nasıl uyuşma sonrası ağrı duyulmuyorsa bunun bir benzeri de bu işlemde uygulanmaktadır. Vakum esnasında ise rahim boşalırken hafif bir çekilme hissi duyulabilir. Abartılı bir ağrı beklenmez. Benzetme yapmak gerekirse ağda yaparken duyduğunuz ağrının çok daha azını belki hissedebilirsiniz hepsi bu.

KÜRTAJ İÇİN EN İYİ YÖNTEM HANGİSİDİR?


Günümüzde bu işlem için kullanılan en iyi yöntem vakumdur. Eskiden kaşık benzeri metal bir alet rahim içine sokularak rahim duvarları kazınarak gebelik sonlandırılmaktaydı. Günümüzde çok ender durumlarda bu yöntem uygulanır ki bunlar rahim içinden parça alarak ve inceleyerek tanı koymamızı gerektiren gebelik dışı hallerdir. Rahim içi kitleler, kanser şüphesi, bazı durdurulamayan kanamalar gibi hallerde tanı koyabilme amacı işle uygulanabilir.
Gebeliği sonlandırma amacıyla yapılan işlem ise vakum kürtaj olarak adlandırılır.
2 farklı vakum uygulama cihazı vardır. Bunlardan biri vakum yapan elektirikle çalışan cihaz, diğeri elle çalıştırılan büyükçe bir enjektöre benzeyen cihaz.
Benim kişisel tercihim elle çalıştırılan cihazdır. Hem pratiktir hem de uygulanan vakum kontrollüdür hem de cihazın bakımı temizliği çok daha kolaydır ki buda hijyen açısından çok önemidir.
Sonuç olarak ideal uygulamanın vakum kürtaj olduğunu söyleyebilirim.

KÜRTAJ SONRASI NELER YAPILMALI NELER YAPILMAMALI ?


Bu işlem yaklaşık 10 dakika kadar sürer. Sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli şey her zaman dikkat ettiğinize eminim ama hijyen kurallarına biraz daha özen göstermektir. Verilen antibiyotik ilaç ve ağrı kesici ilacınızı tarif edildiği miktarda, şekilde ve sürede kullanmanız gerekir.
En ufak bir sıkıntınız olduğunda doktorunuzla irtibata geçmelisiniz. Örneğin beklenenden fazla kanama, ateş yükselmesi, aşırı ağrı gibi hallerde vakit geçirmeden bizleri arayınız. Bu bulguların bir kısmı normal olabilir ama bir kısmı da tıbbi destek gerektirir. İhmal etmeyiniz.
Banyo yapabilirsiniz fakat vajina içine su tutmamalısınız. Yine hijyen açısından 10 gün kadar ilişki yasağı uygulamak yerinde olur.
Deniz, havuz gibi faaliyetler 1 hafta kadar tercih edilmemelidir.
Kürtaj sonrası 1 hafta kadar tedbir amaçlı pet kullanmak uygun olur. Vajinal tampon ise asla kullanılmamalıdır. Şiddetli ve bazen hayati risk taşıyan enfeksiyonlara yol açabilir.
Kürtaj sonrası adete benzer kanama ve ara sıra pıhtı benzeri dokuların gelmesi normaldir ve doğum sonrası lohusalık dönemine benzetilebilir. Pıhtı gelmeleri 2 hafta kadar sürebilir. Bazen de çok az kanama olur ki buda normalin bir başka versiyonudur. Bazı durumlarda kanama başlangıçta olmaz ya da az olur birkaç gün sonra rahim içinde biriken kan birden bire atılır, bu sanki şiddetli bir kanamaymış hissi vererek paniğe sebep olur. Oysa bu rahim içinde birkaç gün birikmiş kanın kasılarak dışarı atılmasıdır. Zararsızdır ve durumun normale dönmekte olduğunun bir göstergesidir. Fakat bu gibi durumlarda bizleri arayarak bu durumu anlatınız ki bizde kendi değerlendirmemizi yapabilelim ve sizi bu durumun normal olup olmadığı hakkında bilgilendirebilelim.

KÜRTAJ SONRASI NORMAL DURUMUMUMA NE ZAMAN DÖNERİM ?


Kürtajdan sonra ortama 35-45 gün arası bir dönemde normal adet görmeniz beklenir. Bazen 2 aya kadar gecikmeler olabilmektedir. Bu durum yumurtalıklarınızın gebelik hormonlarının etkisinden kurtulması ve yeniden çalışmaya başlaması ve rahim içinin tekrardan normale dönmesi ve normal adet döngüsünün yeniden kurulması aşamalarını içerir.

KÜRTAJ SONRASI GEBELİK TESTİ HEMEN NEGATİF OLUR MU ?


Bu sorunun cevabı hayırdır. Gebelik testleri ortalama 3-4 hafta kadar daha pozitif sonuç verebilir bu nedenle panik yapmayınız.

KÜRTAJ SONRASI GEBELİKTEN KORUNMUŞ OLURMUYUM ?


Bu sorunun cevabı da hayırdır. Yumurtlama adet öncesi olacağı için bu dönemde korunmasız cinsel ilişki olursa pekala gebelik mümkündür ve adet görmeyi beklerken, yeni bir gebelik başlamış ve gelişmekte olabilir. Bu nedenle kürtaj sonrası korunmayı öneriyoruz. Eğer 6 hafta sonrası adet başlamamışsa mutlaka bize danışmanız ve fikrimizi almanız gerekir.

KÜRTAJ SONRASI KONTROL GEREKİRMİ ?


Genellikle 1 hafta sonra kontrol muayenesi yapmak uygun olur kanaatindeyim. Hem ruhen rahatlamanız hem de çok ender olsa da bizim tespit edebileceğimiz bir sorun olup olmadığına bakmak, tedbirli olmak her zaman daha iyidir.

KÜRTAJ FİYATLARI NEDİR NE KADAR ÜCRET ALINIR ?


Bu konuda yani kürtaj fiyatları hakkında bilgi vermemiz rakam söylememiz internet ve tababet yasaları gereği mümkün değildir. Sadece gebelik haftası arttıkça rakamın da yükseldiğini söyleyebilirim. Bu gibi sorularınız için bizlerle iletişim kurmanız uygun olur.

ANA SAYFAYA DÖN 

JİN. OP. DR. TURGAY KARAKAYA ÖZGEÇMİŞ

DİPLOMA VE UZMANLIK BELGESİ

ADRES VE HARİTADA KONUM

MUAYENEHANE FOTOĞRAFLARI 

DOKTORA CANLI SORU SOR MESAJLAŞ

TELEFONLA ARAYIN ( 24 saat )

WHATSAPP'TAN YAZIN ( 24 saat )

VAJİNA DARALTMA AMELİYATI - VAJİNOPLASTİ
GENİTAL DUDAK KÜÇÜLTME AMELİYATI - LABİOPLASTİ
KIZLIK ZARI MUAYENESİ
** KIZLIK ZARI DİKİMİ  **
KALICI KIZLIK ZARI DİKİMİ FLEP YÖNTEMİ
ÇİFT KAT FLEP YÖNTEMİ
GEÇİCİ KIZLIK ZARI DİKİMİ
GEBELİK SONLANDIRMA - KÜRTAJ
GENİTAL SİĞİL TEDAVİSİ - HPV KONDİLOMA
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Konular

Daha fazla göster

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti

Vajina Daraltma Ameliyatı Vajinoplasti

Labioplasti ( Genital Dudak Küçültme ) ameliyatı

Kızlık zarı bozulma belirtilerinden önemli olanlar

Kızlık zarı tamiri hakkında önemli bilgiler

Vajinadan gaz çıkması ne anlama gelir ?

Kızlık zarı muayenesi

Adet düzensizliği olan bayanlarda hamilelik belirtileri

Kızlık zarı bozulurken acır mı ?

Kızlık zarı bozulması kanama

Önemli Yasal Uyarı

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni

Kişisel Veri Sahibi Tarafından Veri Sorumlusuna Yapılacak Başvurular için jin.op.dr.turgay.karakaya@gmail.com a email atınız.

1- Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya özel hekimlik bilgilendirme web site adresi https://www.drturgaykarakaya.com 'dur. Bu adresin dışındaki farklı web adresleri hekimin bilgisi ve sorumluluğu dışındadır. Hizmet verdiği adres Zuhuratbaba mahallesi, İncirli Caddesi No 9 Kat 2 Bakırköy İstanbul'dur. Bu resmi web sitesi adresi veya başka fiziki adreslerde şube veya hizmet noktası bulunmamaktadır. Hekimlik tabela ad ve adresinin kullanıldığı farklı web sitelerindeki bilgilere itibar etmeyiniz. İnternetteki birçok bilginin kopyalanıp yeniden yayınlanması çok kolay olduğu için sadece resmi alan adındaki içerikleri dikkate almanız önemle rica olunur.

2- Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

3- Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

4- Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.